"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Nielepkowicach


Działania maj / czerwiec / lipiec 2014

Witajcie! po raz kolejny mam przyjemność zaprezentować w dużym skrócie co ciekawego robiły dzieci z Nielepkowic  przez ostatnie trzy miesiące.

Maj

„Nowinki z wiejskiego podwórka”  to temat którym powitaliśmy miesiąc maj.  Ten temat wymagał wyjścia w teren i szukanie tzw. „wiejskiego podwórka” -  czyli podwórka z kurami, kaczkami, krową i innymi wiejskimi zwierzakami. Wbrew pozorom, że mieszkamy na wsi ale trudno było odnaleźć takie prawdziwe wiejskie podwórko na szczęście nam się udało. Dzieci rozmawiały z gospodarzem, on nam opowiadał o swoich zwierzakach. Pełni wrażeń mogliśmy wrócić do przedszkola.

Temat „Wiosna na łące” okazał się trafionym tematem. W tym tygodniu dzieci zapoznawały się z wyglądem łąki, rosnącymi na niej kwiatami ale to nie wszystko, poznawaliśmy także stworzenia żyjące na łące takie jak: motyle, mrówki, gąsienice i wiele innych interesujących owadów.

„Nasze zmysły” w tym temacie zajęliśmy się zmysłami, czyli zmysłem, smaku, węchu, dotyku, wzroku. Dzieciom najbardziej podobał się dzień ze zmysłem smaku. W tym dniu smakowaliśmy różne rzeczy o smakach: kwaśnym, słodkim, słonym i gorzkim. Najbardziej smakowały nam? No oczywiście, że słodkości. Próbowaliśmy także doświadczyć na własnej skórze jak to jest żyć jako osoba niewidoma lub nie słysząca, jest to bardzo trudne i dzieci zrozumiały , że nie należy śmiać się lub wytykać palcami osób niepełnosprawnych.

„Nasi kochani rodzice” to temat poświęcony naszym rodzicom. W tym tygodniu poznawaliśmy zainteresowania swoich rodziców, robiliśmy wywiady, ale przede wszystkim przygotowywaliśmy się poprzez próby do uroczystości ’Dnia Mamy i Taty’. Przedstawienie na cześć naszych rodziców odbyło się 27 maja, obfitowało ono w mnóstwo wierszy i piosenek, a po przedstawieniu wręczyliśmy rodzicom upominki oczywiście zrobione wcześniej przez przedszkolaków. Uwieńczeniem tego dnia był słodki poczęstunek oraz tańce. Był to dzień pełen śmiechu i radości.

Czerwiec

„Poznajemy różne zawody „ – to następny tydzień naszej pracy.          

W tym tygodniu poznawaliśmy różne zawody takie jak:
-  ogrodnik,
-  piekarz,
-  krawcowa,
-  kwiaciarka,
-  kucharz
Dużo rozmawialiśmy na temat tych zawodów, oraz poznawaliśmy ich atrybuty. Dzieci na własnej skórze mogły poznać niektóre z nich np. ogrodnika -  w tym dniu sadziliśmy drzewka owocowe (śliwki), kwiaciarki –układaliśmy różne kompozycje kwiatowe.  Czy pracę krawcowej  lub projektanta ubrań, projektowaliśmy a później szyliśmy stroje z filii.

„Dzieci z całego świata” Jak wszyscy wiemy 1 czerwiec to święto wszystkich dzieci, a my zainteresowaliśmy się tematem ’Dzieci z całego świata’. W tym tygodniu dzieci poprzez grę ’boso, albo w ostrygach’ poznawali dzieci z całego świata. Zapoznawaliśmy się z różnicami takimi jak:
- kolor skóry,
- położenie geograficzne zamieszkania,
- czy różnice kulturowe.
Ostatecznie stwierdziliśmy, że niezależnie gdzie mieszkamy, czy jaki mamy kolor skóry jesteśmy tacy sami. Przedszkolaki celebrowały ten wyjątkowy dzień na sportowo, poprzez:
-  skoki w workach,
- zawody sportowe,
- bieg z przeszkodami, a  później na nas czekał słodki poczęstunek, coś pysznego i przy okazji psującego zęby, słodycze! tak kochane przez wszystkie dzieci!

