"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Rozbórzu

Działania styczeń / luty 2014

Styczeń i luty dla naszych przedszkolaków, okazał się równie pracowity, pełen wyzwań, wrażeń i przede wszystkim nowych doświadczeń, jak poprzednie miesiące spędzone w naszym przedszkolu.

Tegoroczna dotychczasowa zima, choć wielu z nas jednak na nią nie narzekało, na pewno nie podobała się dzieciom. Wreszcie po znacznym ochłodzeniu, a przede wszystkim po opadach śniegu, można było pobawić się w ogrodzie przedszkolnym, rzucając się śnieżkami, lepiąc bałwana czy też sprawdzając właściwości śniegu w różnych doświadczeniach. Dzieci wykorzystały okazję do świetnej zabawy, bo przecież bawić na dworze można się prawie zawsze, a podstawa to odpowiedni strój aby nie zmarznąć  i dobry humor.

W pierwszym tygodniu stycznia przedszkolaki wdrożyły się w tematykę zdrowego odżywiania. Rozmawialiśmy na temat wartości owoców dla zdrowia człowieka. Omówiły zgromadzone owoce, umyły je w zimnej wodzie i obrały ze skórki. Następnie pokroiły banany, kiwi i pomarańcze. Każde dziecko swoje zadanie wykonywało w skupieniu i z wielką dokładnością. Pokrojone owoce wymieszano, uporządkowano stoliki, a następnie dzieci samodzielnie nakryły do stołu i rozpoczęły owocową ucztę. Zajęcia kulinarne przyniosły wiele radości, zachęciły dzieci do spożywania zdrowych posiłków, szczególnie wykonanych własnoręcznie.

Zdrowym być to nie tylko zdrowo jeść. Dzieci już od dawna o tym wiedzą i dlatego bez względu na porę roku przebywają codziennie na świeżym powietrzu. Nie odstrasza ich mały mróz, który – jak wiedzą dzieci – jest też zdrowy. Aura nam sprzyjała i dlatego po kulinarnych szaleństwach wybrała się na zabawy ze śniegiem. Dzieci nie zapomniały o ptakach, które zimą czekają na naszą pomoc i umieściły smakołyki w karmniku. Następnie bawiły się śnieżkami.

W ostatnim tygodniu stycznia w naszym przedszkolu odbyła się  uroczystość
z udziałem zaproszonych gości – babć i dziadków – z okazji ich świąt. 21 stycznia nasze dzieci przedszkolne, zaprezentowały swoje zdolności i umiejętności dla swoich bardzo licznie przybyłych Babć i Dziadziów. Wspaniała publiczność podziwiała i gromko oklaskiwała swoje ukochane wnuki, które pięknie recytowały wiersze, radośnie śpiewały piosenki, zatańczyły taniec uliczny oraz walczyk. Babcie i Dziadkowie nie żałowali pochwał dla swoich wnuków. W dalszej części uroczystości mili goście zostali podjęci poczęstunkiem, przygotowanym przez mamy. Dzieci następnie obdarowały swoich ukochanych gości własnoręcznie przygotowanymi upominkami.

Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków jak w tym dniu.

Luty rozpoczął tradycyjny bal karnawałowy. W naszym przedszkolu to wielka frajda dla dzieci, ale też okazja do wspólnej zabawy i odrobiny szaleństwa dla wszystkich.
Piękne, kolorowe i oryginalne stroje dzieci były jak co roku niezwykle atrakcyjne
i przykuwające uwagę, zabawne, modne, będące często spełnieniem dziecięcych marzeń. Oprócz tańców, pląsów, wężyków i zabawy w pociąg przy mniej lub bardziej dziecięcej muzyce – chociaż de gustibus non est disputandum, a tym wypadku liczyły się gusta dzieci, one w śpiewie wykazały się znajomością wszystkich hitów, co wiele mówi o ich upodobaniach – były oczywiście emocjonujące konkursy, w których wziąć udział mógł każdy przedszkolak. Dzieci rywalizowały w tańcu z balonikiem, jak najszybszym zjedzeniu jabłka, pozbyciu się wędrującego kapelusza i miotły, napełnieniu fasolą butelki i wielu innych. Spośród wszystkich drogą losowania wyłoniono też króla i królową, a wielką atrakcją na balu  była czarodziejska maszyna do robienia baniek.

Wszyscy uczestnicy wspaniale się bawili i tańcom nie było końca a czas dobrej zabawy upływał szybko. Na pewno tegoroczny bal będzie niezapomniany,
a uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnego.

Ważymy i mierzymy pod takim hasłem upłynął nam w przedszkolu drugi tydzień lutego. Przedszkolaki dowiedziały się, czym są system metryczny, skala i miara. Sprawdzały, czy łatwo jest zmierzyć się stopą i czy kupowanie na łokcie byłoby wygodne. Miały możliwość poznania różnych wag i miar. Uczyły się oceniać wagę i miarę na oko. Przedszkolaki aby  poznać nieco inne miary i by dowiedzieć się, jaką rolę w życiu dziecka i człowieka dorosłego odgrywa  waga i miara, zamieniły salę przedszkolną w sklep. Chętne dzieci mogły zostać panią pracującą w sklepi, sumiennie zważyć i zmierzyć produkty. Po  przeprowadzonych zajęciach, na pewno wiemy, że zajęcia nie muszą być nudne, a zrozumienie z pozoru trudnych pojęć, staje się proste, gdy doświadczymy pewnych zjawisk w praktyce.

W ostatnim tygodniu lutego zrealizowaliśmy temat o kosmosie którego celem było uświadomienie dzieciom jak ważny jest wszechświat i astronomia dla każdego człowieka. Dzieci poznały bardzo wiele nowych zagadnień: zapoznały się z mapą, globusem, układem słonecznym, kontynentami na Ziemi, poznały planetę Ziemię w aspekcie prehistorycznym, uświadomiły sobie rolę słońca, księżyca, gwiazd, poznały postać Mikołaja Kopernika oraz dziedziny astronomii, zapoznały się z technikami badania kosmosu, znanymi zdobywcami kosmosu, poznały problemy ekologiczne Ziemi, uświadomiły sobie zależności zachodzące między działalnością człowieka a przyrodą. Wszystkie te zagadnienia były przekazywane dzieciom poprzez organizację ciekawych zajęć, a podsumowaniem pracy całego tygodnia, było wykonanie wspólnie przez przedszkolaki z kolorowych gazet rakiety kosmicznej.

Opracowała: Monika Trojnar