"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Rokietnicy nr 2

Działania maj/czerwiec/lipiec 2013

W DALEKIM KOMOSIE - W czasie realizacji tego tematu, przedszkolaki poznawały Układ Słoneczny. Dużo czasu zajęło nam wykonanie rakiety kosmicznej ze słomek konstrukcyjnych, ale dzięki temu mogliśmy poczuć się jak prawdziwi kosmonauci. Najpierw oczywiście wykonaliśmy stroje z folii aluminiowej, gazet i innych materiałów. Później zaś zastanawialiśmy się jak mogą wyglądać przybysze z innej planety, czym podróżują, w jakim języku mówią? Każdy przedszkolak - kosmonauta wziął udział w zabawie „Start rakiety” i wylądował na nieznanej planecie odliczając od 10 do 0. Podróżując poznawaliśmy inne planety, oglądaliśmy gwiazdozbiory, księżyc i słonce. używając natomiast latarki i globusa próbowaliśmy zrozumieć zjawisko dnia i nocy.

ZAWODY NASZYCH RODZICÓW - „JAK MI RĘCE UROSNĄ, JAK MI NOGI UROSNĄ, TO ZOSTANĘ, ZOSTANĘ, NO KIM? - to na pewno zostanę : strażakiem, policjantem, lodziarką, piłkarzem... Interpretując wiersz J. Tuwima „Wszyscy dla wszystkich”, poznawaliśmy i omawialiśmy wybrane zawody. Dyskutowaliśmy nt. Dlaczego praca jest tak ważna i dlaczego powinniśmy ja szanować?.

Fryzjer - Realizując ten temat udało nam sie bliżej poznać prace pani fryzjerki, która podczas naszego pobytu wykonywała takie czynności jak; ścinanie, farbowanie, mycie włosów. Pani fryzjerka ponadto zaprezentowała narzędzia swojej pracy i opowiedziała na czym jej praca polega.

Ekspedientka
- na zaproszenie jednej z mam wybraliśmy sie do sklepu „delikatesy centrum” w Rokietnicy. Tutaj panie ekspedientki oprowadziły nas kolejno po każdym dziale i opowiedziały co sie na nich znajduje. Przedszkolaki poznały kilka nowych slow: pieczywo, nabiał, chemia gospodarcza. Ekspedientki pokazały nam także kolejne pomieszczenia na zapleczu: chłodnie, magazyn a także przez chwile udało nam sie stanąć za lada na stoisku mięsnym. Tym razem to poznaliśmy prace ekspedientek „od kuchni”- za co serdecznie dziękujemy.

CO OTRZYMUJEMY ZE ZBOŻA? Realizacje tego tematu rozpoczęliśmy od obserwacji rożnych rodzajów zbóż a następnie bawiąc sie w młynarzy próbowaliśmy sami otrzymać make pszenicy rozcierając ja młotkiem, sprawdzaliśmy także jej zapach i smak. Zgromadziliśmy w przedszkolu produkty wykonane z maki, pieczywo - rożne rodzaje - nazywaliśmy je i sprawdzaliśmy za pomocą zmysłu smaku (kajzerka, chleb razowy, chałka, precle, drożdżówki...) a także rożne rodzaje makaronów, które segregowaliśmy i nazywaliśmy (muszelki, świderki, nitki...). Po zapoznaniu się z praca piekarza sami spróbowaliśmy swoich sił i postanowiliśmy przygotować ciasteczka. Po zgromadzeniu produktów i dogłębnej analizie przepisu wykonaliśmy ciasteczka, które smakowały wyśmienicie - mniam mniam.

ŚWIĘTO RODZINY – do naszego przedszkola zawitali wyjątkowi goście – nasi rodzice. Tego dnia w naszym przedszkolu nasi mali artyści odegrali zaś swoje role, dziewczynki zamieniły się w wróżki, chłopcy w muzykantów. Podczas przedstawienia, nie zabrakło recytowanych wierszy, śpiewanych piosenek, tańców i własnoręcznie zrobionych upominków – serc zrobionych z masy solnej i pięknie przyozdobionych cekinami, brokatem. Po wręczeniu upominków rodzice wraz ze swoimi pociechami zostali zaproszeni na poczęstunek.

LATO - Za co lubimy lato? Nasze przedszkolaki prawie chórem odpowiadają: „za to, że można się kąpać w basenie, jeść lody, opalać...” pomysłów im nie brakowało. I w naszym przedszkolu także pojawiła sie lato; na plakacie, który wspólnie wykonały dzieci, w zapachach, które gromadziły w przedszkolu, a następnie rozpoznawały i malowały. Podczas realizacji tego tematu rozmawialiśmy także o sposobach ochrony przed słońcem.

WODA - W pierwszych dniach sprawdzaliśmy, jaki ma kolor, smak, jakie wydaje odgłosy- bawiliśmy się wodą, rozpoznawaliśmy odgłosy wody. Próbowaliśmy zrozumieć jak woda krąży w przyrodzie, a to wszystko na podstawie doświadczenia z wrząca woda z czajnika, której para osiadała na lusterku, gdzie tworzyły sie kropelki deszczu i opadały. Sprawdzaliśmy, co pływa, a co tonie?

W drugim tygodniu rozmawialiśmy o morzu. Zastanawialiśmy sie co się kryje pod słowem „morze”- w naszym przedszkolu pojawiły sie między innymi:
- muszelki, które segregowaliśmy, układaliśmy z nich obrazki, przeliczaliśmy,
- piasek, na którym rysowaliśmy, budowaliśmy zamki, tworzyliśmy rysunki, zastanawialiśmy sie skąd on sie bierze na plaży,
- rybki, które obserwowaliśmy i zastanawialiśmy sie jak oddycha.

SEZON OGÓRKOWY - Śladem naszych mam i babć postanowiliśmy i my zadbać o nasze zapasy na zimę. Zgromadziliśmy w naszym przedszkolu ogórki, koper, czosnek, chrzan i wszystkie niezbędne składniki potrzebne do kiszenia ogórków. Wcześniej oczywiście bacznie sie im przyglądaliśmy: sprawdzaliśmy, jaki jest w środku, omawialiśmy jego budowę.
Zgromadzone ogórki, były różnej długości wiec postanowiliśmy je zmierzyć, a następnie zważyć. Zastanawialiśmy się także co można jeszcze z nich zrobić oprócz oczywiście kiszenia, na które to wszyscy czekaliśmy - sałatkę, mizerię, możemy zjeść z kanapką, ale my zrobiliśmy coś jeszcze- postanowiliśmy naszymi ogórkami odświeżyć naszą cerę i powstał u nas gabinet kosmetyczny.

Jadwiga Karpińska