"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Rokietnicy nr 1

Działania marzec/kwiecień 2013

U PROGU WIOSNY SŁYCHAĆ WESOŁE ŚMIECHY, W SALI SIEDZIEĆ SIĘ NIE CHCE, GDY ZA OKNEM SŁOŃCE, MARZY SIĘ JUŻ NAWET O PLUSKANIU W BASENIE I BIEGANIU W KRÓTKICH SPODENKACH, LECZ ZANIM TO NASTĄPI…

NIESIEMY KWIATY WSZYSTKIM PANIOM
Przygotowując się do święta kobiet, przedszkolaki wykonały cały kosz papierowych kwiatków, które 8. marca wręczyliśmy wszystkim paniom w Ośrodku. W tym dniu wszystkie dzieci wyśpiewały i wyrecytowały życzenia dla Kobiet, które przebyły do przedszkola, ale nie tylko… bowiem nasza koleżanka Nikolka, właśnie 8 marca skończyła sześć lat i dla niej również zabrzmiało gromkie STO LAT!!!

WITAMY WIOSNĘ
Czy to już wiosna? Sprawdzaliśmy codziennie, a ponieważ wiosny długo nie było widać, postanowiliśmy najpierw ostatecznie przegonić zimę. Wspólnie wykonaliśmy kukłę Marzanny i w radosnym pochodzie, ze śpiewem na ustach, zanieśliśmy ja nad wodę, a wtedy zza chmur wyjrzało piękne, wiosenne słońce. I teraz już każdy przedszkolak jest przekonany, że przyjście wiosny to właśnie nasza zasługa!!!

PALMA WIELKANOCNA
Starym, chrześcijańskim zwyczajem, tydzień przed Wielkanocą wykonaliśmy wspólną palmę. Przedszkolaki zgromadziły gałązki bukszpanu, suszone kwiaty, jałowiec, kolorowe ozdoby, mama i babcia Kacperka wykonały bibułkowe kwiatki. Dzieci dzielnie pomagały – podając zielone gałązki i starając się utrzymać naszą, prawie czterometrową, palmę w pionie. Efekt był zaskakujący !!! W towarzystwie księdza katechety udaliśmy się do kościoła, gdzie palma pozostała do niedzieli, kiedy to, została poświecona.

NASZE ZAINTERESOWANIA
Realizację tego zagadnienia rozpoczęliśmy od rozwiązania krzyżówki z hasłem „HOBBY”. Gdy wyjaśniliśmy sobie znaczenie tego słowa, okazało się, że hobby ma każdy:
Rita zbiera różne muszelki,
Krzyś - małe samochodziki, których jest miłośnikiem,
Jakub ma kolekcję pojazdów,
Kacper zebrał już sporą liczbę figurek zwierząt dzikich i hodowlanych,
Nikola przyniosła do przedszkola kolorowe piłki,
Mikołaj i Krystian - małe kamyki,
Hubert uwielbia składać klocki lego,
Maciuś doskonale zna się na sprzętach rolniczych.
Każdy miał okazję zaprezentować swoją kolekcję koleżankom i kolegom z grupy, ale przede wszystkim zgromadzone w przedszkolu „skarby” zainspirowały dzieci do ciekawych i twórczych zabaw.

W KOSMOSIE
Z okazji Światowego Dnia Ziemi w naszym przedszkolu poruszyliśmy tematy związane z ekologią i zastanawialiśmy się nad tym jak możemy dbać o naszą planetę. Poszliśmy nawet o krok dalej… a w zasadzie polecieliśmy… w rakiecie zbudowanej ze słomek konstrukcyjnych. Poznawaliśmy nazwy planet, wykonaliśmy mapę kosmosu, a wszystko to w wymyślonych przez nas strojach kosmonautów i kosmitów.

Edyta Skupień-Pich