"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Pełnatyczach

Działania styczeń / luty 2014

Pierwszy tydzień stycznia poświęciliśmy tematom związanym z czasem. Dzieci poznały zasadność używania zegarów w swoim życiu, ale tez nauczyły się mierzyć czas z wykorzystaniem stopera i klepsydry. Poznały stałe następstwo pór roku, miesięcy i dni. Konstruowały własne zegary. Głównym tematem, któremu poświeciliśmy znacznie więcej czasu było celebrowanie święta Babci i Dziadka. Dzieci dużo opowiadały o swoich dziadkach, tworzyły portrety dziadków, wiele prac dla dziadków oraz przygotowały przedstawienie na Dzień Babci i Dziadka.
Dnia 14.01.2014 roku w szkole odbyła się zabawa karnawałowa. Wzięły w niej udział wszyscy uczniowie oraz dzieci z przedszkola. Zadaniem rodziców było przygotowanie poczęstunku i przebranie dzieci. Podczas zabawy odbyły się konkursy z nagrodami oraz zostali wybrani król i królowa balu. Warto wspomnieć, że tytuł królowej zdobyła dziewczynka z przedszkola.
18.01.2014r w remizie OSP odbyły się obchody Dnia Babci i Dziadka. Na uroczystość zostali zaproszeni dziadkowie dzieci uczęszczających do szkoły oraz osoby starsze i samotne z całej miejscowości. Przedszkolacy zaprezentowali przedstawienie jasełkowe. Po występie zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Na początku lutego zaczęliśmy rozważania dotyczące zimy, która zagościła na dobre. Ze względu na to , że spadł śnieg prowadziliśmy doświadczenia ze śniegiem i lodem; rozpuszczanie śniegu, filtrowanie, barwienie, zabawy w ogródku przedszkolnym na śniegu, zabawy z kostki lodu, obserwowanie lodowych sopli. Wykonanie portretu „Pani Zimy”, wykonanie wspólnej pracy  na szarym papierze pt: „My i zima”. Praca indywidualna dzieci : bałwanki z waty opatrunkowej . Spacery po okolicy, obserwacje przyrodnicze. Dla dzieci ważne było to , że mogły pobawić się na śniegu, a największym powodzeniem cieszyło się rzucanie śnieżkami w panią.
W tym miesiącu rozmawialiśmy również o książkach, stworzyliśmy kącik czytelniczy i zabawę w bibliotekę inspirowaną wizyta w bibliotece. Podczas tematu o zwierzętach dużo rozmawialiśmy o ich przystosowaniach do warunków zimowych. Klasyfikowaliśmy zwierzęta ze względu na środowisko w jakim żyją, tworzyliśmy domki dla zwierząt. Dzieciom bardzo spodobała się zabawa w zwierzęce kalambury.
Dnia 27.02.2014r. podczas zajęć wykonaliśmy faworki oraz przybliżony został dzieciom zwyczaj obchodzenia tłustego czwartku.

Katarzyna Czura