"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Pełnatyczach


Działania maj / czerwiec / lipiec 2014

W pierwszym tygodniu maja wraz z dziećmi ze starszych klas poszliśmy do pobliskiego młyna. Dzieci widziały młynarza podczas pracy. Zwiedziły budynek i zobaczyły jak wytwarza się mąkę. Największym zainteresowaniem cieszyła się ogromna waga, która pomieściła prawie wszystkich uczniów. Z młyna przemaszerowaliśmy do piekarni, w której dzieci obserwowały piekarzy przy pracy, a także miały możliwość spróbować własnoręcznie formować chleb i bułeczki. Wycieczka zakończyła się w pracowni ciastkarskiej, gdzie dzieci dekorowały ciastka lukrem i wypełniały marmoladą. Najprzyjemniejszym etapem było smakowanie gotowego produktu.

W tym miesiącu poświeciliśmy dużo czasu na rozmowy o swoich rodzicach, o tym, gdzie pracują, jak spędzają czas wolny, co najbardziej lubią robić. Dzieci wykonały portrety rodziców i udzielały odpowiedzi na pytania do wywiadu nauczyciela. Odpowiedzi zostały skrupulatnie odnotowane na papierze, po czym udostępnione do wglądu rodziców. Zadaniem rodziców było odnaleźć karteczkę swojego dziecka, sugerując się jedynie odpowiedziami jakich udzieliło w wywiadzie. Poszukiwanie karteczki sprawiło rodzicom wiele radości, dla jednych zadanie było łatwe inni musieli nieco się wysilić.

20.05.2014 Odbyliśmy wycieczkę do Radymna, gdzie dzieci zwiedzały park dinozaurów, uczestniczyły w zabawach na terenie lunaparku dostępnego w Dinozekolandii. Zwiedzały mini- zoo mieszczące się przy Kresowym dworze , gdzie zjadły ciepły posiłek i  skąd ruszyły w drogę powrotna do domu.

Ostatni tydzień maja był dla dzieci szczególny. Dużo opowiadały o sobie, bawiły się
w ulubione zabawy i świętowały Dzień Dziecka wraz z innymi dziećmi na korytarzu szkolnym.

W pierwszym tygodniu czerwca odwiedziła nas pani Anna Kosk, która wspólnie z nami wybrała się na wycieczkę nad pobliski zalew, gdzie dzieci obserwują zwierzęta ( żaby, bociany, ważki, dzikie kaczki i inne.)

W czerwcu prowadziliśmy projekt: Kura Dzieci dzieliły się doświadczeniami, dyskutowały, robiły szkice i notatki. Aby sprawdzić swoje hipotezy dzieci wybrały się w odwiedziny do Patrycji gdzie jej babcia, będąca ekspertem udzielała dzieciom szczegółowych wypowiedzi na pytania o kury m.in. Czy kury mają uszy? , Czy mają zęby? Co jedzą? Jak gryzą skoro nie mają zębów? Czy koguty też znoszą jajka? Wizyta była bardzo ciekawa, gdyż dzieci mogły pogłaskać i dotykać małe kurczęta.

16.07.2014 roku odbyło się szkolenie dla rodziców, które w trym roku przybrało formę pikniku rodzinnego. Trenerem na szkoleniu była pani Blanka Adamczuk jeden z trenerów Instytutu Komeńskiego.

26.06.2014 roku wraz z gronem uczniowskim uroczyście zakończyliśmy rok szkolny. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i książeczki ufundowanie przez Radę rodziców.

W miesiącu lipcu dzieci kontynuowały projekt : Woda rozpoczęty w czerwcu. Sprawdzały swoje przypuszczenia i prowadziły doświadczenia. Badały m.in. jak zachowuje się woda w różnych pojemnikach, jak wygląda w różnych stanach skupienia, czym można ją barwić i podobne.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się również projekt : Mrówka. Dzieci prowadziły Obserwacje przyrodnicze w ogródku przedszkolnym. Założyły hodowlę na parapecie. Opowiadały historie związane z mrówkami, szkicowy mrówki. Wykorzystaliśmy piankę budowlaną do  stworzenia mrowiska, lepiliśmy mrówki z plasteliny.  Prowadziliśmy pomiary długości, mrówek znalezionych przez dzieci. Sprawdzaliśmy  przypuszczenia  z siatki m.in. Czy mrówki lubią wodę, czy Łubia cukier, co się stanie jeśli mrówkę zasypiemy piaskiem. Podczas obserwacji dzieci zauważyły, że mrówki poruszają się bardzo szybko, kiedy dzieci trzęsą pojemnikiem.


Rozstaliśmy się 17.07.2014r. i w radosnych nastrojach rozpoczęliśmy wakacje.

                                                                                                                                                 Katarzyna Czura 

działania marzec/kwiecień 2014
działania styczeń/luty 2014
działania listopad/grudzień 2013
działania wrzesień/październik 2013
działania maj/czerwiec/lipiec 2013
działania marzec/kwiecień 2013
działania styczeń/luty 2013

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego