"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Nielepkowicach

Działania maj/czerwiec/lipiec 2013

Cześć! witają Was przedszkolaki z Nielepkowic, oto kilka słów co ciekawego wydarzyło się w naszym przedszkolu!

Miesiąc maj powitaliśmy tematem „Poznajemy różne zawody”. W tym tygodniu poznawaliśmy różne zawody takie jak:
• ogrodnik,
• piekarz,
• krawcowa,
• kwiaciarka,
• kucharz
Dużo rozmawialiśmy na temat tych zawodów, oraz poznawaliśmy ich atrybuty. Dzieci na własnej skórze mogły poznać niektóre z nich np. ogrodnika – w tym dniu sadziliśmy drzewka owocowe (śliwki), czy pracę krawcowej – projektowaliśmy, a później szyliśmy stroje w filii.

„Zwiedzamy nasz kraj” oto następny tydzień naszej pracy. W tym tygodniu dzieci zapoznawały się z mapą naszego kraju. Przedszkolaki na mapie pokazywały gdzie znajduje się morze, a gdzie są nasze piękne góry, oraz piękne mazurskie jeziora. Poznawaliśmy piękne zabytki, a dzieci opowiadały w jakich miejscach już wypoczywały i pokazywały nam charakterystyczne pamiątki związane z tymi miejscami.

„Nasi kochani rodzice” to temat poświęcony naszym rodzicom. W tym tygodniu poznawaliśmy zainteresowania swoich rodziców, robiliśmy wywiady, ale przede wszystkim przygotowywaliśmy się poprzez próby do uroczystości „Dnia Mamy i Taty”. Przedstawienie na cześć naszych rodziców odbyło się 28 maja, obfitowało ono w mnóstwo wierszy i piosenek, a po przedstawieniu wręczyliśmy rodzicom upominki oczywiście zrobione wcześniej przez przedszkolaków. Uwieńczeniem tego dnia był słodki poczęstunek oraz tańce. Był to dzień pełen śmiechu i radości.

Czerwiec
Jak wszyscy wiemy 1 czerwiec to święto wszystkich dzieci, a my zainteresowaliśmy się tematem „Dzieci z całego świata”. W tym tygodniu dzieci poprzez grę „boso, albo w ostrygach” poznawali dzieci z całego świata. Zapoznawaliśmy się z różnicami takimi jak:
• kolor skóry,
• położenie geograficzne zamieszkania,
• czy różnice kulturowe.
ale, ostatecznie stwierdziliśmy, że niezależnie gdzie mieszkamy, czy jaki mamy kolor skóry jesteśmy tacy sami.

„Od Tatr do Bałtyku, wędrówki z biegiem Wisły”. W tym temacie poznawaliśmy najpiękniejszą rzekę z pośród rzek „Wisłę”. Dzieci na mapie zaznajamiały się z jej położeniem oraz z tym przez jakie Polskie miasta przepływa, jakie są z niej korzyści. Poznawaliśmy także na podstawie widokówek oraz różnorodnych książek miasta, takie jak:
• Kraków,
• Warszawa,
• Gdańsk.

28 czerwca miało miejsce wielkie wydarzenie w naszym przedszkolu. Zaprosiliśmy naszych rodziców na uroczystość „Pożegnania przedszkola”. Naszym występem podziękowaliśmy zaproszonym gościom za to, że byli z nami, pomagali nam zmienić się z malucha w ucznia. Przez 10 ubiegłych miesięcy poznawaliśmy siebie i innych ludzi. Zapamiętaliśmy, że każdy z nas to wielki skarb. Nauczyliśmy się dzielić naszymi troskami i radościami. Potrafimy również podzielić się zabawą, życzliwością, dobrocią, przyjaźnią.

Rok przedszkolny został uroczyście zakończony - my jednak nadal spotykaliśmy się w naszym przedszkolu przez cały lipiec. Prawie cały miesiąc spędziliśmy na świeżym powietrzu:
• graliśmy w różnego rodzaju gry zespołowe,
• spacerowaliśmy po pobliskim lesie,
• obserwowaliśmy pracę żniwiarzy,
• oraz robiliśmy różnego rodzaju eksperymenty z roślinami.

Jednym z najfajniejszych eksperymentów okazał się eksperyment z pokrzywą. Na własnej skórze mogliśmy się przekonać czy pokrzywa parzy czy nie? Jak myślicie? Oczywiście zdradzimy wam wyniki naszego doświadczenia. Poprzez liczne obserwacje i doświadczenia przedszkolaki stwierdzili, że liście pokrzywy nie parzą, parzy tylko łodyga. Ale zresztą sprawdźcie sami! Innym fajnym doświadczeniem okazało się robienie papieru z kory brzozy na którym później rysowaliśmy wakacyjne widokówki do naszych znajomych.

Ostatni tydzień lipca przedszkolaki poświęciły na porządkowaniu swojej sali. Układaliśmy puzzle, klocki, dzieci które odchodzą do kl „0”, uprzątały swoje półeczki, robiąc miejsca dla nowych uczniów. Tak przygotowana sala już czeka na wrzesień, na nowych jak i „starych” przedszkolaków.

I takim oto sposobem zakończyliśmy rok pracy w przedszkolu, dzieci udały się na krótkie wakacje, a do przedszkola wracamy już we wrześniu. Do zobaczenia pa pa!

Aneta Szumigraj

najnowsze działania/luty 2013