"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w RozbórzuDziałania maj/czerwiec/lipiec 2013

Maj był miesiącem poznawania przez przedszkolaki otaczającego ich świata. Dzieci zapoznały się z wybranymi urządzeniami elektrycznymi, ich wyglądem i przeznaczeniem oraz z zasadami bezpiecznego zachowania się podczas obsługi urządzeń elektrycznych. Rozwiązywały zagadki słowne, wykonywać ćwiczenia ortofoniczne „urządzenia elektryczne” czyli naśladować odgłosy odkurzacza, suszarki do włosów, robota kuchennego.

Dzieci zajmowały się również poznawaniem i dbaniem o Ziemię. Aktywnie uczestniczą w takich działaniach jak: pogłębianie wiedzy z zakresu ekologii, segregują odpady, współuczestniczą w sprzątaniu ogrodu przedszkola, upiększaniu kącików zieleni, robieniu sałatek owocowych i warzywnych. Uczą się postaw proekologicznych wspierając działania charytatywne. Zbierają nakrętki, uczestniczą w akcji „Góra Grosza” dla potrzebujących dzieci, zbierają zużyte baterie i makulaturę. Dzieci czerpią radość i satysfakcję ze swojej działalności w ratowanie ziemi.

W maju przedszkolaki razem z uczniami szkoły wybrały się do kina w Przeworsku na spektakl teatralny pt. „Wiersze Jana Brzechwy”. Celem wycieczki do kina jest nie tylko nabywanie umiejętności uczestniczenia w seansach teatralnych, ale również wdrażanie do właściwych zachowań podczas pobytu w kinie, stwarzanie sytuacji aktywizujących procesy myślowe – rozumienie wartości takich jak: dobro, prawda, przyjaźń. W czasie wycieczki łączy dzieci wspólne radosne przeżycie, co sprawia, że wytwarza się przyjemna atmosfera, ułatwiająca serdeczne kontakty, okazywanie sobie uprzejmości, wyzwalająca serdeczność i koleżeńskość. Wyjazd do kina w Przeworsku na spektakl teatralny wzbogacił przedszkolne dzieci o nowe, niezapomniane i ciekawe doświadczenia.

Maj jest miesiącem kiedy wszystkie przedszkolami przygotowują się do Dnia Mamy i Taty. Kolejnym zagadnieniem była więc rodzina. Dzieci przygotowywały upominki dla mam i tatusiów z okazji ich święta. W tym miesiącu przedszkolaki gościły też wiosnę na łące. Z pewnością ciekawym elementem były improwizacje taneczne „Taniec motyli” z wykorzystaniem apaszek, zabawy śpiewno- ruchowe, jak również rozwiązywanie zagadek słownych na poznany dzieciom temat mieszkańców łąki.

Jak co roku, tak i tym razem obchodziliśmy Dzień Dziecka w Naszym Przedszkolu. Dzień rozpoczęliśmy od sprawnościowych niespodzianek. Dzieci z wielką chęcią brały udział w licznych konkursach sprawnościowych. Po męczących wyścigach trzeba coś zjeść. Koleją atrakcją była grillowana kiełbaska, którą przedszkolaki zjadły z wielkim apetytem. Oczywiście na koniec wszystkie maluchy otrzymały prezenty, które przydadzą się do rozwijania sprawności intelektualnych i manualnych.

W połowie czerwca w Naszym przedszkolu odbyły się warsztaty dla rodziców. Pogoda, prawie dopisała, co sprawiło, że zarówno dzieci, jak też rodzice bawili się wspaniale. W pikniku rodzinnych brali udział rodzice z dziećmi, również nie zabrakło z nami Pana Jurka Radwana. Cała impreza zorganizowana była na placu przed szkołą. Duże emocje wzbudziły: zjeżdżalnia-zamek dmuchany, koszykówka, wata cukrowa oraz trampolina. Każde dziecko choć przez chwilę chciało zjeżdżać ze zjeżdżalni i poskakać po trampolinie. Po tej zabawie na naszych podopiecznych czekały również atrakcje w postaci słodkiego poczęstunku jakim była wata cukrowa. Natomiast dla rodziców i zaproszonych gości czekała pyszna grillowania kiełbaska przyrządzona przez Pana Jurka Radwana, a także słodkości które wyglądał bardzo apetycznie. Wspólna zabawa dzieci i rodziców z całą pewnością była niezapomnianym przeżyciem. Dzień ten był doskonałą okazją do tego aby poświęcić więcej czasu dla najbliższych. Rodzice mają decydujący wpływ na kształtowanie się osobowości dziecka, jego postaw i wartości. Warto więc w takim dniu, zatrzymać się na chwilę, odłożyć inne czynności i poświęcić czas swoim najbliższym.