„Zwiedzamy nasz kraj” to temat następnego tygodnia naszej pracy. Na początku zapoznaliśmy się z mapą i na niej odnaleźliśmy naszą ojczyznę - Polskę! Konstruowaliśmy także własną mapę i zaznaczaliśmy miejsca ważne dla nas i ważne dla nas jako Polaków. Oczywiście także skupiliśmy się na najpiękniejszej z pośród wszystkich rzek Wiśle, odszukaliśmy jej źródło i płynęliśmy aż dopłynęliśmy (oczywiście palcem na mapie) do morza. Skupiliśmy się także na naszych pięknych górach, słuchaliśmy góralskiej muzyki i przyśpiewek i dzieliliśmy się doświadczeniem z naszych wycieczek po górach.

„Wkrótce wakacje” 27 czerwca miało miejsce wielkie wydarzenie w naszym przedszkolu. Zaprosiliśmy naszych rodziców na uroczystość ’Pożegnania przedszkola’. Naszym występem podziękowaliśmy zaproszonym gościom za to, że byli z nami, pomagali nam zmienić się z malucha w ucznia. Przez 10 ubiegłych miesięcy poznawaliśmy siebie i innych ludzi. Zapamiętaliśmy, że każdy z nas to wielki skarb. Nauczyliśmy się dzielić naszymi troskami i radościami. Potrafimy również podzielić się zabawą, życzliwością, dobrocią, przyjaźnią.

Lipiec

„Płynie, cieknie, kapie-  kto ją złapie? - doświadczenia z wodą.” W tym tygodniu zadawaliśmy sobie pytania:
- Gdzie mieszka woda?
- Woda w życiu roślin i ludzi?
- Co to znaczy oszczędzać wodę?
- Laboratorium pod chmurką?
Dzieci zapoznawały się z wodą , dotykali jej, próbowali smaku, rozpuszczali różne substancje, takie jak: cukier, sól, mąka. Sprawdzaliśmy na przedmiotach co utrzymuje się na powierzchni wody a co tonie. Długo zastanawialiśmy się :gdzie mieszka woda, było dużo różnych odpowiedzi i tu pomógł nam wyjaśnić to pytanie film pt. 'Jak wędrowała kropelka wody?' Zastanawialiśmy się także nad pytaniem 'woda w życiu roślin i ludzi' i 'co to znaczy oszczędzać wodę?' Dzieci odpowiadały na pytania, oraz robiliśmy doświadczenia na kwiatach doniczkowych. Jeden kwiat podlewaliśmy regularnie, zaś drugiego nie podlewaliśmy wcale, podlewany kwiat pięknie rósł a ten niepodlewany usechł - mamy lipiec i zaznaczmy , że jest gorąco. W ten sposób dzieci zrozumiały jak ważna jest rola wody choćby w życiu kwiatów.

„Lato, lato, lato czeka -  już wakacji nadszedł czas”. W tym tygodniu zastanawialiśmy się nad pytaniem 'co to są wakacje?'. Dzieci opowiadały na pytanie i dodawały do tego z czym im się kojarzą wakacje, jednym z czasem wolnym od szkoły, drugim z gorącem i kąpielami w basenie, zaś naszym chłopcom ze żniwami. Poszukiwaliśmy na pobliskich polach śladów lata i wędrowaliśmy palcem na mapie i szukaliśmy fajnych do zwiedzenia miejsc, które dzieci już zwiedziły i mogą polecić je swoim kolegą i koleżanką.

„Lato - odpoczywamy na łonie przyrody”. W naszym przedszkolu w pełni wykorzystywaliśmy lato. Dużo odpoczywaliśmy na łonie przyrody. Wybraliśmy się na wycieczkę do lasy, tam w ciszy obserwowaliśmy ptaki, i sarny, próbowaliśmy rozpoznawać gatunki drzew i poznaliśmy co to jest polana. Letnia łąka i lato w polu -  zajęcia polegały na obserwacji i rozmowie na temat pracy rolnika i obserwowaniu zmieniającej się przyrody.    No i oczywiście spacerowaliśmy nad naszą ulubioną rzeczkę i tam puszczaliśmy nasze statki zrobione z papieru.

Niestety to już koniec naszych przygód w przedszkolu, lecz mam nadzieję, że początek przygód „moich” kochanych dzieciaków.    

Aneta Szumigraj.

działania marzec/kwiecień 2014
działania styczeń/luty 2014
działania listopad/grudzień 2013
działania wrzesień/październik 2013
działania maj/czerwiec/lipiec 2013
działania marzec/kwiecień 2013
działania styczeń/luty 2013

 

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego