"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Rudce


Działania wrzesień/październik 2014

Rozpoczął się nowy rok przedszkolny. W naszej sali znowu słychać wesoły gwar, śpiewy i śmiechy, a to wszystko za sprawą czternastoosobowej gromadki przedszkolaczków. W tym roku do naszego przedszkola uczęszcza troje pięciolatków- Roksana, Kamil i Paweł, pięcioro czterolatków- Jakub, Adrian, Maja, Zosia i Kasia, oraz sześcioro trzylatków- Filip, Gosia, Fabian, Ania, Bartosz i Piotr.

Przez pierwszy tydzień poznawaliśmy się wzajemnie poprzez różne zabawy z imionami, zabawy wymagające współpracy oraz rozmowy podczas zabaw swobodnych . Zwiedzaliśmy szkołę, w której mieści się nasz punkt przedszkolny. Dużo czasu, dzięki sprzyjającej nam pogodzie, spędzaliśmy na placu zabaw i na spacerach po okolicy. Dzięki „zegarowi zajęć” zapoznaliśmy się z planem dnia w przedszkolu.
Kolejny tydzień spędziliśmy na poznawaniu różnych przyborów i zasad korzystania z nich - wycinaliśmy nożyczkami, lepiliśmy z plasteliny, rysowaliśmy kredkami i malowaliśmy farbami. Każdego dnia powstawało wiele ciekawych prac małych artystów.

Tak nam miło mijał czas, że nawet nie zauważylibyśmy nadchodzącej jesieni, gdyby nie czerwone jabłuszka przyniesione przez dzieci, a dojrzewające właśnie w naszych sadach. Ten lubiany przez wszystkie dzieci owoc stał się tematem naszego pierwszego projektu. „Badaliśmy” jabłka za pomocą zmysłu wzroku, węchu i smaku. Dowiedzieliśmy się jak powstaje jabłko i wybraliśmy się do pobliskiego sadu, aby poznać tajniki pielęgnowania jabłoni i zerwanych jabłek. Zostaliśmy smakoszami jabłek na deser, zjadane były ze skórką i bez skórki, w postaci surówki z marchewką oraz francuskich ciasteczek. Na koniec posadziliśmy nasionka z jabłek i cierpliwie czekamy „co z nich wyrośnie?”.

Po ulubionym owocu, pojawiło się ulubione warzywo- ziemniak. Podczas realizacji tego tematu dowiedzieliśmy się, że ziemniaki mają różne kolory, w środku mają wodę i mąkę ziemniaczaną, można nimi podrzucać i nie ubiją się tak jak jabłko i … robi się z nich najsmaczniejsze dla dzieci danie frytki. Gościliśmy również w gospodarstwie rodziców Gosi, gdzie pomagaliśmy w wykopkach, a na zakończenie piekliśmy ziemniaki w ognisku. W ciągu tych dwóch miesięcy w naszym przedszkolu gościły również tematy: „Liście”, „Moja rodzina”, „Kasztany i żołędzie”, „Moje ciało”.

Marlena Szafran-Janowska 

działania maj.czerwiec/lipiec 2014

działania marzec/kwiecień 2014
działania styczeń/luty 2014
działania listopad/grudzień 2013
działania wrzesień/październik 2013
działania maj/czerwiec/lipiec 2013
działania marzec/kwiecień 2013
działania styczeń/luty 2013

 

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego