"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Rokietnicy nr 1

Działania maj / czerwiec / lipiec 2014

W pierwszym tygodniu maja skupiliśmy się na ZWIERZĘTACH Z NASZYCH WIEJSKICH PODWÓREK. Wyjaśniliśmy sobie Które zwierzęta są hodowlane? oraz Jaki wiodą tryb życia?. Podczas spacerów nasłuchiwaliśmy i rozpoznawaliśmy odgłosy zwierząt oraz próbowaliśmy porozumieć się w ich języku naśladując je. Tworzyliśmy również zbiory zwierzęcych rodzin i nazywaliśmy ich członków. W naszym przedszkolu zagościł królik Ali. W tym czasie stworzyliśmy również kolekcję ptasich piór, które wykorzystaliśmy w zabawach matematycznych i oddechowych. Omówiliśmy również korzyści, jakie czerpiemy z hodowli zwierząt. Przy tej okazji dzieci przyniosły do przedszkola produkty pochodzenia zwierzęcego, z których przygotowaliśmy wspólne śniadanie.

Drugi tydzień maja upłynął nam pod hasłem POWIETRZE. W tym czasie staraliśmy się wyjaśnić Czym jest powietrze? Do czego nam służy? oraz Co by się stało gdyby go nam zabrakło? W tym celu przeprowadziliśmy szereg niezbędnych badań i doświadczeń. Wykonaliśmy również powietrzne zabawki: samoloty, wachlarze, dmuchawki, które wykorzystaliśmy w ćwiczeniach oddechowych.

Kolejny tydzień poświęciliśmy KRÓLUJĄCEJ DOOKOŁA WIOŚNIE. Podglądaliśmy jakie zmiany dokonują się wiosną na łące, w sadzie i w ogrodzie. Poznaliśmy owady, które żyją na łące. Omówiliśmy kolejne etapy w rozwoju motyla. Oglądaliśmy rośliny łąkowe oraz poznawaliśmy ich nazwy. Wykonaliśmy również wspólny plakat techniką  kolażu ilustrujący życie na łące.

W ostatnim tygodniu maja wybraliśmy się w PODRÓŻ PO POLSCE. Rozpoczęliśmy ją w górach, gdzie poznaliśmy codzienne życie górali. Znaleźliśmy również źródło rzeki Wisły, z biegiem której ruszyliśmy w dalszą podróż. Kolejną stacją był Kraków. Podziwialiśmy jego panoramę. Przypomnieliśmy sobie legendę O smoku Wawelskim wysłuchaliśmy Hejnału Mariackiego oraz poznaliśmy jego historię. Z Krakowa ruszyliśmy do Warszawy – naszej stolicy, aby dowiedzieć się jak to z Warszawską Syrenką było. Następnie trafiliśmy do Torunia, gdzie zasmakowaliśmy w toruńskich piernikach. Naszą podróż zakończyliśmy nad Morzem Bałtyckim.

Po powrocie z naszej podróży w przedszkolu przywitał nas czerwiec. Tematem pierwszego tygodnia były DZIECI ŚWIATA, a przedszkolaki już od pierwszych dni tego miesiąca rozpoczęły obchody swojego święta – dnia dziecka. Z tej okazji Wójt Gminy Rokietnica pani Bożena Gmyrek zorganizowała specjalnie dla nas zabawę. Nie zabrakło na niej tańców, konkursów z nagrodami oraz słodkiego poczęstunku. Przedszkolaki w świetnych nastrojach kontynuowały zabawę w domu Oliwki, do której wybraliśmy się kilka dni później. Tam dominowały zabawy na podwórku (trampolina, piaskownica, zjeżdżalnia, ścianka wspinaczkowa). Dodatkową atrakcję stanowiły przejażdżki na kucykach.

Jednak przedszkolaki nie myślą wyłącznie o sobie. Dlatego już w drugim tygodniu czerwca zaprosiliśmy do naszego przedszkola rodziców, aby wspólnie uczcić ich święto, po czym rozpoczęliśmy wielkie przygotowania do ŚWIĘTA RODZINY. Własnoręcznie wykonaliśmy masę solną, z której dzieci formowały serduszka dla rodziców, a swoje upominki następnie malowały i ozdabiały. Nie zapomnieliśmy również o tradycyjnych laurkach, na których widniały portrety rodziców. Przygotowaliśmy również występ, na którym wszystkie przedszkolaki pięknie wyrecytowały wiersze, za co zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Kolejne dwa tygodnie czerwca poświęciliśmy na realizację PROJEKTU – WODA. Rozpoczęliśmy od stworzenia siatki pojęciowej i określenia stanu wiedzy dzieci w tym zakresie. Następnie zapisaliśmy pytania dzieci, na które szukaliśmy odpowiedzi przez kolejne dni. Przedszkolaki zbadały właściwości wody, opowiadały własne historie z nią związane. Dowiedziały się jak krąży woda w przyrodzie i jak w przedszkolu może powstać deszcz. Doświadczyły jak może zmieniać się stan skupienia wody i od czego to zależy. Sprawdziły również co się w wodzie rozpuszcza, a co nie. Wiedzą też co pływa, a co tonie.

W ostatnim tygodniu czerwca wraz z całą bracią uczniowską przedszkolaki uroczyście zakończyły rok przedszkolny 2013/2014. Wraz z rodzicami wzięły udział we Mszy Świętej, a następnie w apelu szkolnym. Dzieci przygotowały dla rodziców przedstawienie z okazji zbliżających się wakacji, po którym miało miejsce rozdanie dyplomów.

W pierwszym tygodniu miesiąca lipca rozmawialiśmy o LECIE. Powiedzieliśmy czym charakteryzuje się ta pora roku. Przedszkolaki opowiadały za co lubią lato. Wskazaliśmy jakie skutki może przynieść długotrwałe przebywanie na słońcu oraz jak należycie chronić się przed upałem i burzami.

Następnie w naszym przedszkolu realizowaliśmy temat ZAWODY. Przedszkolaki opowiadały kim chciałyby zostać, gdy już dorosną. Rozmawialiśmy o pracy, jaką wykonują nasi rodzice. Dopasowywaliśmy atrybuty do odpowiednich zawodów. Wybraliśmy się również do sklepu, w którym pracuje mama Amelki. Pani Ania oprowadziła nas po wszystkich działach, po sklepowych magazynach, mogliśmy też sprawdzić jak działa monitoring.

W ostatnim tygodniu przed wakacjami powiedzieliśmy sobie JAK DUŻO SIĘ NAUCZYLIŚMY. Po szeregu zabaw i ćwiczeń stwierdziliśmy, że: jesteśmy spostrzegawczy, umiemy liczyć, słyszymy sylaby i gloski oraz uważnie słuchamy. Dlatego też wakacyjny odpoczynek słusznie nam się należy. Zatem do zobaczenia we wrześniu! :)

Małgorzata Skupień