"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Rokietnicy nr 2

Działania marzec / kwiecień 2014

…BO WTEDY CHŁOPAKI ROZRABIAKI W ANIOŁKI SIĘ ZMIENIAJĄ… refren piosenki o Święcie Kobiet sprawił, że na ustach naszych małych kobietek pojawił się uśmiech. W tym ważnym dla nas dniu nie obyło się bez przedstawienia, życzeń, kwiatów i słodkości. Tego dnia nasi mali mężczyźni nie zapomnieli o najważniejszych w swoim życiu kobietach – mamusiach a także o naszej  p. dyrektor A. Żołyniak.

MARZANNO, MARZANNO… PIĘKNIE CIĘ ŻEGNAMY, BO WIOSNĘ WITAMY. Od nauki wiersza o Marzannie, który to zamienił się w piosenkę rozpoczęliśmy przygotowania do pożegnania Pani Zimy. Następnym ważnym krokiem było wykonanie kukły i odprowadzenie jej  nad brzeg rzeki. Na pożegnanie zaśpiewaliśmy jej piosenkę, pomachaliśmy jej i w rytm piosenki „Promyk słońca” i „ Maszeruje wiosna” udaliśmy się w jej poszukiwanie. W drodze powrotnej dało się słyszeć smutek z powodu braku w naszym towarzystwie Pani Zimy i padła propozycja zrobienia drugiej.

W DALEKIM KOSMOSIE – ważnym wydarzeniem podczas realizacji tego tematu było wyjście do objazdowego planetarium, w którym to podziwialiśmy przestrzeń kosmiczną. W naszym przedszkolu pojawiła się też ogromna rakieta, którą wspólnie próbowaliśmy wyruszyć w kosmos odliczając od 10…0. Podróżując poznawaliśmy inne planety, oglądaliśmy gwiazdozbiory, księżyc i słońce. Używając natomiast latarki i globusa próbowaliśmy zrozumieć zjawisko dnia i nocy.

WSZYSTKO ROŚNIE – pierwsze wiosenne kwiaty zachwyciły nas swoim pięknem, obserwowaliśmy je, podziwialiśmy, oglądaliśmy, porównywaliśmy nasiona, cebulki, zastanawialiśmy się czego potrzebują do życia. Przedszkolaki natomiast zamieniły się w prawdziwych ogrodników i założyły w naszej sali prawdziwą hodowlę kwiatów. A na podsumowanie tematu wybraliśmy się do pobliskiej kwiaciarni aby wzbogacić naszą wiedzę.

JAJO – Chyba nikt nie wyobraża sobie bez nich świąt Wielkanocnych! I tak to zaczęliśmy od zgromadzenia jajek w przedszkolu. Zaczęliśmy się zastanawiać dlaczego są tak różne?, dlaczego musimy je święcić w kościele?, po co je kolorować? Itp. Niezastąpionym ekspertem w tym zakresie okazał się ksiądz, który odpowiedział na wiele nurtujących nas pytań. Wspólnie z rodzicami  i przedszkolakami wykonaliśmy także palmę wielkanocną, którą razem z księdzem zanieśliśmy do kościoła.  W trakcie projektu powstało wiele prac plastycznych min. pisanki, witraże, pisanki. Ważnym elementem  tego tematu były doświadczenia, które wykonywaliśmy z jajkiem- sprawdzaliśmy, które jest surowe, a które ugotowane, jak jest zbudowane, obserwowaliśmy przez lupę zarodek.  Ważnym elementem przygotowania do świąt było nasze wspólne śniadanie wielkanocne, dzielenie się jajkiem i składanie sobie życzeń.

Jadwiga Karpińska