"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Rokietnicy nr 1

Działania listopad/grudzień 2013

MIJAJĄ KOLEJNE JESIENNO- ZIMOWE MIESIĄCE. WKOŁO SZARO- BURO, ALE NIE W NASZYM PRZEDSZKOLU!

DBAMY O ZIWERZĘTA
Przedszkolaki choć małe nie zapomniały o istotach mniejszych od siebie. Wspólnie zastanawialiśmy się, jak możemy pomóc zwierzętom przetrwać zimę. Dzieci dowiedziały się czym jest karmnik, a czym paśnik. Poznały ptaki, które spędzają zimę w naszym kraju. I to właśnie dla nich zgromadziły w przedszkolu ptasie przysmaki. Następnie wsypały je do karmnika, który stanął na parapecie za przedszkolnym oknem. Teraz codziennie mają okazję obserwować ptaki przylatujące do swojej nowej stołówki.
Również tego roku przyłączyliśmy się do akcji zbierania darów dla zwierząt ze schroniska w Orzechowcach, zorganizowanej przez uczniów "zerówki".

DOMOWI ULUBIEŃCY
W listopadzie rozmawialiśmy też nt zwierząt domowych. Każdy przedszkolak opowiadał o tym jak dba o swojego pupila, jakie imię mu nadał  i jak spędza z nim czas. Najbardziej interesujące jednak okazały się wizyty zwierzątek domowych w przedszkolu.
Klaudia przyniosła nam swojego chomika. Dzieci z zaciekawieniem obserwowały jego harce w klatce, a co śmielsze przedszkolaki brały chomika do rąk i pozwalały na spacer po ramieniu czy plecach.
Marylka zabrała do przedszkola rybki z domowego akwarium. Przedszkolaki długo i wytrwale wpatrywały się w spokojny ruch rybek.
Oliwia przyniosła nam swojego szczeniaka Puszka. Chłopcy szybko wpadli na pomysł, aby Puszkowi zbudować budę z klocków, w której mógłby zamieszkać.

GOŚCIE Z UKRAINY
W listopadzie Punkty Przedszkolne w Rokietnicy dwukrotnie miały przyjemność  gościć delegacje z Ukrainy.  W czasie obydwu wizyt nasi goście zapoznali się z  zasadami funkcjonowania punktu oraz jego dokumentacją. Poznali rozkład dnia w przedszkolu, przyglądali się prowadzonym zajęciom, brali udział w zabawach z dziećmi, a także sami proponowali różne aktywności. Przedszkolaki miały okazję usłyszeć nieznany sobie język, poznać ukraińskie zabawy i piosenki oraz nauczyć się wykonywania kwiatów z papieru. Na pamiątkę dzieci otrzymały komplet ukraińskich bajek oraz puzzle.

ANDRZEJKI
W czasie tegorocznych wróżb andrzejkowych towarzyszyły nam przedszkolaki z Punktu nr 2. Dzieci szybko zauważyły, że w sali pojawił się nietoperz z tajemniczą kopertą, jak się później okazało był to list od Andrzejkowej Wróżki, która wymyśliła dla dzieci mnóstwo zabaw i wróżb, które pomogły wyjaśnić co je czeka w najbliższym czasie.

NA POCZCIE
wybraliśmy się do Urzędu pocztowego w Rokietnicy, gdzie poznaliśmy pracę listonosza i drogę listu do adresata. Sami wysłaliśmy list do Świętego Mikołaja, w którym zaprosiliśmy go do naszego przedszkola. Wykonywaliśmy też kartki świąteczne dla naszych bliskich i bawiliśmy się w pocztę.

ŚWIĘTY MIKOŁAJ
W odpowiedzi na nasze zaproszenie, w grudniu przybył do nas, długo wyczekiwany Święty Mikołaj. Wraz z uczniami szkoły przedszkolaki obejrzały przedstawienie teatralne i piosenką przywitały  Gościa w naszej sali. W zamian za to ( i cały rok starań ) otrzymały upominki. W ramach podziękowania maluchy wyrecytowały wiersz i pożegnały Mikołaja.

CHOINKA
Druga połowa grudnia obfitowała w równie radosne wydarzenia, bowiem w naszej sali pojawiła się choinka. Jak co roku, wszystkie ozdoby wykonaliśmy sami. Najpierw masa solna, z której powstały piękne anioły, choinki, gwiazdy i dzwonki. Potem papierowe bombki wykonane techniką orgiami, anioły i świeczki. Na końcu łańcuchy i gwiazda. Teraz bez wątpienia możemy zaśpiewać, że "najpiękniejsza będzie choinka w sali przedszkolaków".

ŚWIETA W PRZEDSZKOLU
Zgodnie z tradycją, przed Świętami Bożego Narodzenia, przedszkolaki obejrzały Jasełka przygotowane przez kolegów z Punktu nr 2. oraz wysłuchały koncertu kolęd w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół. Tuż przed Świętami zasiedliśmy wspólnie przy wigilijnym stole, posłuchaliśmy biblijnej opowieści o narodzeniu Jezusa, przy dźwięku kolęd łamaliśmy się opłatkiem, życząc " aby w sercach wszystkich narodził się Mały Jezus".

Na każdy dzień Nowego 2014 Roku życzę wszystkim Dzieciom, Rodzicom i Czytelnikom naszej strony dużo zdrowia, radości, optymizmu i spełnienia marzeń- nawet tych najmniejszych.

Edyta Skupień- Pich