"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Pełnatyczach

Działania styczeń/luty 2013

W miesiącu styczniu dużo rozmawialiśmy o urokach zimy, wykorzystując sprzyjającą temu pogodę. Dzieci wychodząc na pole miały okazję doświadczać warunków zimowych na własnej skórze. Bardzo podobało im się robienie śniegowych aniołków oraz rzucanie w panią śnieżkami. Obserwowali także lodowe tafle oraz przyniesione do przedszkola kostki lodu. Kostki lodu posłużyły do spontanicznej zabawy dzieci na stolikach. A szkło przyniesione przez jedną z mam do malowania po szybie. Dzieci spontanicznie poszły za myślą nauczyciela i stworzyły wspaniałą dekorację zimową na przedszkolnych oknach, wykorzystując w tym celu białą farbę.

12.01.2013 roku w Remizie OSP odbyła się zabawa choinkowa. Rozpoczęła się ona od występu dzieci z klas 4-6, które na tę uroczystość przygotowały „Jasełka”. Następnie na głośne zaproszenie dzieci na scenie pojawił się Mikołaj, który wręczył dzieciom prezenty oraz cierpliwie znosił sesję zdjęciową, którą swoim pociechom zafundowali rodzice. Po posiłku i krótkiej przerwie scenę zajął zespół rodem z Pełnatycz, który umilał zabawę dzieciom do późnych godzin wieczornych.

19.01.2013 r. również w remizie OSP swoje święto obchodzili seniorzy zaproszeni na tę uroczystość przez dzieci szkolne. Przedszkolacy zaprezentowali się w dwóch układach tanecznych. Pierwszy to taniec ludowy do melodii „Krakowiaczek jeden”, drugi natomiast to skoczny układ do utworu Smerfów: „Dobrze się baw”. Najwięcej radości i zachwytu wzbudzili rapujący chłopcy. Dzieci doskonale wczuły się w swoje role, były bardzo skoncentrowane i pilnowały jeno drugiego. Dodatkowo dziewczynki 5- letnie brały udział w „Jasełkach” wraz z klasami 1-3, ze względu na małą liczbę dzieci w tych klasach. Po występach przedszkolaki wręczyły laurki swoim dziadkom i na kolanach dziadków częstowały się przygotowanymi dla nich na tę okazję słodkościami oraz słuchały akordeonisty – dawnego ucznia szkoły w Pełnatyczach.

Na początku lutego dużo rozmawialiśmy o książkach, do czego służą, jakie mamy rodzaje książek oraz jak należy się z nimi obchodzić aby służyły nam długo. 7 lutego odwiedziliśmy szkolną bibliotekę, w  której dzieci poznały zawód bibliotekarza. Pani bibliotekarka udostępniła dzieciom książeczki przeznaczone dla nich i przeczytała bajkę, którą wybrały dzieci.

Kolejne dwa tygodnie były wolne ze względu na przerwę (ferie). A ostatni tydzień poświeciliśmy na rozmowy o sztuce. Rozmawialiśmy o obrazach znanych malarzy oraz rzeźbach wykonanych z różnych materiałów. Dzieci tworzyły swoje arcydzieła, malując farbami i lepiąc z gliny. Tworząc postacie do teatru i teatrzyk w przedszkolu uczyły się właściwego zachowania w teatrze. Najbardziej spodobał się dzieciakom przygotowany przez nauczyciela teatr cieni. Przyniesioną lampkę dzieci wykorzystały do zabawy w cienie wykorzystując do tego celu własne ciało oraz spontanicznej zabawy dowolnej, gdzie służyła za lampkę do odrabiania lekcji.

Katarzyna Czura