"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Nielepkowicach

Działania wrzesień/październik 2013

Witajcie! witają was przedszkolaki z Nielepkowic. Pełni sił , werwy i nowych pomysłów zaczynamy nowy rok szkolny 2013/2014

Wrzesień
Rok szkolny rozpoczęliśmy tematem „Witajcie w przedszkolu”. Ten tydzień poświęciliśmy na zapoznanie się przedszkolaków, poznanie przedszkola, placu zabaw, oraz zwyczajów, które panują w naszym przedszkolu.

„Droga do przedszkola” to następny tydzień naszej pracy. W tym tygodniu poznawaliśmy zasady ruchu drogowego, obserwowaliśmy ruch drogowy, oraz zapoznawaliśmy się z sygnalizacją świetlną. Dzieciom najbardziej spodobała się zabawa w ruch drogowy, który kierowany był światłami unoszonymi przez wybrane dziecko.

12 września ten dzień na długo zapisze się w naszej pamięci. Tego dnia w naszej miejscowości odbył się piknik rodzinny prowadzony przez Pana Jurka Radwana. Było mnóstwo śmiechu, zabawy i słodyczy. Naszym przedszkolakom szczególnie przypadła do gustu chusta animacyjna i zabawy z nią związane, a później zapaliliśmy ognisko, piekliśmy kiełbaski oraz ziemniakim było fantastycznie!

„To były wakacje” ten tydzień poświęcony był wspomnieniom z minionych wakacji. Dzieci do przedszkola przyniosły pamiątki z wakacji, oraz dzieliły się wspomnieniami na temat minionych wakacji. Zapoznawaliśmy się z mapą Polski, oraz miejscami, które przedszkolaki zwiedziły.

Jesień to jedna z najpiękniejszych pór roku mieniąca się różnymi barwami. Jesień powitaliśmy tematem „Nadeszła jesień”. W tym tygodniu szukaliśmy śladów jesieni w m.in. spadających liściach z drzew, poznaliśmy ich kolory, ale również poznawaliśmy grzyby i segregowaliśmy je na jadalne i trujące.

Październik
„Śladami jesieni” rozpoczynamy październik. W tym tygodniu poznawaliśmy wiele darów jesieni jak np. kasztany, żołędzie, szyszki, itp. i to właśnie z nich wyczarowaliśmy różnego rodzaju ludziki, koniki, itp. a Bartuś wymyślił i zrealizował swój pomysł „traktor z kasztanów”. Natomiast dziewczynki z kasztanów zrobiły jednorożce - zabawa była udana.

„Jesień na działce” to następny tydzień naszej pracy, który odkrywa przed nami inne skarby jesieni, takie jak warzywa. Myślicie, że warzywa służą tylko do jedzenia? otóż nie! nasze przedszkolaki z udziałem warzyw potrafią wymyślić fajne zabawy, takie jak:
• stemple z ziemniaków,
• ludziki, oraz inne postacie lub rzeczy w warzyw.
Także lepiliśmy swoje ulubione warzywa z plasteliny, oraz smażyliśmy nasze ulubione frytki.

10-go października w naszym przedszkolu zjawił się niespodziewany gość – to pan fotograf. Nasz gość w przedszkolu urządził nam mini kino, oglądaliśmy bajkę pt. „mali Einsteini”, a później urządził nam sesję fotograficzną.

„Jesień w sadzie” ten temat poświęciliśmy owocom rosnącym w naszych sadach, ale nie tylko także owocom egzotycznym. Za pomocą zapachu oraz dotyku rozpoznawaliśmy różne owoce. Poznawaliśmy nazwy drzew na których te owoce rosną, a na koniec tygodnia upiekliśmy pyszną szarlotkę, oczywiście wszystko łącznie z zamieszeniem ciasta przedszkolaki zrobiły same. Woń naszej szarlotki roznosiła się po całym przedszkolu, a rodzice, którzy przychodzili po nas do przedszkola zostali poczęstowani naszym wypiekiem. Oczywiście wszystkim nasze ciasto bardzo smakowało.

„Co robią zwierzęta jesienią?” to temat poświęcony zwierzętom żyjącym w lesie. Na podstawie ilustracji rozpoznawaliśmy i nazywaliśmy zwierzęta, oraz segregowaliśmy ja na te, które zasypiają na zimę i te, które nie zasypiają. Następnie z kółek orgiami oraz innych figur geometrycznych konstruowaliśmy wybrane zwierzęta.

28-go października w naszym przedszkolu obchodziliśmy urodziny Amelki. Nasza solenizantka skończyła 4 lata. Był słodki poczęstunek przygotowany przez Amelkę i jej mamusię – przepyszne mufinki z bitą śmietaną.

„Jesienne nastroje” to temat poświęcony zjawiskom atmosferycznym. Rozpoznawaliśmy różne stany pogodowe:
• pogodę deszczową,
• słoneczną,
• wiatr, itp.
oraz zapoznawaliśmy się z tzw. wędrówką kropli wody w atmosferze. Za pomocą dotyku zapoznawaliśmy się z wodą i opowiadaliśmy jaka ona jest, oraz przeprowadzaliśmy doświadczenia na przedmiotach z udziałem wody „co pływa, a co tonie”.

I tak upłynęły nam dwa miesiące naszej pracy.

Aneta Szumigraj