"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Nielepkowicach

Działania styczeń / luty 2014

Nadszedł nowy rok 2014, a my po świątecznym wypoczynku znowu mamy siłę do pracy i nowych doświadczeń.

„Mijają dni, miesiące” to temat pierwszego tygodnia naszej pracy. W tym tygodniu zastanawialiśmy się nad upływem czasu, mierzyliśmy czas różnymi sposobami, opisywaliśmy swój tydzień, oraz oglądaliśmy różnego rodzaju kalendarze a później zrobiliśmy swój własny wymyślony przez dzieci kalendarz. Poznawaliśmy także nazwy miesięcy i dowiedzieliśmy się w którym miesiącu ma urodziny każdy z naszych przedszkolaków.

Jak wszyscy wiemy 21 i22 styczeń to dzień naszych ukochanych dziadków i my z tej okazji postanowiliśmy zrobić wielką niespodziankę naszym dziadkom.
Nauczyliśmy się wierszy i piosenek, przygotowaliśmy upominki dla Babci i Dziadzia. Uroczyste przedstawienie odbyło się 17 stycznia, dziadkowie byli bardzo szczęśliwi, a po przedstawieniu odbył się poczęstunek.

Od 20 do 31 stycznia wypoczywaliśmy na feriach zimowych.

Karnawał to czas beztroskiej zabawy. W tym okresie poznawaliśmy tradycje i zwyczaje związane z karnawałem. Przedszkolaki zrobili maski karnawałowe i mogliśmy urządzić swój własny bal karnawałowy. Zabawa była udana, a po zabawie był słodki poczęstunek, małe co nieco dla brzuszka.

„Zabawy na śniegu” w tym tygodniu dużo rozmawialiśmy o niebezpieczeństwie jakie czyha na dzieci w zimie. Poznaliśmy także opowiadanie J. Kusego Trzy czerwone serca. Była to historia o trzech bohaterskich chłopcach. A nasze przedszkolaki wiedzą co trzeba robić gdy wydarzy im się taka historia jak naszym bohaterom. Przedszkolaki znają numery alarmowe na straż pożarną, pogotowie i policję.

„Mój dom, moja miejscowość” to temat następnego tygodnia naszej pracy. Poznawaliśmy domy dawniej i teraz. Dzieci wyjaśniały czym one się różnią. W tym tygodniu  także dzieci wyjaśniały jak nazywa się miejscowość, w której mieszkają i z kąt się wzięła nazwa ich miejscowości. Następnie skonstruowaliśmy a później wykonaliśmy naszą mapę Nielepkowic, była sporych rozmiarów, teraz każdy podziwia nasze dzieło, dodatkowo zrobiliśmy mapę
w stylu 3D – domki powstały z pudełek po syropach.

„Mieszkamy w Europie” w tym tygodniu poznawaliśmy kraje europejskie.
Dzieci poznawały ich zwyczaje, gdzie się znajdują, jakie ich flagi mają barwy. Poznawaliśmy także barwy ojczyste, zapoznawaliśmy się z wyglądem naszego herbu, oraz wykonaliśmy nasze flagi państwowe. Dodatkowo wymyślaliśmy herb naszej miejscowości, każde z dzieci przedstawiało swój projekt ,jurorami byli nasi rodzice. Oczywiście były medale i słodkie nagrody.

27 lutego w naszym przedszkolu obchodziliśmy „Tłusty czwartek”. Dzięki mamie Bartusia
i Natalki przedszkolaki mogły spróbować przepysznych pączków z czekoladą i marmoladą. Dziękujemy!

I tak  nam upłynęło następne dwa miesiące naszej pracy!

Aneta Szumigraj.