"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Nielepkowicach

Działania listopad / grudzień 2013

Minęły następne dwa miesiące naszej pracy, a oto kilka ciekawostek z życia naszego przedszkola!

Listopad

Miesiąc listopad powitaliśmy tematem "Znamy te baśnie". Dzieci na podstawie obrazków opowiadały swoje ulubione bajki i baśnie, wymyślaliśmy własne bajki, oraz wykonywaliśmy własne książeczki, a następnie w naszych książeczkach rysowaliśmy różne ilustracje.

7 listopada w naszym przedszkolu świętowaliśmy urodziny Julci. Było mnóstwo śmiechu, zabawy i oczywiście tradycyjne 100 lat, później Julcia zaprosiła nas na słodki poczęstunek.

"W świecie teatru", ten tydzień poświęciliśmy na zapoznaniu się z teatrem, sztuką teatralną i zawodem aktora. Wymyślaliśmy własne sztuki teatralne, a następnie występowaliśmy przed innymi kolegami z grupy. Oczywiście przed wystawieniem sztuki zrobiliśmy afisze teatralne z tytułem naszej baśni i różnymi rysunkami, poznawaliśmy także  co to jest pantomina.
15 listopada w naszym przedszkolu świętowaliśmy urodziny Bartusia. Było mnóstwo zabawy, śmiechu i tradycyjne 100 lat. Bartuś do przedszkola przyniósł przepyszne babeczki z bitą śmietaną w kolorze różowym dla dziewczynek i niebieskim dla chłopców, cukierki i kolorowe baloniki.

"Dbamy o zdrowie" ten tydzień poświęciliśmy zdrowemu trybowi życia. Zapoznawaliśmy się  z piramidą zdrowia i rozmawialiśmy, które produkty żywnościowe możemy jeść, a które należy ograniczać, oraz ćwiczyliśmy nasz język razem z "Panem jeżykiem".

"Tutaj rosły paprocie" ten temat poświęciliśmy dinozaurom. Staraliśmy się odpowiedzieć na pytania:
kiedy żyły dinozaury?
dlaczego dinozaury wyginęły?
ile jest dinozaurów?

Zapoznawaliśmy się  z wyglądem dinozaurów, oraz próbowaliśmy czytać ich nazwy.

26 listopada w naszym przedszkolu odbył się "Dzień Pluszowego Misia". Każde z dzieci do przedszkola przyniosło swojego ulubionego misia, aż tu czary mary i każdy łącznie z panią staliśmy się misiami (na głowie mieliśmy misiowe czapki). Poznawaliśmy imiona naszych misiów, tańczyliśmy i oczywiście było małe co nieco dla brzuszka.

29 listopada w naszym przedszkolu odbyły się tradycyjne Andrzejki połączone z balem przebierańców. Było mnóstwo wróżb i zabaw, np. jedzenie jabłka na nitce bez używania rąk, wróżb ( mąż – żona, zawody). Po skończonych wróżbach odbyły się tańce i słodki poczęstunek.

Grudzień

Miesiąc grudzień rozpoczęliśmy tematem "W kopalni". Tym tematem zagłębiliśmy się w poznanie pracy górników i niebezpieczeństw, które niesie kopalnia. Zapoznawaliśmy się także z postacią patronki górników Św. Barbarą i poznawaliśmy jej historię. Robiliśmy także czapki górników z piórkiem inaczej zwane czako.

3 grudnia wykonaliśmy ozdoby oraz łańcuch na choinkę. Choinkę przystroiliśmy w światełka, bańki, ozdoby choinkowe i łańcuchy, było przy tym mnóstwo śmiechu i zabawy, a choinka prezentuje się przepięknie.

Zima jest piękną porą roku a nasze przedszkolaki postanowiły ją powitać tematem "Nadchodzi zima". Zaznajamialiśmy się na podstawie ilustracji z różnymi porami roku i wskazywaliśmy różnicę pomiędzy nimi. Wycinaliśmy bałwanki, rysowaliśmy i wycinaliśmy śnieżynki, w planach jeszcze mamy lepienie bałwanka ale nastąpi to dopiero gdy spadnie śnieg!

I tak minęły nam następne dwa miesiące naszej pracy, życzymy Wszystkim Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

Aneta Szumigraj.