"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Nielepkowicach

Działania marzec/kwiecień 2013

Czas szybko ucieka, a szczególnie chwile szczęścia i zabawy. Kolejne dwa miesiące naszej pracy także przeminęły niczym mgnienie oka. Co się w naszym przedszkolu działo? - bardzo wiele!

Miesiąc marzec rozpoczęliśmy tematem pt. „Muzyka jest wszędzie”. Ten tydzień miną nam na poszukiwaniu muzyki. Jak wszyscy wiedzą instrumenty wydają dźwięki, ale czy tylko można grać na instrumentach? Nasze przedszkolaki odkryły, że nie. Nam udało się stworzyć instrumenty np. z butelki po syropie, patyczków, folii aluminiowej czy tarki, ale największą frajdą było granie na słoikach wypełnionych wodą. Dzieci odkryły, że słoiki wypełnione różną ilością wody wydają inne dźwięki.

Jak wszyscy wiemy 8 marca obchodzimy „Dzień Kobiet” i nasi chłopcy także nie zapomnieli o tym święcie. Nauczyliśmy się piosenkę oraz wiersz o „Dniu Kobiet”. Oczywiście były także prezenty dla naszych „Kobiet”, Bartuś i Marcelek zrobili wszystkim słodką niespodziankę.

„Mamy różne charaktery” to tydzień w którym poznawaliśmy różne emocje:
• radość,
• smutek,
• złość.
Ale także uczyliśmy się „czarodziejskich słów”
• proszę,
• przepraszam,
• dziękuję.
Każde z naszych dzieci prowadziło swoje obserwacje ile w danym dniu użyło tych właśnie słów, na koniec dnia zrobiliśmy podsumowanie.

Wszyscy lubimy zimę ale po pewnym czasie tęsknimy za ciepłem. Postanowiliśmy sprowadzić wiosnę na dobre do nas. „Wiosna , wiosna” to następny tydzień naszej pracy.
W tym tygodniu szukaliśmy zwiastunów wiosny, odwiedziliśmy pobliskie bocianie gniazdo aby sprawdzić czy przyleciały już bociany, ale niestety nie było ich jeszcze.
Postanowiliśmy zmienić gazetkę na wiosenną, zrobiliśmy piękne wiosenne kwiaty odrysowane i wycięte z naszych dłoni, pszczółki, motylki nasza wiosenna galeria wyszła nam pięknie.

„Wkrótce Wielkanoc” w tym tygodniu robiliśmy doświadczenia z jajkami i octem. Doświadczenie się udało z jajka skorupka się rozpłynęła i wiecie co zostało? Nie zdradzimy polecany abyście też zrobili takie doświadczenie. Ale ten tydzień upłyną nam także na robieniu pisanek, kurczaczków z bibuły i orgiami, zajączków, baranków, oraz na poznawaniu tradycji związanych z tymi świętami.

„Cuda i dziwy” to temat poświęcony kosmosowi. W tym tygodniu poznawaliśmy kosmos i tajemnice z nim związane. Poznawaliśmy różne planety, gwiazdy oraz wykonaliśmy orbity, my byliśmy słońcem i planetami wokół niego krążącymi. Teraz wiemy kto świeci w nocy, a co nas grzeje w dzień, a starsze dzieci potrafią nawet odnaleźć gwiazdozbiory np.: duży wóz, mały wóz.

„Nowinki z wiejskiego podwórka” to następny tydzień naszej pracy. Ten temat wymagał wyjścia w teren i szukanie tzw. „wiejskiego podwórka” – czyli podwórka z kurami, kaczkami, krową i innymi wiejskimi zwierzakami. Wbrew pozorom, że mieszkamy na wsi ale trudno było odnaleźć takie prawdziwe wiejskie podwórko na szczęście nam się udało. Dzieci były bardzo szczęśliwe, ponieważ wszystkie kochają zwierzątka.

„Mali strażnicy przyrody” to temat, w którym rozmawialiśmy o ekologii. Dzieci uczyły się segregować śmieci, oraz poznawaliśmy w jaki ekologiczny sposób możemy pozyskiwać energię. Z odpadów, czyli pustych butelek plastikowych zrobiliśmy Eko - miotłę. Robiliśmy także wiatraki z kolorowego papieru, oraz znaleźliśmy w naszej miejscowości wiatrak, który pozyskuje energię – jest bardzo duży.

„Wiosna na łące”
- w tym tygodniu poznawaliśmy łąkę i jej mieszkańców:
• żabki,
• motyle,
• gąsienice,
• oraz różnego rodzaju owady.
Zapoznawaliśmy się także z barwą ochronną zwierząt i wyjaśnialiśmy co to takiego i do czego służy. Na koniec tygodnia dostaliśmy światełka odblaskowe abyśmy i my mieli swoją barwę ochronną przed niebezpieczeństwem.

I tak minęły kolejne dwa miesiące naszej pracy.

Aneta Szumigraj