"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Pełnatyczach

Działania listopad / grudzień 2013

W listopadzie zajęliśmy się tematyką związaną z naszym krajem. Dzieci oglądały albumy i zdjęcia z różnych zakątków Polski, słuchały legendy o „Lechu i orle białym”, wykonały godło Polski wykorzystując przygotowany szablon. Uczyły się wierszy patriotycznych, które przedstawiły na akademii upamiętniającej rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym miesiącu dzieci miały możliwość eksperymentowania
z rożnymi stanami pogody. Badały zjawiska powstawania opadów. Konstruowały urządzenia, służące do mierzenia natężenia wiatru ( wiatraki , latawce) wykonywały filtrowanie wody tworząc „małą oczyszczalnię”, prowadziły eksperyment badający powstawanie chmury burzowej. Zabawy w wodzie rozwinęły się i dzieciaki bawiły się puszczając żaglówki
( wykonane z rodzicem dyżurującym) w przygotowanych wcześniej pojemnikach z wodą.
 Pod koniec miesiąca poznały zwyczaje zwierząt i ich sposób przygotowania się do zimy, oglądając przygotowany przez nauczyciela teatrzyk cieni. Warto wspomnieć, ze dzieciom bardzo spodobał się teatrzyk i korzystały z niego przez kilka dni.
Dnia  21.11.013r podczas zajęć w przedszkolu odbyła się zabawa Andrzejkowa. Dzieci poznały genezę tego święta, pod opieką nauczyciela wróżyły sobie i przelewały wosk, zaproszone przez starsze dzieci brały udział w zabawie tanecznej na korytarzu szkolnym.

W grudniu rozmawiały o tym, skąd bierze się węgiel, korzystając z internetu pokazałam dzieciom jak pracują górnicy, dzieci naśladowały ich pracę w zabawie ruchowej
„ W kopalni”, Prowadziły również doświadczenia z węglem, a także tworzyły szkic węglem do rysunku.  W dniu 4.12.2013r. gościliśmy w przedszkolu klauna, który zabawiał dzieci pokazując ciekawe sztuczki i skecze. W zabawach , które przygotował brały udział dzieciaki, dlatego jego wizyta była dla nich ciekawym doświadczeniem.
6.12.2013r. szkołę odwiedził Mikołaj, dzieci powitały go wierszem i piosenką. Każdy otrzymał od gościa słodki upominek oraz pozował do pamiątkowego zdjęcia.

Grudzień to szczególny miesiąc, w którym myśli dzieci biegną w kierunku świąt
 i tradycji świątecznych. Na prośbę dzieciaków zorganizowane zostało w przedszkolu pieczenie piernikowych ciasteczek. Dzieci chętnie i z radością ugniatały i wałkowały ciasto, po czym wycinały z niego świąteczne pierniki. Same jednak stwierdziły , że najprzyjemniejsze było smakowanie gotowych ciastek. Poznały  zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem. Podczas Wigilii szkolnej, która odbyła się 20.12.2013r na korytarzu szkolnym dzieci zaprezentowały swoje „Jasełka”. Występ bardzo podobał się zaproszonym gościom,  gronu pedagogicznemu i uczniom starszych klas, czego dowodem były gromkie brawa.
W dniu 19.12.2013r odbyliśmy wycieczkę do MOK w Jarosławiu, gdzie obejrzeliśmy przedstawienie pt: „Doktor i jego zwierzęta”.
W dniu 20.12.2013r. odwiedziła nas pani fotograf z „Gazety Jarosławskiej” i wykonała pamiątkowe zdjęcie, które ukarze się w poświątecznym numerze gazety.

Katarzyna Czura