"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Pełnatyczach

Działania maj/czerwiec/lipiec 2013

W maju podczas zajęć dzieci poznały różne sposoby poruszania się. Uczyły się nazw środków transportu, tworzyły plakat z poznanymi pojazdami i samochody z tekturowych pudeł, które wykorzystały podczas swobodnej zabawy w przedszkolu.

W tym miesiącu poświeciliśmy dużo czasu na rozmowy o swoich rodzicach, o tym, gdzie pracują, jak spędzają czas wolny, co najbardziej lubią robić. Dzieci wykonały portrety rodziców i udzielały odpowiedzi na pytania do wywiadu nauczyciela. Odpowiedzi zostały skrupulatnie odnotowane na papierze, po czym udostępnione do wglądu rodziców. Zadaniem rodziców było odnaleźć karteczkę swojego dziecka, sugerując się jedynie odpowiedziami jakich udzieliło w wywiadzie. Poszukiwanie karteczki sprawiło rodzicom wiele radości, dla jednych zadanie było łatwe, inni musieli nieco się wysilić.

W czerwcu ze względu na przypadający w tym miesiącu „Dzień Dziecka” spędziliśmy nie jedne zajęcie na tym, aby dowiedzieć się więcej o Prawach dziecka i w Polsce jak i na świecie. Przedszkolacy poznali wygląd dzieci pochodzących z innych krajów, oglądając różnego rodzaju książki i szukając informacji w Internecie. W dniu 4.06 świętowaliśmy w przedszkolu „Dzień Dziecka”.

Tego dnia gościliśmy u siebie dzieci z przedszkola w Rożniatowie, wraz z którymi udaliśmy się do piekarni Bamal w Pełnatyczach na umówione wcześniej zwiedzanie. Dzieci obserwowały jak powstaje pieczywo i uczestniczyły w procesie produkcji ciasteczek, napełniając je marmoladą lub pocierając lukrem. Po powrocie do szkoły na dzieci czekał gorący posiłek (pieczona kiełbaska i herbatka) oraz słodkości. Mimo tego iż cały dzień padało, pogoda nie popsuła planów.

W czerwcu prowadziliśmy projekt „Mąka”, który rozpoczęliśmy od obserwacji różnych gatunków zbóż na pobliskich polach. Następnie poszliśmy do młyna mieszczącego się w Pełnatyczach, aby zobaczyć jak powstaje mąka. Na prośbę nauczyciela rodzice stworzyli przedszkolu kolekcję różnych rodzajów mąki, dzięki czemu dzieci mogły doświadczać mąki wszystkimi zmysłami, mogły ją ważyć, porównywać grubość i robić z niej ciasto. Na zakończenie projektu nauczyły się piosenki „Od ziarenka do bochenka”.

Dnia 26.06.2013 obchodziliśmy dzień rodziny. Rodzice bardzo licznie odpowiedzieli na zaproszenie dzieci. O godzinie piętnastej na korytarzu szkolnym rozpoczęło się przedstawienie, które przygotowały na tę okazję dzieci pod opieką nauczyciela i pana rytmika. Na początek dzieciaki zaprezentowały układ taneczno–muzyczny „Niedźwiedzie i pszczoły”, a następnie deklamowały wiersze i śpiewały piosenki swoim kochanym rodzicom. Po inscenizacji rodzice zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez trójkę klasową.

Dnia 28.06.2013 roku wraz z uczniami szkoły podstawowej zakończyliśmy rok szkolny. Dzieci otrzymały pamiątkowe książeczki, dyplomy i koszulki z logo projektu „Kompetentne Przedszkolaki”.

Pomimo uroczystego zakończenia roku w lipcu nadal pracowaliśmy. 2.07.2013r. w ogródku przedszkolnym odbył się prowadzony przez trenerkę Instytutu Komeńskiego integracyjny piknik. W pikniku wzięli udział prawie wszyscy rodzice wraz ze swoimi pociechami. Pani Elżbieta Radwańska pokazała rodzicom kilka sposobów spędzenia z dziećmi czasu wolnego. Uczestnicy mieli również możliwość skorzystania z obficie zaopatrzonego bufetu.

W lipcu prowadziliśmy projekt „Woda”, ze względu na, iż dzieciaki uwielbiają się w niej paplać, a pogoda umożliwiała szybkie wysychanie ubrań. Dzieci badały wodę wszystkimi zmysłami, przelewały wodę do pojemników o różnym kształcie i rozmiarze, badały zachowanie wody na różnych materiałach, wykorzystywały wiertarkę do mieszania barwionej wody, która służyła jako napoje o różnych smakach. Obserwowały wodę płynącą w rzece i stojącą w kałuży czy starorzeczu. Puszczały „kaczki” na wodę oraz papierowe łódki. W kartonowym pudełku stworzyły „podwodny świat”. Mierzyły odległość do wody w studniach i sprawdzały co tonie w wodzie , a co nie. Podczas pracy wykazywały dużo radości i zaangażowania.

Podczas wakacyjnych wycieczek i spacerów obserwowaliśmy pracę rolników podczas żniw, co przełożyło się na zabawy przedszkolne. Chłopcy budowali różnego rodzaju maszyny rolnicze, a dywan wykorzystywali jako pole uprawne.

Miesiącu sierpniu prowadziliśmy projekt „Pies”. Wykorzystując Internet poznaliśmy różne rasy psów, dzieci porównywały je zauważały podobieństwa i różnice. Obserwowały psy spacerując po okolicy i w miarę możliwości sprawdzały swoje hipotezy. Stworzyły wspólne i indywidualne prace - psy z kłębów wełny, psy z masy papierowej, portrety swoich pupili.

W dniu 9.08.2013 roku zakończyliśmy rok przedszkolny 2012/2013 i udaliśmy się na upragniony odpoczynek. Na dobre z przedszkolem pożegnało się 13-cioro dzieci, które od września rozpoczną edukację w klasie „0”.

Katarzyna Czura