"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Piganach


Działania maj / czerwiec / lipiec 2014

Przyszedł maj, a wraz z majem łąka zmieniająca swoje kolory oraz jej mieszkańcy. Dlatego też aby dogłębniej poznać piękno polskiej natury podjęliśmy temat ,,Na majowej łące”. Wyposażeni w narzędzia badawcze typu: łopatki, lupy, lornetki i inne szkła powiększające udaliśmy się na łąkę w celu obserwacji jej mieszkańców: dużych i małych. Podczas tej wyprawy udało się dzieciom poobserwować: pajączki, mrówki i inne owady, a najwięcej satysfakcji sprawiło dzieciom szukanie kreta w kretowisku. Na zakończenie dzieci zerwały różne kwiaty, z których skomponowaliśmy bukiet.

,,Ziemia” to kolejny interesujący temat, który omówiliśmy w miesiącu maju. Podczas jego realizacji rozmawialiśmy o kosmosie, planetach. Dzieci badały właściwości gleby. Porównywały piasek z gliną i ziemią ogrodową. Określały kolor, zapach. Przeprowadzały także zabawy badawcze z wodą: podawały jej kolor, smak. Na zakończenie rozmawialiśmy o mieszkańcach ziemi.

Kolejny temat był związany z rodzicami. Rozmawialiśmy na temat uczuć, próby nazywania ich. Dzieci wypowiadały się na temat swoich rodziców: podawały ich imiona, kim są z zawodu, czym się zajmują w domu. Z okazji zbliżającego się Dnia Mamy wykonaliśmy z bibuły różyczki oraz laurki, które następnie zostały wręczone mamom przez swoje pociechy.

Czerwiec także był obfity w różne ciekawe tematy i wydarzenia. Początek czerwca poświęcony był tematowi ,,Dzieci z całego świata”. Podczas pracy z różnego rodzaju mapami, dzieci wskazywały swój kraj, kraje sąsiadujące z Polską, a także zapoznały się z nazwami kontynentów, przeliczały ich ilość. W atlasie geograficznym oglądały flagi państw europejskich, wskazywały flagę, która najbardziej im się podoba i uzasadniały swój wybór. Ponadto oglądały fotografie przedstawiające dzieci i dorosłych z całego świata, rozmawialiśmy o różnych kolorach skóry ludzi. Oglądaliśmy domy z różnych stron świata i ich mieszkańców.
,,Wyprawa do Afryki” to kolejny temat, który zrealizowaliśmy w miesiącu czerwcu. Podczas omawiania tego tematu, dzieci zdobywały wiadomości na temat zwierząt żyjących w krajach egzotycznych. Rozpoznawały odgłosy zwierząt odtwarzane z płyty CD. Na podstawie ilustracji, nazywały i opisywały wygląd zwierząt Śpiewały piosenkę „Dżungla”. Kolorowały, a następnie wycinały sylwety takich zwierząt jak: lew, małpka, słoń, które później wykorzystały do wykonania plakatu dżungli. Dzieci wyruszyły także na „wyprawę przez dżunglę” pokonując tor przeszkód, na który składały się maskotki przedstawiające zwierzęta egzotyczne. Podsumowaniem tematu była wycieczka do Zamościa. Celem wycieczki było zwiedzanie tamtejszego zoo oraz Bastionu VII. W trakcie wycieczki dzieci miały możliwość obejrzenia różnego rodzaju zwierząt, a także skorzystania z placu zabaw. Natomiast podczas zwiedzania Bastionu VII dzieci oglądały przeróżne armaty, gdzie jedna z nich została załadowana i wystrzelona. Również dużym zainteresowaniem cieszyło się strzelanie z łuku do tarczy. Na zakończenie wycieczki udaliśmy się na zamojski rynek w celu spożycia lodów. Podczas wycieczki panowała piękna słoneczna pogoda. Dzieci zadowolone wróciły do swoich domów.
Koniec czerwca był poświęcony tematyce wakacyjnej. Podczas jego realizacji, dzieci wypowiadały się na temat: gdzie i jak chciałyby spędzić wakacje. Ponadto rozmawiały o różnych środkach transportu, którymi można by było udać się na wakacje.

Niestety, pożegnania nadszedł czas. 27 czerwca odbyło się pełne wzruszeń uroczyste zakończenie roku szkolnego, podczas którego został podsumowany czas naszej pracy i pożegnanie przedszkolaków odchodzących do zerówki. Po akademii zostały wręczone wszystkim dzieciom dyplomy i drobne upominki.

Jolanta Bobeł

działania marzec/kwiecień 2014
działania styczeń/luty 2014
działania listopad/grudzień 2013
działania wrzesień/październik 2013
działania maj/czerwiec/lipiec 2013
działania marzec/kwiecień 2013
działania styczeń/luty 2013

 

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego