"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Rokietnicy nr 1

Działania styczeń/luty 2013

Witamy w Nowym Roku !!!
Czas szybko upływa i już styczeń mamy. Znaczna część czasu w tym miesiącu podporządkowana została obchodom dnia Babci i Dziadka. Dzieci z wielkim przejęciem uczyły się wierszy i piosenek, przygotowywały zaproszenia i upominki: kwiaty dla Babć i medale dla Dziadków. Tegoroczną uroczystość przygotowaliśmy wspólnie z przedszkolakami z Punktu Przedszkolnego nr 2, tak więc dzieci miały okazje zintegrować się z młodszymi kolegami i wystąpić przed bardzo liczną, bo około 45-osobową publicznością. Przedszkolaki zaprezentowały się świetnie. Dziewczynki w strojach Śnieżynek i chłopcy przebrani za Bałwanki, głośno śpiewali i recytowali swoje wiersze, ku uciesze Babć i Dziadków. A przedszkolaki były z siebie dumne, że udało im się przełamać strach i zawstydzenie i otrzymać gromkie brawa od tak zacnych gości.

W karnawale nasze przedszkolaki bawiły się na balu, przebrane nie do poznania:
Dominika - wystąpiła w stroju biedronki, Ritka stała się królewną, pojawił się też człowiek- pająk, jak się okazało był to nasz Jakub. Kacper - przebrał się za Zorro, Krzysztof i Hubert wystąpili w strojach Batmana, a Alan jako duch. Nasze dziewczynki Nikola, Natalia i Paulinka z kolorowymi skrzydłami i czułkami wyglądały jak prawdziwe motylki. Maciej miał czapkę kapitana, a Mateuszek strój tygrysa. Mieliśmy konkursy, gry i zabawy z balonami, tańce w parach i z rekwizytami, w towarzystwie pani Basi - nauczycielki rytmiki.

I w tak pogodnych nastrojach rozpoczęliśmy dwutygodniowe ferie zimowe.

Zimą warto zadbać o zdrowie i urodę. Również w przedszkolu poruszyliśmy ten ważny temat. Zwróciliśmy uwagę na higienę, właściwy ubiór i dietę bogatą w witaminy, aby uniknąć chorób. Przedszkolaki ucieszyły się szczególnie z zabawy w przychodnię, w której mogły wcielać się w role lekarza, pielęgniarki, aptekarza i pacjenta. Dzieci chętnie mierzyły fartuchy i czepek pielęgniarki, przez stetoskop nasłuchiwały bicia swego serca (w różnych częściach ciała). Prowadziły też w tej zabawie ciekawe dialogi. Zamieniały się rolami w taki sposób, że każda osoba została zaangażowana w zabawę.

CIEKAWE POMYSŁY W STYCZNIU I LUTYM:
- eksperymenty z lodem i śniegiem - obserwowanie, roztapianie, zgniatanie.
- „urządzenia techniczne” okazały się bardzo przydatne szczególnie do zabawy w dom, zwłaszcza stare żelazka, miksery, ale też suszarki i maszynki do włosów.
- latarki, które pozwoliły nam stworzyć „teatrzyk cieni”, a chłopcom stać się doskonałymi detektywami.
- pyszne i zdrowe owoce i warzywa, które na stałe zagościły w przedszkolnym menu.
- „Dzień Przyjaciela” w czasie którego zastanawialiśmy się jakie cechy powinien mieć prawdziwy przyjaciel, opowiadaliśmy czym jest dla nas przyjaźń, a także dzieliliśmy się wszystkim tym co „ciepłe i puchate”.

Edyta Skupień Pich