"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Pełnatyczach

Działania wrzesień/październik 2013

Wraz z nowym rokiem szkolnym, próg przedszkola przekroczyły nowe dzieci, tworząc grupę 12-ciorga przedszkolaków. Starsza grupa przeszła do klasy „0”. Grupa obecna składa się z 3 i 4-latków, bardzo zdyscyplinowanych i gotowych na poznawanie świata.

Miesiąc wrzesień poświęciliśmy na adaptację dzieci w punkcie przedszkolnym. Miały dużo czasu na poznanie siebie nawzajem, zapoznanie sali i otoczenia, w którym się znalazły. Bez większych problemów nauczyły się funkcjonować w tej społeczności, stworzyły zasady, aby mogły czuć się dobrze i bezpiecznie. Poznały specjalistów, którzy nie zmienili się i jak dawniej psychologiem jest pani Magdalena Wróbel, logopedą pani Anna Homik, a rytmikiem pan Dominik Nieradka.

Rozmowy i zajęcia dotyczące bezpieczeństwa uatrakcyjniła wizyta pana policjanta, który jak zawsze na początek roku przedstawił dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze.

W miesiącu październiku prowadziliśmy obserwacje przyrodnicze podczas spacerów, zbieraliśmy materiał przyrodniczy. Dzieci Układały kompozycje z materiału (ludziki z kasztanów, kolorowe zwierzęta z liści). Podczas pracy z tematem „Owoce i jarzynki, kolorowe witaminki” dzieci segregowały zbiory ze względu na kolor i rozmiar. Porównywały wagę z wykorzystaniem wagi szalkowej. Prowadziły zajęcia badawcze z wykorzystaniem lupy (tj. poszukiwanie pestek w owocach i warzywach). Smakowały warzywa i owoce, szkicowały je, tworzyły i odgadywały zagadki słowne.

Również w październiku pojawił się spontaniczny pomysł i zorganizowałam dzieciom teatrzyk. Pomysł bardzo się spodobał. W kasie biletowej zasiadła dyżurująca mama, która sprzedawała dzieciakom przygotowane na tę okazję bilety. Po zajęciu miejsc wysłuchały przedstawienia pt. „Smok wawelski”, a następnie same mogły przedstawić swoją bajkę. Zabawa tak spodobała się dzieciom, że jeszcze kolejnego dnia wspominały teatrzyk przedszkolny.

W jeden z piątków października, dokładnie 11.10.2013 roku odbył się dzień pieczonego ziemniaka. Dzieci brały udział w różnego rodzaju konkurencjach zorganizowanych przez nauczyciela - zbieranie ziemniaków na czas, slalom z ziemniakiem w chochli, skoki w workach, przewożenie ziemniaków na taczkach. Na koniec dzieciaki upiekły ziemniaki w ognisku, a następnie w sali przedszkolnej smakowały swój wypiek.

15.10.2013 roku uczestniczyliśmy w akademii okazji „Dnia Edukacji Narodowej”, zorganizowanej przez klasy starsze. Dzieci otrzymały cukierki oraz po kawałku tortu przygotowanego na tę okazję przez rodziców z Rady Rodziców.

W miesiącu październiku realizowaliśmy temat drzewa. Dzieci dowiedziały się „skąd się biorą drzewa”, poznały cechy drzewa, nauczyły się rozpoznawać gatunki drzew rosnących w okolicy szkoły, a co najważniejsze w ogródku przedszkolnym z pomocą pana woźnego posadziły swoje drzewko. Była to sosna przyniesiona przez jedną z mam.

Dnia 26.10.2013 roku zaproszenie do przedszkola przyjął leśnik z Nadleśnictwa Kańczuga. Opowiedział dzieciom o swojej pracy i pokazał plansze obrazujące las i zwierzęta jakie w nim żyją. Ciekawie opowiedział o lesie i zaprosił do odwiedzenia leśnych ścieżek edukacyjnych. Najbliższa zlokalizowana jest w miejscowości Husów. Dzieci zadowolone z przyjazdu pana leśnika słuchały cierpliwie co ma do powiedzenia, zadawały wiele pytań, a na koniec wręczyły mu zrobionego wcześniej muchomora z bristolu.

Dużo spacerowaliśmy wykorzystując sprzyjającą ku temu aurę. Obserwowaliśmy rolników przy pracy oraz zwierzęta przygotowujące się na zimowy odpoczynek. Podczas jednego ze spacerów przy chodniku spotkaliśmy małego jeża. Dzieci mogły go obserwować z bliskiej odległości. Zauważyły kolor oczu i zwróciły uwagę na to, że igły jeża mają różne kolory i wyginają się w różne strony. Dużą radość sprawiały dzieciom szalone zabawy w stertach liści i samo ich grabienie również. Na takie atrakcje będziemy musieli czekać do następnego roku.

Katarzyna Czura