"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Rokietnicy nr 2

Działania marzec/kwiecień 2013

POŻEGNANIE ZIMY - Marzanno, marzanno… od nauki piosenki o marzannie i jej interpretacji rozpoczęliśmy przygotowania do pożegnania Pani Zimy. Następnym ważnym krokiem było wykonanie kukły i odprowadzenie jej nad brzeg rzeki. Na pożegnanie zaśpiewaliśmy jej piosenkę, pomachaliśmy jej i przesłaliśmy jej buziaki i w rytm piosenki „Maszeruje wiosna” udaliśmy się w jej poszukiwaniu. W drodze powrotnej dało się słyszeć smutek z powodu braku w naszym towarzystwie Pani Zimy. 21 marca 2013 roku przedszkolaki wzięły udział w apelu z okazji pierwszego dnia wiosny.

WIELKANOC - swoje przygotowania do świąt rozpoczęliśmy od wykonania palmy wielkanocnej, którą to wraz z przedszkolakami i księdzem, który odwiedził nasze przedszkole, a wcześniej wyjaśnił dzieciom tradycje związane z święceniem palmy i pisanek, jajek bez których to chyba nikt nie wyobraża sobie świąt Wielkanocnych! Od naszego eksperta Dowiedzieliśmy sie dlaczego musimy je święcić w kościele, po co je kolorować itp. W czasie przygotowań do tych świąt powstało wiele prac plastycznych m.in. pisanki kurczaczki, koszyczki i baranki, dla których to dzieci samodzielnie posiały rzeżuchę. Ważnym elementem tego tematu były doświadczenia, które wykonywaliśmy z jajkiem - sprawdzaliśmy, które jest surowe, a które ugotowane, jak jest zbudowane.

DBAMY O ZDROWIE I URODĘ – wszystkie nasze przedszkolaki dowiedziały się, dlaczego tak ważne jest dbanie o czystość wokół nas i dbanie o higienę własnego ciała. Nie zapomnieliśmy także o naszych ząbkach i o ich prawidłowym szczotkowaniu.
„Witaminki, witaminki…” słowa tej piosenki zachęciły nas do rozmów na temat tego co jest zdrowe i gdzie te witaminki możemy spotkać? A może warto jeść owoce i warzywa? Nasze przedszkolaki odpowiadają zgodnie - „Tak”.

NA MAJOWEJ ŁĄCE
– tym razem to przedszkolaki gościły u motyla, biedronki, ślimaka, żabki. Niespodziewanie pojawił się też bocian. Przy realizacji tego tematu poszerzaliśmy wiedzę nt. tych oto zwierzątek, zamienialiśmy się w nie, malowaliśmy je, wycinaliśmy, lepiliśmy z plasteliny i wykonywaliśmy je z orgiami. Z bliska przyjrzeliśmy się natomiast żabie, którą złapała dla nas Gretka, przez lupę oglądaliśmy skrzek, a później kijanki.

JESTEŚMY PRZYJACIÓŁMI ZIEMI - Obchodzony co roku w miesiącu kwietniu Światowy Dzień Ziemi był jednym z powodów zainteresowania się właśnie tym tematem. W tym czasie przedszkolaki poznały wiele nowych słów takich jak: ekologia, ekolog, segregacja, makulatura. Sami segregowaliśmy śmieci i wybraliśmy się na małą wycieczkę celem poobserwowania specjalnych pojemników na szkło, które znajdują się nieopodal naszej szkoły. Na zakończenie tematu każde dziecko zobowiązało się do dbania o naszą planetę Ziemię.

Jadwiga Karpińska