"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Rozbórzu


Działania maj / czerwiec / lipiec 2014

Miesiąc maj przedszkolaki rozpoczęły tematyka związaną z wiosną na łące. Cały świat budzi się wtedy do życia. Na drzewach i krzewach pojawiają się pierwsze liście, a w ogrodzie przedszkolnym zaczynają kwitnąć pierwsze wiosenne kwiaty: przebiśniegi, krokusy, tulipany, bardzo lubimy obserwować zmiany zachodzące  wiosną w przyrodzie. W naszym ogrodzie przedszkolnym posialiśmy rośliny, które można spotkać na łące. Codziennie podlewamy nasze poletko, wyrywamy chwasty, grabimy i nawozimy. W naszej sali stworzyliśmy kodeks zasad „Jak należy zachowywać się w lesie i na łące”, dowiedzieliśmy się również jak należy dbać o czystość naszej planety – Ziemi.

W drugiej połowie maja obchodziliśmy  Dzień Mamy. Na uroczystości dzieci zaprosiły swoje kochane mamusie  i zaprezentowały specjalnie na tę okazję przygotowane programy artystyczne. Były z serca płynące wierszyki, życzenia, piosenki i tańce, których najwspanialszą bohaterką była oczywiście MAMA. Po występie dzieci  wręczyły mamom własnoręcznie wykonane upominki i laurki w podziękowaniu za ich trud wychowania i miłość do nich.

W czerwcu nasze przedszkolaki wraz z uczniami szkoły uczestniczyli w Pikniku Rodzinnym.
A z okazji wyjątkowej, bo 26 maja wszystkie Mamy obchodziły swoje święto, 1 czerwca był Dzień dziecka a 23 czerwca swój dzień będą świętowali Tatusiowie. Żeby było przyjemnie i tak rodzinnie uczciliśmy więc wspólnie te trzy święta. Z powodu złej pogody prezentacje artystyczne odbyły się na sali gimnastycznej. Uczniowie każdej klasy i nasze przedszkolaki wystąpili z przygotowanym programem. Rodzice mogli obejrzeć tańce i posłuchać śpiewów swoich pociech. Dużym zaskoczeniem okazał się pokaz mody "Eko". Uczniowie przed piknikiem   z papieru, foli, plastiku przygotowali ciekawe kreacje. Po prezentacji wszyscy udali się na zewnątrz, gdzie czekały na nich różne atrakcje np. gryi zabawy, park zabaw, malowanie twarzy, jazda na kucyku, mecz piłkarski rodzice vs. uczniowie. Odbyły się także rozgrywki uczniów w piłce siatkowej. Uczestnikom Pikniku pozostanie radość ze wspólnie przeżytego Rodzinnego Święta i nadzieja, że za rok znów się spotkamy, a organizatorom satysfakcja, że warto było podjąć trud organizacji, bo nie ma nic piękniejszego niż uśmiech dziecka,     z mamą  i tatą w tle...

Wycieczka do ZOO była kolejną ciekawą przygodą  dla  dzieci. Przedszkolaki  odwiedziły Zamojskie  ZOO im. Stefana Milera. Wzięły udziału w zajęciach edukacyjnych  “Spotkania ze zwierzętami zamojskich parków krajobrazowych” na terenie ZOO. Pani przewodnik w sposób ciekawy opowiadała dzieciom o zwierzętach  zamieszkujących zamojskie parki krajobrazowe oraz  jak należy dbać i chronić przyrodę. Dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Odwiedziły również  nowo otwartą  ,,motylarnię’’. Przemierzając alejki ogrodu  oglądały z bliska  zwierzątka,  poznały  ich wygląd i tryb życia. Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem sprawia, iż wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwale zapiszą się w pamięci dzieci. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu jak i skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata.

Pobyt w Ogrodzie Zoologicznym dostarczył dzieciom wielu nowych wrażeń i radości, był dla nich wspaniałymi zajęciami przyrodniczymi w ciekawym i atrakcyjnym miejscu. Bardzo nam się podobało i z pewnością za jakiś czas znów odwiedzimy mieszkające w ZOO zwierzątka. W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia, dzieciom dopisywały humory - dzieliły się wrażeniami z wycieczki, a po dotarciu do przedszkola, zjadły smaczny obiad. Wycieczka naprawdę się udała!!!

   Dnia 27.06.2014 r. uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2013/2014.

Zaczęliśmy jak co roku wraz z uczniami szkoły od Mszy Św. w kościele parafialnym. Następnie wszyscy zgromadziliśmy się w sali gimnastycznej, gdzie odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów klasy III gimnazjum, którzy żegnali się ze szkołą.  Po programie gimnazjalistów Pani Dyrektor wręczyła wyróżniającym się w nauce uczniom nagrody książkowe i dyplomy. Nagrodziła też uczniów biorących udział w licznych konkursach szkolnych oraz tych, którzy angażowali się w prace na rzecz szkoły. Następnie zgromadziliśmy się w naszej sali przedszkolnej, gdzie dzieci otrzymały dyplomy ukończenia przedszkola. Na zakończenie dzieci podziękowały swoim rodzicom, pani, jak również wszystkim tym, którzy włożyli chociaż małą cząstkę w trud ich edukacji i wychowania. Pamiątkowe zdjęcia staną się wspomnieniem chwil spędzonych w przedszkolu.

Obecnie w lipcu zajmujemy się tematyką związaną z wakacjami w przyrodzie. Dzieci uwielbiają przyrodę, łatwo zapamiętują trudne nazwy botaniczne i zoologiczne, uczą się opieki nad zwierzętami i roślinami. Dzięki przyrodzie niejednokrotnie stają się cierpliwsze i spokojniejsze. Dzieci uczestniczyły w zabawie tropiącej „Wakacyjna skrzynia skarbów”. Odnajdywały zgromadzone wcześniej skarby przyrodnicze, kamienie, suche liście, kwiaty, zioła oraz ilustracje roślin i zwierząt. Odgadywały ich nazwy, pochodzenie, przeznaczenie. Następnie brały udział w zabawach ruchowych przy muzyce, rozwiązywały zagadki przyrodnicze. Na zakończenie dzieci otrzymały zabawki ekologiczne, które trafiły do kącików tematycznych w każdej z grup przedszkolnych. Dzięki takim zabawom dzieci nauczyły się, które z często spotykanych roślin, są pod ochroną, co mogą zaobserwować spacerując leśną ścieżką. Ta wiedza przyda się niejednemu maluchowi jak i dorosłemu podczas wakacyjnych wędrówek.

Wszystkim dzieciom i rodzicom życzymy wesołych, pogodnych, a przede wszystkim bezpiecznych wakacji.

 

Opracowała: Monika Trojnar

działania marzec/kwiecień 2014
działania styczeń/luty 2014
działania listopad/grudzień 2013
działania wrzesień/październik 2013
działania maj/czerwiec/lipiec 2013
działania marzec/kwiecień 2013
działania styczeń/luty 2013

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego