"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Piwodzie

Działania marzec/kwiecień 2013

05.03.2013 r. przedszkolaki wzięły udział w pokazowej lekcji fitness. Pani Maria Ochab, która prowadziła zajęcia dla dzieci i młodzieży w Szkole Podstawowej, zachciała także, przeprowadzić takie zajęcia w naszym ośrodku. Podczas zajęć, dzieci w dużym skupieniu starały się naśladować ruchy pokazywane przez Panią Marię. Dużo radości sprawiała im gimnastyka przy muzyce zarówno dla dzieci jak i muzyce disco, potwierdzeniem tego były słowa dzieci m.in. „ale super jest ten taniec” – Dawid, „Patrzcie jakie piruety potrafię robić” – Daria, „świetna gimnastyka, aż jestem cała zgrzana” – Gosia. Zajęcia fitness bardzo się dzieciom podobały, w czasie tych zajęć mogły rozładować swoją energię, nauczyć się interpretacji ruchowej różnych dziecięcych piosenek, a przede wszystkim poprzez ruch przy muzyce gimnastykowały swoje ciało. Dzieci do dziś starają się odtworzyć w pamięci interpretację ruchową różnych piosenek, a także wykonują indywidualną gimnastykę przy muzyce.

08.03.2013 r. w przedszkolu dziewczynki obchodziły „Dzień Kobiet”. Ku wielkiemu ich zaskoczeniu, chłopcy przygotowali dla nich niespodziankę, a mianowicie: wręczyli dziewczynom papierowe tulipanki i złożyli im życzenia. Po wręczeniu podarunków wszyscy nasi „dżentelmeni”, których w owym dniu było tylko trzech, zaśpiewali swoim koleżankom głośne „STO LAT”. Dziewczynki były bardzo zadowolone i dumne z tego, że są już kobietami, a potwierdzeniem tego są słowa Darii: „tatusiu popatrz ile prezentów dostałam od chłopców – przecież jestem już KOBIETĄ i dziś mam święto”.

11.03. 2013 r. dzieci rozpoczęły realizację tematu w „Świecie sztuki”. Podczas realizowanych zajęć wzbogaciły swoją wiedzę na temat sztuki, a głównie teatru i kina. Prowadzone zajęcia wywołały u dzieci wiele radości, szczególne ważne i wesołe dla nich było własnoręcznie wykonanie kukiełek z łyżek drewnianych oraz ścinków z materiałów. Dzieci zorganizowały swój kącik teatralny, w którym umieściły rekwizyty potrzebne do realizacji spektaklów teatralnych. Dużo uśmiechu na ich twarzach wywoływały prezentowane przez grupy poszczególnych dzieci scenki teatralne, które często opierały się na treści znanych przez nich bajek m.in. „Czerwony Kapturek”, „Trzy świnki”. Dzieci miały wiele pomysłów na zaprezentowanie ciekawych i śmiesznych spektakli teatralnych, świadczyły o tym brawa ze strony widowni. Zrealizowany temat na długo pozostał w pamięci dzieci, które już nawet w domu prezentowały rodzicom swoje wymyślone spektakle teatralne.

21.03.2013 r. przedszkolaki powitały kalendarzową wiosnę. Dzieci w tym dniu nauczyły się krótkiej piosenki o „Marzannie” i wraz z nauczycielem udały się nad rzekę w celu utopienia kukły Marzanny. Dzieci podczas spaceru nad rzekę szukały oznak wiosny, których znalezienie było bardzo trudne, gdyż dookoła leżała gruba warstwa śniegu. Gdy dotarły nad rzekę nauczycielka podpaliła Marzannę i wrzuciła ją do wody, w tym czasie dzieci śpiewały piosenkę „Marzanna” i machając pożegnały ją i zimę. Bardzo martwiło ich to, że zamiast zbierać stokrotki, musiały stać na zimnie w otoczeniu pełnym śniegu. Miały jednak nadzieję, że zima już od nas szybko odejdzie, a zawita prawdziwa wiosna, która przyniesie wiele ciepła, zieleni i radości.

Miesiąc kwiecień był dla nas bardzo wiosenny, gdyż temperatura na zewnątrz świadczyła o wiośnie, a nawet i o lecie. Dzieci w końcu mogły swobodnie bawić się na podwórku szkolnym, korzystały z placu zabaw, gdzie bawiły się w różne zabawy m.in. zjeżdżanie na zjeżdżalni, huśtanie się na huśtawkach i konikach, oraz zabawy ruchowe. Dużo radości wywołała u nich zabawa w piaskownicy, w której mogły przyrządzać różne smakołyki. Dziewczynki mogły spacerować po placu zabaw i zrywać wyrastające stokrotki, chłopcy zaś, bawili się w różne zabawy ruchowe. Przedszkolaki do dziś codziennie wychodzą na plac zabaw, korzystają ze świeżego powietrza i rozładowują swoją energię.

Joanna Kisała