"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Rokietnicy nr 1Działania styczeń / luty 2014

WITAMY W NOWYM ROKU!

Czas szybko mija, a w naszym przedszkolu zdaje się wręcz pędzić, szczególnie podczas zabaw. W pierwszym tygodniu Nowego Roku skupiliśmy się bowiem na ZIMOWYCH ZABAWACH I SPORTACH. Przedszkolaki chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami w tej kwestii. Nazywaliśmy sporty zimowe oraz próbowaliśmy naśladować je ruchem. Dzieci tęsknym okiem wyglądały śniegu, lecz zima nie wystąpiła w całej swej okazałości. Na szczęście nasza wyobraźnia nie zna granic, więc bez problemu wyruszyliśmy w podróż do krainy wiecznego śniegu i lodu. Na Grenlandii spotkaliśmy Eskimosów i poznaliśmy ich codzienne życie. „Jeździliśmy” w psich zaprzęgach oraz łowiliśmy ryby w przerębli. Dowiedzieliśmy się czym jest lodołamacz, a z pingwinami z Antarktydy pływaliśmy na lodowych krach. Po powrocie, nie zważając na brak śniegu, wspólnymi siłami „ulepiliśmy” Przedszkolnego Bałwanka.

Przy realizacji tematu URZĄDZENIA TECHNICZNE przedszkolaki miały okazję stworzyć kolekcję urządzeń elektrycznych. I tak w naszej sali pojawiły się: suszarki do włosów, żelazka, telefony, monitor z klawiaturą, maszynki do strzyżenia i prostownice. Dokonaliśmy ich podziału na zbiory i określaliśmy ich przeznaczenie. Następnie ustaliliśmy zasady bezpieczeństwa podczas korzystania z nich. Ponadto zwiedziliśmy szkolną kuchnię, gdzie dokładnie poznaliśmy zastosowanie sprzętów AGD takich jak: lodówka, zmywarka do naczyń, piekarnik, czy zamrażarka. Mieliśmy także okazję odkurzyć nasz przedszkolny dywan. Wielką radość wzbudziła, wypożyczona od mamy Małgosi, sokowirówka oraz degustacja zrobionego w przedszkolu soku ze świeżych warzyw i owoców.

I tak w pogodnych nastrojach rozpoczęliśmy dwutygodniowe ferie zimowe.

Po powrocie, luty, jak na zimowy miesiąc przystało, przywitał nas śniegiem i mrozem, co wzbudziło w przedszkolakach różne EMOCJE. W tym tygodniu rozmawialiśmy o rodzajach emocji, dokonaliśmy ich podziału na dobre i złe oraz poszukiwaliśmy sposobu, jak nad nimi zapanować. Ku uciesze dzieci, techniką malowania dziesięcioma palcami, wykonaliśmy serce, gdyż ustaliliśmy, że to właśnie ono jest domem naszych emocji.

DBAMY O ZDRWOIE I URODĘ. Z racji, że zima nie sprzyja zdrowiu, szczególnie warto mówić o tym, jak o nie dbać, co mu szkodzi oraz o tym, co zrobić, aby wyzdrowieć. Dzieci dzieliły się swoimi doświadczeniami z wizyt w Ośrodku Zdrowia, opowiadały o samopoczuciu w trakcie przebytych chorób. Zapoznaliśmy się także z domowymi sposobami podnoszenia odporności organizmu – dzieci degustowały cytrynę oraz piły herbatę z sokiem z malin. W naszej sali zorganizowaliśmy gabinet lekarski, pokój zabiegowy oraz aptekę, w których zabawom nie było końca. Poruszyliśmy również tematy właściwej higieny naszego ciała oraz estetycznego wyglądu.

W KARNAWALE SAME BALE. Od początku tygodnia solidnie przygotowywaliśmy się do balu karnawałowego w naszym przedszkolu. Własnoręcznie wykonaliśmy maski karnawałowe, ozdabialiśmy balony i planowaliśmy za kogo się przebierzemy. 20 lutego nadszedł oczekiwany dzień i przedszkolaki z obu grup wzięły udział w zabawie. I tak: księżniczki, wróżki, motylek, tygrysek, kowboj, Spider Man, wojownik ninja i Angry Bird bawili się w rytm tanecznej muzyki. Furorę zrobiły konkursy na jedzenie ciastka bez użycia dłoni oraz na najzwinniejsze dłonie oddzielające groch od ryżu.   

W ostatnim tygodniu lutego zastanawialiśmy się w jaki sposób poznajemy otaczający nas świat. Powiedzieliśmy sobie jak funkcjonują nasze ZMYSŁY i przetestowaliśmy każdy z nich. Rozpoznawaliśmy głosy dzieci z przedszkola, nazywaliśmy smaki, rozpoznawaliśmy przedmioty wyłącznie za pomocą dotyku oraz ustalaliśmy jaki kolor mają nasze oczy.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy obchodziliśmy też urodziny  Martynki i Miłoszka. Z tej okazji życzyliśmy solenizantom dużo zdrowia, szczęścia, uśmiechu na twarzach i wielu ciekawych pomysłów na zabawy.

Małgorzata Skupień

 

najnowsze działania


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego