"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Rokietnicy nr 1

Działania maj/czerwiec/lipiec 2013

U FRYZJERA
Poruszając temat zawodów, jakie dzieci chciałyby wykonywać w przyszłości, odwiedziliśmy salon fryzjerski w Rokietnicy, gdzie przedszkolaki mogły podpatrzeć jak wygląda podcinanie i farbowanie włosów. Pani fryzjerka zademonstrowała też różnego rodzaju wałki, nożyczki, szczotki i grzebienie. Dzieci mogły usiąść na fotelach przed lustrem, przy umywalce i pod ogromną suszarką. Po tej wizycie Paulina i Nikola zdeklarowały, że w przyszłości zostaną fryzjerkami.

W SKLEPIE
Ponieważ mama Dominiki pracuje w sklepie samoobsługowym, więc wybraliśmy się tam z wizytą. Pani Alicja stała się naszym ekspertem, oprowadzając nas po różnych działach sklepu, opowiadała o każdym z nich. Największe wrażenie jednak zrobiło zaplecze, a szczególnie magazyny, gdzie dzieci miały okazje przejechać się wózkiem do przewożenia towarów, odwiedzić chłodnię, a także pokój z monitoringiem, gdzie na jednym z ekranów Jakub zauważył wchodzącą do sklepu mamę.

ŚWIĘTO RODZINY
Ponieważ wszyscy jesteśmy zdania, że rodzina powinna trzymać się razem, gościliśmy rodziców na wspólnych obchodach Dnia Mamy, Dzieci i Taty. Przedszkolaki z obydwu grup długo i solidnie przygotowywały się do tej uroczystości. W tym roku wszystkie dziewczynki zamieniły się w kwiatowe wróżki i wykonały taniec w rytm skocznej irlandzkiej muzyki. Natomiast chłopcy stali się muzykami z zespołu rokowego. Przedszkolaki, za taki występ dostały gromkie brawa, a rodzice, za to, że są – serca z masy solnej, tak wielkie, jak wielka jest miłość ich dzieci.

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
28.06.2013r. Dzieci młodsze pożegnały starszych kolegów i koleżanki, którzy juz od września wstąpią w mury szkoły. Wszystkie przedszkolaki otrzymały Dyplomy ukończenia Punktu Przedszkolnego oraz pamiątkowe zdjęcia. Na zakończenie dzieci pożegnały się w kole w tradycyjny sposób - choć nie po raz ostatni, bowiem czekają nas jeszcze dwa miesiące wspólnych zabaw. Lecz we wrześniu spotkamy sie juz w zupełnie innym gronie.
Przedszkolakom jak i ich rodzicom dziękuję za cały rok owocnej współpracy. Na kolejne lata nauki życzę dzieciom samych sukcesów i rozwijania talentów odkrytych w przedszkolu.

PIKNIK RODZINNY
01.07.2013r. odbył się piknik dla dzieci i rodziców z obydwu punktów przedszkolnych w Rokietnicy.
Rozpoczęliśmy od zabaw i poczęstunku na dziedzińcu przedszkolnym. Później przenieśliśmy się na boisko szkolne, gdzie dzieci wraz z rodzicami mogły pobawić się chustami animacyjnymi i tunelami. Gwoździem programu i najbardziej wyczekiwanymi atrakcjami były kucyki i ognisko na którym każdy mógł upiec kiełbaskę. Trenerka Instytutu Komeńskiego pani Anna Kosk zaproponowała dzieciom doświadczenia z mąką ziemniaczaną i wodą, co wzbudziło zainteresowanie nie tylko wśród maluchów i jak się później okazało, stało się inspiracją do zabaw w domu.

WAKACYJNE WĘDRÓWKI PRZEDSZKOLAKÓW
- wizyta u Grety Homy, której podwórko kryło przed nami liczne atrakcje: huśtawkę, piaskownicę i drewniany domek, klatkę z królikami i oczko wodne z jego mieszkańcami.
- gościna u Oliwki Lizun. Niestrudzone przedszkolaki skakały na trampolinie, zjeżdżały na zjeżdżalni, huśtały się i wspinały się po specjalnej ściance. Każdy znalazł tam coś atrakcyjnego, jedni rower, inni namiot, a jeszcze inni stół do tenisa czy rowery.
- wizyta w Bibliotece Komunalnej w Rokietnicy- gdzie pani bibliotekarka oprowadziła nas po rożnych działach i pokazała czytelnię, w której każdy rozsiadł sie z wybranymi bajkami. Znalazły sie tam i gry planszowe, a nawet kolorowanki i kredki, dla przyszłych czytelników.

KULINARNE EKSPERYMENTY PRZEDSZKOLAKÓW
- 02.07.2013r. przedszkolaki własnoręcznie przygotowały dla siebie śniadanie. Samodzielnie posmarowały chleb i skomponowały kanapki z wędliną, pomidorem, jajkiem i ogórkiem - każdy wybrał to, co lubi najbardziej. Nikt nie marudził, w tym dniu wszystko smakowało wybornie.
- W sezonie ogórkowym, również w naszym przedszkolu, zajęliśmy się wykonaniem przetworów. 17.07.2013r. Dzieci przygotowały słoje i włożyły do nich: ogórki, chrzan, czosnek i koper, a następnie zalały wodą i odstawiły do ukiszenia. A gdy nadejdą jesienne i zimowe dni kiszone ogórki z pewnością urozmaicą nasze przedszkolne śniadania.
- Przy realizacji tematu „Od ziarenka do bochenka” 26.07.2013r. wspólnymi siłami upiekliśmy ciastka. Dzieci samodzielnie zagniotły ciasto, następnie rozwałkowały i wycięły ciastka. Przyprószone cukrem pudrem, udekorowane marmoladą, nasze wypieki szybko zniknęły z talerzyków.

Edyta Skupień-Pich