"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Rokietnicy nr 2

Działania styczeń/luty 2013

POMAGAMY ZWIERZĘTOM – a dlaczego? To każdy przedszkolak wie, że bez naszej pomocy trudno byłoby im przetrwać zimę. Rozmawiając o ptakach postanowiliśmy bliżej poznać: sikorkę, gawrona, gila, wróbelka – omawiając ich wygląd na podstawie obrazków, a następnie obserwując ich podczas przylotu do naszych karmików, w których to przygotowaniu pomógł nam tatuś Oli.

URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE – w naszym przedszkolu zgromadziliśmy zużyte urządzenia elektryczne, określaliśmy cel ich przeznaczenia, rozpoznawaliśmy odgłosy pochodzące z naszych domów. W przedszkolu dzięki zgromadzonym sprzętom zostało zaaranżowanych wiele wspaniałych zabaw: był chociażby: fryzjer, gospodyni domowa, informatyk.. Wiele radości sprawił teatrzyk cieni, który zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu i stał się jedną z ulubionych zabaw naszych przedszkolaków…

ZMYSŁY- jak się okazuje wśród dzieci mają swoje nazwy min: dotykania, wąchania, smacznego, patrzenia. Omawianie tego tematu rozpoczęliśmy od zmysłu dotyku - losując z zaczarowanego worka różne przedmioty, które dokładnie opisywaliśmy. Próbując cytryny, soli, cukru czy kawy użyliśmy zmysłu smaku - wprowadziliśmy nowe pojęcia: słony, słodki, kwaśny i gorzki. Stworzyliśmy także: kolekcję, zbiory zapachów przyjemnych i nieprzyjemnych – zmysł węchu. Rysując z zamkniętymi oczami, odnajdując różnice w obrazkach i rozmawiając o roli wzroku w naszym życiu i jak należy o niego dbać omówiliśmy zmysł wzroku. Nazywając instrumenty, wysłuchując odgłosów zwierząt, wysłuchując skąd dobiega odgłos dzwoneczka opracowaliśmy ostatni ze zmysłów - zmysł słuchu.

DZIEŃ BABCI I DZIADZIA - I to właśnie dla nich przygotowaliśmy przedstawienie, na którym nie brakło wierszy, piosenek, tańców i upominków, które to sami wykonaliśmy z największą starannością, wkładając w to „całe swoje serduszka”. A podczas przedstawienia nasi wspaniali i wyjątkowi goście obdarowywali swoje wnuczęta gromkimi brawami i jakże ciepłymi uśmiechami. Wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością - serdecznie dziękujemy.

Jadwiga Karpińska