"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Nielepkowicach

Działania styczeń/luty 2013

Nadszedł nowy rok 2013, a my po świątecznym wypoczynku znowu mamy siłę do pracy i nowych doświadczeń.

„Mijają dni, miesiące” to temat pierwszego tygodnia naszej pracy. W tym tygodniu zastanawialiśmy się nad upływem czasu, mierzyliśmy czas różnymi sposobami, opisywaliśmy swój tydzień oraz oglądaliśmy różnego rodzaju kalendarze, a później zrobiliśmy swój własny wymyślony przez dzieci kalendarz. Poznawaliśmy także nazwy miesięcy i dowiedzieliśmy się, w którym miesiącu ma urodziny każdy z naszych przedszkolaków.

Karnawał to czas beztroskiej zabawy. W tym okresie poznawaliśmy tradycje i zwyczaje związane z karnawałem. Przedszkolaki zrobili maski karnawałowe i mogliśmy urządzić swój własny bal karnawałowy. Zabawa była udana, a po zabawie był słodki poczęstunek, małe co nieco dla brzuszka.

Jak wszyscy wiemy 21 i 22 styczeń to dzień naszych ukochanych dziadków i my z tej okazji postanowiliśmy zrobić wielką niespodziankę naszym dziadkom.
Nauczyliśmy się wierszy i piosenek, przygotowaliśmy upominki dla Babci i Dziadzia. Uroczyste przedstawienie odbyło się 27 stycznia, dziadkowie byli bardzo szczęśliwi, a po przedstawieniu odbył się poczęstunek.

„Mój dom, moja miejscowość”
to temat następnego tygodnia naszej pracy. Poznawaliśmy domy dawniej i teraz. Dzieci wyjaśniały czym one się różnią. W tym tygodniu także dzieci wyjaśniały jak nazywa się miejscowość, w której mieszkają i skąd się wzięła nazwa ich miejscowości. Następnie skonstruowaliśmy, a później wykonaliśmy naszą mapę Nielepkowic, była sporych rozmiarów, teraz każdy podziwia nasze dzieło.

„Mieszkamy w Europie” w tym tygodniu poznawaliśmy kraje europejskie. Dzieci poznawały ich zwyczaje, gdzie się znajdują, jakie ich flagi mają barwy. Poznawaliśmy także barwy ojczyste, zapoznawaliśmy się z wyglądem naszego herbu, oraz wykonaliśmy nasze flagi państwowe.

Od 11 do 15 lutego odpoczywaliśmy na feriach zimowych. W pełni sił i uśmiechu na twarzy wróciliśmy do przedszkola.

„W poszukiwaniu zimy” - w tym tygodniu dużo rozmawialiśmy o niebezpieczeństwie jakie czyha na dzieci w zimie. Poznaliśmy także opowiadanie J. Kusego Trzy czerwone serca. Była to historia o trzech bohaterskich chłopcach. A nasze przedszkolaki wiedzą co trzeba robić gdy wydarzy im się taka historia jak naszym bohaterom. Przedszkolaki znają numery alarmowe na straż pożarną, pogotowie i policję.

„Tak nam mija czas” - w tym tygodniu rozmawialiśmy na temat mijającego czasu. Dzieci do przedszkola przyniosły zegary, niektóre bardzo stare. Rozmawialiśmy na temat naszych zegarów, rysowaliśmy je, a na koniec tygodnia wykonaliśmy swój własny zegar.

I tam nam upłynęło następne dwa miesiące naszej pracy!

Aneta Szumigraj