"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Rokietnicy nr 2Działania listopad / grudzień 2013

    

Dnia 2 września 2013 roku wraz z całą społecznością szkolną rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2013/2014. Tego dnia przedszkolaki wzięły udział w Mszy Świętej i apelu, na który to zostaliśmy zaproszeni przez Panią Annę Żołyniak – dyrektora szkoły. Nasza sala mieści się w budynku Zespołu Szkół w Rokietnicy, dzięki czemu czujemy się cząstką niej.

            Do naszej grupy przedszkolnej w tym roku uczęszczają same 5-latki:

 

CZYM ZAJMOWALIŚMY SIĘ?

W PRZEDSZKOLU – poznawaliśmy swoich kolegów, koleżanki upodobania, oczekiwania każdego z nas i odkryliśmy, że mimo iż jest nas tak dużo w tej grupie, to każdy jest inny, wyjątkowy, ma swoje potrzeby, marzenia… Ważnym wydarzeniem było spisanie kontraktu, który umożliwia nam zgodną, dobrą współpracę każdego dnia.

MOJA MIEJSCOWOŚĆ - wspólne ustaliliśmy, że mieszkamy na wsi w  miejscowości Rokietnica. Poznawaliśmy ważne miejsca w naszej miejscowości, określaliśmy ich przeznaczenie. Podczas wycieczek omówiliśmy zasady bezpiecznego poruszania się, poznaliśmy znaki drogowe a także wykonaliśmy makietę naszej miejscowości.

JA, TY I ŚRODOWISKO – rozmawialiśmy o budowie naszego ciała, zmysłach, emocjach – nazywaliśmy je, pokazywaliśmy jak je wyrażamy i zastanawialiśmy się jak pozbyć się tych złych. Poznaliśmy nowe słowo „Higiena” – i uzasadnialiśmy dlaczego higiena jest tak ważna.

JESIEŃ – obserwowaliśmy zmiany jakie zachodzą wokół nas, z bliska przyglądaliśmy się opadającym liściom, więdnącym kwiatom, zmieniającym się nieustannie kolorom, zmieniającej się pogodzie. W naszym przedszkolu gromadziliśmy skarby jesieni- kasztany, żołędzie, liście z których to tworzyliśmy przeróżne kompozycje. Zgromadzone dary segregowaliśmy, przeliczaliśmy, układaliśmy rytmy.

JESIENIĄ W LESIE – naszą przedszkolną grupą udaliśmy się do malutkiego lasku gdzie, nazywaliśmy drzewa, dzieliliśmy je na iglaste i liściaste, sprawdzaliśmy korę i usiłowaliśmy przez lupy dostrzec malutkich mieszkańców drzew. Sami też postanowiliśmy zasadzić w naszym przedszkolu drzewa- rozpoczęliśmy od umieszczenia w ziemi żołędzi i kasztanów – które ciągle obserwujemy.

DARY JESIENI NA TALERZU- w naszej sali pojawił się kącik przyrodniczy a w nim przeróżne owoce, warzywa, które segregowaliśmy, nazywaliśmy, przeliczaliśmy, mierzyliśmy, ważyliśmy, ustalaliśmy, które jest cięższe a które lżejsze. Wybraliśmy się do sadu- nazywaliśmy drzewa i zastanawialiśmy się co można z nich pysznego zrobić. Sami też ze zgromadzonych owoców tych krajowych jak i egzotycznych wykonaliśmy sałatkę, a na degustację, zaprosiliśmy naszych rodziców.      

Jadwiga Karpińska

najnowsze działania

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego