"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Rudce

Działania marzec/kwiecień 2013

Już marzec, wyglądamy przez okna przedszkola w poszukiwaniu oznak wiosny, a tu… zimowe krajobrazy. Zima i choroby nie chcą opuścić przedszkolaków. Stąd też tematy o zdrowym trybie życia czyli ruchu i zdrowym odżywianiu, a konkretnie o tym „Jaki jogurt jest najzdrowszy?”.
Zastanawiając się nad odpowiedzią na powyższe pytanie każde dziecko przyniosło do przedszkola swój ulubiony jogurt. Oglądaliśmy w jakich są opakowaniach, jaką mają konsystencję, sprawdzaliśmy czy litr jogurtu to tyle samo co kilogram, z zamkniętymi oczami odgadywaliśmy smak jogurtu, poznaliśmy również co wchodzi w skład jogurtu i… Okazało się że najzdrowszym jogurtem jest jogurt naturalny i to najlepiej zrobiony samodzielnie. W związku z tym, następnego dnia przygotowaliśmy sami jogurt o smaku mango i banana. Zdziwienie dzieci było ogromne gdy okazało się, że nie dodaliśmy do niego cukru, a był słodki. Przy okazji realizacji tego tematu powstała również „Jogurtowa bajka” oraz „Jogurtowa piosenka”. A z kubeczków po jogurtach wyczarowaliśmy kurczaczki, bo przecież wkrótce Wielkanoc.

W okresie przygotowań do świąt wielkanocnych poznawaliśmy tajemnice jajek poprzez różne doświadczenia. Sprawdzaliśmy: kiedy jajko tonie, jak z jajka zrobić piłkę, czy jajko rozpuści się w wodzie, itp. Bawiliśmy się w różne zabawy muzyczno-ruchowe „Baranki”, „Kurczątka”, „Kwokę”. Porównywaliśmy wygląd, kształt i wielkość koszyków wielkanocnych, które jak się okazało mogą być również kapeluszami. Ozdabialiśmy jajka, przemieniając je w kolorowe pisanki.

Po krótkiej przerwie świątecznej w naszym przedszkolu zagościł temat „Ogień”. Przyglądaliśmy się płonącej świecy aby sprawdzić jakie ogień ma kolory. Ania zauważyła „a jak się pali na kuchence gazowej to jest jeszcze taki niebieski”. Przeprowadziliśmy wiele doświadczeń z ogniem – zapalaliśmy zapałki i gasiliśmy je zdmuchując i zanurzając w wodzie, zakładaliśmy słoik i szklankę na płonącą świecę, wykonaliśmy ognistą karuzelę i parowóz, przy ognisku sprawdzaliśmy co się pali, a co się topi.
Znając barwy ognia wykonaliśmy z bibuły „ogniste stroje” i wykonaliśmy „ognisty taniec”, powtórzony na prośbę dzieci kilkakrotnie. Ogniste były u nas również wulkany i zimne ognie. Podczas pokazu dla rodziców można było zaobserwować ich wielkie zdziwienie, zachwyt nad wydostającą się lawą z krateru.

Jeśli mowa o ogniu to oczywiście nie może zabraknąć straży pożarnej, która ma z nim najwięcej wspólnego. Dzięki pomocy rodziców w naszej sali powstała kolekcja strażackich nakryć głowy i zabawkowych pojazdów strażackich. Aby zabawa w strażaków była jeszcze fajniejsza zbudowaliśmy z pudełek strażackie wozy i płonące domy, a za węże do gaszenie posłużyły nam rury od odkurzaczy. Wybraliśmy się również na wywiad ze strażakiem p. Erykiem Ceglakiem, który odkrył przed nami wszystkie tajemnice wozu strażackiego i odpowiedział na wszystkie nasze pytania dotyczące pracy strażaka. Wyposażeni w ogromną wiedzę wróciliśmy do przedszkola i jeszcze przez kilka dni gasiliśmy pożary.

Przedszkolaki z Rudki
i Marlena Szafran-Janowska