"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Piganach

Działania listopad / grudzień 2013

Za nami kolejne dwa miesiące, które wypełnione były interesującymi zajęciami i ciekawymi wydarzeniami, jakie miały miejsce w naszym przedszkolu.

Listopad to taki miesiąc, który charakteryzuje się częstą obecnością zjawiska atmosferycznego jakim jest wiatr. W związku z tym podjęliśmy temat ,,Jesienny wiatr". W trakcie jego realizacji dzieci przeprowadzały różnego rodzaju doświadczenia, które polegały na wywołaniu wiatru, a także badaniu jego siły. Do przeprowadzenia tych doświadczeń, dzieci samodzielnie skonstruowały potrzebne do tego narzędzia badawcze typu: wiatraczki czy też latawce. Ponadto rozmawialiśmy o garderobie, którą w zależności od pory roku i warunków pogodowych należy właściwie dobierać. Również przeprowadzaliśmy zabawy badawcze, które polegały na przelewaniu wody do naczyń o różnym kształcie, odwracaniu kubka wypełnioną wodą i przykrytego kartką. Sprawdzaliśmy, które przedmioty pływają, a które toną. Ponadto udzieliliśmy odpowiedzi na pytanie: Skąd się bierze deszcz? - na podstawie doświadczenia z parującą wodą.

W związku z tym, że 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości przeszliśmy do omówienia kolejnego tematu ,,Polska- mój kraj", który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Na podstawie legendy ,,Lech, Czech i Rus" dzieci dowiedziały się w jaki sposób powstał nasz kraj. Pokazując godło, flagę Polski, słuchając hymnu i recytowanych wierszy ,,Znak" oraz ,,Barwy ojczyste" dzieci zostały zapoznane z symbolami narodowymi. Pracując z mapą, dzieci wskazywały nasz kraj- Polskę oraz jej sąsiadów. Ponadto, podczas tych zajęć dzieci zaznajomiły się z niektórymi miastami Polski: Warszawą, Krakowem oglądając ilustracje przedstawiające różne budowle, które są charakterystyczne dla tych miejsc. Słuchały o tych miastach powstałe legendy, takie jak: ,,Wars i Sawa", ,,Legenda o krakowskim hejnale" czy też ,,Legendy o smoku wawelskim". Na zakończenie wykonaliśmy plakat przedstawiający piękno górskiego krajobrazu.

W ostatnim tygodniu listopada w naszym przedszkolu miało miejsce ważne wydarzenie jakim była zabawa andrzejkowa. W trakcie tej zabawy dzieci zostały zapoznane z tradycjami i zwyczajami andrzejkowymi. Dzieci brały udział w różnego rodzaju wróżbach takich jak: lanie wosku przez otwór od klucza, wróżba z imionami, butami, a także wróżba ,,Co mówią gwiazdy?" Nie obyło się również bez tańców i poczęstunku przygotowanego przez rodziców.

W ten sposób przeszliśmy do kolejnego miesiąca jakim jest grudzień, który także był bogaty w atrakcyjne zajęcia. W grudniu zajęliśmy się tematyką świąteczną. Podczas tych zajęć dzieci wykonywały kartki świąteczne, wykorzystując do tego różne materiały. Kleiły z kolorowych pasków łańcuchy na choinkę, porównywały ich długości. Ponadto na podstawie ilustracji zapoznały się z historią powstawania choinkowych bombek. Oglądały różne rodzaje bombek. Porównywały ich wielkość, kształt, barwę, materiał z którego jest wykonana. Również z przygotowanego ciasta piekły pierniczki, które wcześniej wycinały za pomocą foremek w różnych kształtach, a na końcu je ozdobiły. Ponadto rozmawialiśmy o wigilijnych tradycjach w polskich domach. Oglądaliśmy i omawialiśmy ilustracje obrazujące świąteczne zwyczaje, a następnie ułożyliśmy je w odpowiedniej kolejności.

Najwięcej satysfakcji przyniosło dzieciom ozdabianie choinki. W momencie, gdy dzieci przystrajały choinkę wykonanymi przez siebie pierniczkami w naszym przedszkolu zapachniało zbliżającymi się świętami. W ostatni dniu pobytu dzieci w przedszkolu przed przerwą świąteczną, spędziliśmy czas na śpiewaniu kolęd, poznanych pastorałek, czytaniu wigilijnych opowieści i składaniu sobie życzeń. W ten sposób zakończyliśmy kolejne miesiące naszej pracy w przedszkolu.

Na następną aktualizację zapraszamy za dwa miesiące.

Jolanta Bobeł