"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Rudce

Działania maj/czerwiec/lipiec 2013

Minęły kolejne miesiące pełne pracy i ciekawych wydarzeń w naszym małym przedszkolu w Rudce mieszczącym się na „zaczarowanym wzgórzu”. Czas nam upływał bardzo szybko i już niedługo pożegnanie. Jednak zanim do niego dotrzemy chcemy się z Wami podzielić tym co przeżyliśmy i zobaczyliśmy w ostatnim czasie.

W miesiącu maju w związku z tematem „Książka” odwiedziliśmy tutejszą bibliotekę. Pani Marta K. zorganizowała dla nas „Bal postaci z bajek”. Były tańce, zabawy i rozmowa na temat wyglądu biblioteki oraz zasad wypożyczania i korzystania z książek. Po tej wizycie przybyło w bibliotece małych czytelników i umówiliśmy się z panią Martą na kolejną wizytę.

Wiosenny miesiąc maj to czas spacerów. Podczas jednego z nich wybraliśmy się na łąkę. Dzieci zrywały kwiaty, zajadały szczaw i obserwowały żyjące na niej stworzonka. Tak rozpoczęliśmy temat „Łąka”, dzięki któremu znamy nazwy kwiatów polnych, budowę owadów i ich zwyczaje. Na zakończenie wykonaliśmy pracę plastyczną przedstawiającą łąkę, która posłużyła nam jako dekoracja podczas uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty.

Całe przedstawienie dla rodziców zatytułowane było „Cała łąka dla mamy i taty” i nie zabrakło również kwiatów, które swą czarodziejską mocą wprawiły wszystkich w zachwyt.
Aktorami w naszym przedszkolu, jak się okazało są nie tylko dzieci. Rodzice również lubią grać na małej scenie , dzięki czemu udało się ich namówić na występ dla dzieci z okazji Dnia Dziecka. Każdy z rodziców przedstawił wybrany przez siebie wiersz. Wystąpił Grześ idący przez wieś, Zosia – Samosia, Samochwała, Murzynek Bambo, Stefek Burczymucha, Dzik i wiele innych ciekawych postaci.

Rodzice również świetnie bawili się z nami w tygodniu kolorów. Każdego dnia mieliśmy święto innnego koloru i rodzice pełniący dyżury również przychodzili ubrani na podany kolor. Zaangażowanie rodziców widać u nas na każdym kroku. Realizując projekt „Nasiona”, mama Adasia W. przyniosła nam kiełkownicę, która wzbudziła ciekawość dzieci i zrodziło się w naszym przedszkolu kilku smakoszy kiełków zwłaszcza słonecznika i rzeżuchy. Przyniesione prze dzieci nasiona były poddawane wielu próbom polegającym na: zrzucaniu i nasłuchiwaniu dźwięków, ważeniu, wrzucaniu do wody, rozgniataniu by sprawdzić co zawierają. Powstał również ogródek na parapecie, a roślinki wyrosły bujnie, bo codziennie każdy pilnował by je podlać.

Nasionka by rosnąc potrzebują wody, a wodę lubią również dzieci zwłaszcza gdy mogą się nią pobawić. Doświadczenia z wodą były przeróżne - mieszanie kolorów wody, ważenie wody, łapanie wody, budowanie wodociągu z wody, oczyszczanie wody z rzeki i stawu za pomocą filtra własnej konsrtukcji. Szukając odpowiedzi na pytanie „Skąd się bierze woda w kranie?” odwiedziliśmy Stację Uzdatniania Wody w Sieniawie oraz oczyszczalnię. Zastanawiając się nad wodnymi dźwiękami powstała „Szkalna Orkiestra w Rudce”.

Miesiąc lipiec przyniósł nam temat „Koń”, zaproponowany przez kilka dziewczynek. Rysowaliśmy konie i opowiadaliśmy o ich budowie. Ola O. wraz z mamą umówiły nas na odwiedziny u swojej sąsiadki, która ma konia. Koń nazywa się „Baśka”, ma 8 lat i często parskał. Mama Kacperka P. przyniosła nam do przedszkola uprząż i lejce. Daniel M. próbował udźwignąć uprząż ale trwało to krótko, bo stwierdził że są ciężkie. Potem odwiedziliśmy jeszcze jedno gospodarstwo, gdzie koń „Bella” dał nam się pogłaskać. Był starszy od poprzedniego konia o 4 lata i brał udział w konkursach piękności. Właścicielka opowiedziała nam jak przygotowuje konia do konkursu, pokazała nam czapkę do jazdy konnej i siodło. Po powrocie wykonaliśmy z papieru głowy koników, które umieściliśmy na patykach i na podwórku zorganizowaliśmy wyścigi konne.

I tak przybliżyliśmy się do pożegnania, które rozpoczęło się ogniskiem. Za kilka dni odwiedził nas policjant – p. Darek K., który opowiedział nam o bezpiecznych wakacjach. I ostatni dzień to uroczyste pożegnanie – wręczenie dyplomów, upominków, wspólne wspomnienia pełne radości i łez…

MIŁEGO WYPOCZYNKU ŻYCZĄ:

Przedszkolaki z Rudki