"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Rozbórzu

Działania listopad / grudzień 2013

Listopad w naszym przedszkolu rozpoczęliśmy od święta, w którym wspominamy tych,  którzy odeszli. 1 i 2 listopada odwiedzamy groby bliskich, obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki. Przedszkolaki odwiedziły pobliski cmentarz, zapalając znicze oraz modliliśmy się wspólnie w intencji zmarłych.Są to chwile zadumy, przemyśleń i często jest to dobry moment na refleksje, także nad własnym życiem, nad przeszłością, teraźniejszością
 i przyszłością. Jest to okazja do wspomnień, zadumy, okazja do dzielenia się troskami, kłopotami i radością. Stojąc nad grobami bliskich i znajomych, nie tylko się za nich modlimy, ale także zastanawiamy nad przemijaniem i sensem naszego życia.

Ważnym wydarzeniem dla naszych przedszkolaków był dzień 11 listopada – Święto Niepodległości. Nasze przedszkolaki poznały historię drogi do wolności państwa polskiego.Na zajęciach w grupach dzieci przygotowały kotyliony w barwach narodowych, które przypięły do swoich ubiorów. Następnie wzięły udział w uroczystej akademii, na której nie zabrakło symboli narodowych, patriotycznych wierszy i pieśni, którymi dzieci wyraziły swoją miłość do Ojczyzny.Poprzez kultywowanie uroczystości narodowych uczymy się patriotyzmu, kształtujemy pozytywne postawy i uczucia patriotyczne. Dzieci posiadają naprawdę szeroką wiedzę na temat swojego miasta i kraju, a miłość do Ojczyzny przekazują właśnie poprzez wiersze i piosenki.

W drugim tygodniu listopada poświęciliśmy czas na poznawanie zagadnień związanych z przygotowywaniem się zwierząt do zimy. W pierwszej kolejności wybraliśmy zwierzęta, których przygotowania wydały się nas interesować. Padło na jeża, wiewiórkę, niedźwiedzia oraz ptaki.Przeglądaliśmy albumy o zwierzętach leśnych, poszukiwaliśmy w nich informacji o jeżu oraz jego przygotowaniach do zimy, jak się szybko okazało Kolczatek wcale szczególnie do zimy się nie przygotowuje.Wysłuchaliśmy opowiadania H. Bechllerowej pt. "Jak Kolczatek szukał mieszkania". Podjęliśmy rozmowę na temat treści opowiadania - wyjaśniliśmy sobie kilka niezrozumiałych słów.Bawiliśmy się ilustrując ruchem treść piosenki (na słowo "sus" zwijaliśmy się w kłębek, w czasie śpiewania piosenki wędrowaliśmy czworakując).Z podartych kawałków gazet staraliśmy się stworzyć kupkę liści, domek dla jeża, który później wykorzystaliśmy w zabawie.

W dniu 22 listopada nasze  przedszkolaki wraz z grupą 5 i 6 latków z uczestniczyły w wycieczce do Centrum Zabaw dla Dzieci w Rzeszowie. Głównym celem wycieczki było pokazanie najmłodszym możliwości atrakcyjnego spędzenia czasu, a także pozytywnego kształtowania relacji społecznych. Dzieci w miłej i przyjaznej atmosferze spędziły czas bawiąc się na dużych, dmuchanych zjeżdżalniach, w basenach z piłkami oraz w labiryntach. Atrakcją było także spotkanie z czarodziejką, która przeniosła nas w świat czarów i magii. Wycieczka wszystkim uczestnikom sprawiła wiele radości, okazała się wspaniałą frajdą i niezapomnianym przeżyciem.

Zima  ( chwilowo ) objawiła nam się w pełnej klasie, ze śniegiem, lekkim mrozem. Także o tej porze roku spacery z dziećmi, wyjścia do ogrodu są jak najbardziej wskazane. Tym bardziej iż pobyt i zabawy na świeżym powietrzu są jednym z elementów wychowania zdrowotnego i kształtowania sprawności fizycznej naszych podopiecznych. Dzieci mogą też dotknąć śnieg ,oczywiście gołą ręką bo jak inaczej poczuć, że jest zimny?, zwrócić uwagę na śniegowe gwiazdki, poczynić wszelkie obserwacje, które później zostaną wykorzystane
w zabawach, pracach plastycznych, wypowiedziach i rozmowach. Przy okazji spacerów można natomiast obserwować wszystkie ptaki, które goszczą w okolicy naszego przedszkola: kawki, wrony, sikorki, kosy, jemiołuszki. Oczywiście tylko w przelocie, kiedy objadały jarzębinę
przed szkołą, sroki i oczywiście nieodłączne wróble i mewy. Rodziców również zachęcamy do spacerów z dziećmi i wspólnego podziwiania uroków zimy.

Puk,puk,puk, do drzwi puka ktoś. Słychać dzwonka głos. Otwieramy drzwi, to jesteś Ty, nasz kochany gość- św. Mikołaj. Czekaliśmy tyle dni. Przygotowaliśmy się dobrze: ustroiliśmy salę, ubraliśmy choinkę, nauczyliśmy się wierszyków i piosenek. Mikołaj przyszedł do nas z wielkim workiem prezentów. Pobawił się z nami i  odpowiadał na nasze pytania. Mogliśmy zrobić z nim pamiątkowe zdjęcia. Miłe chwile szybko minęły, bo Mikołaj tego dnia ma zawsze bardzo dużo pracy i musiał śpieszyć się, by odwiedzić jeszcze wiele dzieci. Pożegnaliśmy Go i wróciliśmy do sali, by obejrzeć nasze prezenty.

w przygotowanie ciasta i wykrawaniem foremkami ciasteczek pod czujnym okiem pani Basi. Zapach przypraw unosił się w powietrzu. Przedszkolaki równie chętnie zajęły się ich ozdabianiem – ileż było przy tym radości. Dzieci bardzo lubią ten przedświąteczny  czas ,gdzie mogą udekorować  przedszkole ,w którym się bawią i uczą.I może dlatego, że dzieje się tak dużo ciekawych rzeczy przedszkolaki bardzo lubią grudzień.

Życzymy wszystkim Radosnych, rodzinnych, pogodnych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia; Pomyślności, sukcesów, zdrowia i pogody ducha w Nowym 2014 Roku.

Opracowała: Monika Trojnar