W czerwcu wybraliśmy się wraz z rodzicami i uczniami z naszej szkoły z klasy I i III na wycieczkę do Bałtowa. Celem wycieczki było kształtowanie postaw sprzyjających bezpieczeństwu dziecka oraz rozwijanie świadomości i odpowiedzialności za swoje bezpieczeństwo w kontaktach ze zwierzętami i roślinami. Pobyt w jurajskim parku rozpoczął się od wyprawy do Oceanarium prehistorycznego miejsca, które sprawiło, że dzieci przeniosły się w świat podwodnego życia ogromnych gadów. W Parku Jurajskim oglądały naturalnych rozmiarów makiety prehistorycznych zwierząt, począwszy od najmniejszych, a skończywszy na imponującym wielkością diplodoku. Pan przewodnik w ciekawy sposób przekazywał dzieciom informacje o nazwach, trybie życia i cechach wybranych okazów.

Kolejnym etapem wycieczki bałtowskiej było zwiedzanie zwierzyńca, dolnego i górnego.
W dolnej części dzieci oglądały wiele gatunków ptaków zarówno pochodzących z naszego kraju, jak również tych egzotycznych oraz ssaki takie jak: osły, kozy, szopy, małpy, skunksy. Górną część zwierzyńca zwiedzaliśmy jadąc pomarańczowym amerykańskim autobusem po sektorach zamieszkałych przez wielbłądy, lamy, strusie, owce, jelenie, dziki itp. Dużym zainteresowaniem wśród przedszkolaków cieszyły się warsztaty na Sabatówce, gdzie dzieci pięknie malowały odlewki gipsowe co było dla nich fantastyczną zabawą.
Do domu dzieciaki wracały bardzo zmęczone, ale zadowolone z wrażeń jakie przyniosła im wycieczka w świat dinozaurów.

W czerwcu tak to już bywa, że przychodzi czas pożegnania i zakończenia roku szkolnego. Dzień rozpoczęliśmy od uczestnictwa we Mszy Świętej, następnie wraz ze wszystkimi uczniami udaliśmy się do szkoły na uroczysty apel i pożegnanie gimnazjalistów. Trudno się było rozstać dzieciom i rodzicom, dlatego spędziliśmy jeszcze miłą godzinkę na rozmowach. Bo mimo, że w wakacje nadal się spotykamy, a pięcioro dzieci na kolejny roku szkolny zostaje w naszym przedszkolu, to przecież czujemy, że coś się kończy, coś nam znowu umknęło. Można by nawet powiedzieć: „wielka szkoda, że to już wakacje…”

Wakacje w przedszkolu to czas sprzyjający częstym zabawom i spacerom na świeżym powietrzu. W lipcu dzieci przypominały sobie piosenki, które poznaliśmy w ciągu całego roku przedszkolnego. Słuchaliśmy też różnych odgłosów natury dzieląc je na te przyjemne i nieprzyjemne dla ucha. Sprawdzaliśmy czy mając tylko gazety do dyspozycji stworzymy orkiestrę. Przypomnimy sobie nazwy i brzmienie wybranych instrumentów muzycznych. Urządzimy także dyskotekę, pozwalając ponieść się ekspresji tanecznej oraz koncert muzyki klasycznej w naszym przedszkolu. W czasie wakacji dzieciom nie zabrakło wrażeń, aktywności, możliwości rozwoju i empirycznego doświadczania.

Opracowała: Monika Trojnar

najnowsze działania

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego