"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Rozbórzu

Działania marzec/kwiecień 2013

Witaj wiosenko! Jak obyczaj stary każe… 21 marca przedszkolaki wyruszyły, by pożegnać zimę i przywitać wiosnę. W tym dniu wszystkich w przedszkolu obowiązywały wiosenne kolory, przede wszystkim kolor zielony, jak na wiosnę przystało. Przygotowania do tego dnia rozpoczęliśmy dużo wcześniej. Podczas spacerów szukaliśmy pierwszych oznak wiosny. Na zajęciach poznawaliśmy wiersze i piosenki o wiośnie, jej pierwsze zwiastuny. Dzieci zapoznały się z ludowym zwyczajem żegnania zimy. My naszą zimę pożegnaliśmy jednak inaczej. Były zabawy ruchowe i tańce z Wiosną. Jedną z nich Marzanna, zimowa panna odjechała do Lodowej Krainy. Do przedszkola wróciliśmy już z wiosną w serduszkach.

Wesołego Alleluja!
Z tej okazji przedszkolaki wykonywały świąteczne pisanki do wielkanocnych koszyczków. Bazą pisanek były jaja ugotowane na twardo, dzięki czemu ryzyko strat podczas artystycznego ozdabiania zminimalizowaliśmy do minimum. Postanowiliśmy podejść do naszej twórczej pracy z większą dozą humoru i zamiast tradycyjnego ozdabiania pisanek wspólnie stworzyliśmy wesołe kurczaki. Najpierw pomalowaliśmy jaja kolorowymi farbami, a następnie doklejaliśmy gotowe elementy po to by na końcu umieścić wesołe kurczaki w całkiem poważnych, świątecznych pudełeczkach, zaopatrzonych w świeżą borowinę. Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu naszej pracy i już nie możemy się doczekać, kiedy nasze super śmieszne pisanki ozdobią w domkach wielkanocne stoły.

W wiejskiej zagrodzie! Przedszkolaki poznały uroki życia na wiejskim podwórku. Każdy się przekonał, że to nie tylko łapanie motyli i leżenie na zielonej trawie ale przede wszystkim obowiązki. Mieszkańcy zagrody wymagają systematycznej troski o higienę i zdrowie. Domowe zwierzęta są bezbronne i całkowicie uzależnione od swoich podopiecznych. Poczucie obowiązku, wrażliwość na potrzeby zwierząt to niezbędne cechy każdego prawdziwego gospodarza. Ta refleksja była konkluzją naszej wizyty. Dziękujemy wspaniałym gospodarzom za pozytywne emocje związane z obcowaniem z naturą.

Opracowała: Monika Trojnar