"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Rudce

Działania maj / czerwiec / lipiec 2014

Wakacje tuż, tuż, ale zanim na nie wyruszymy zapraszamy na wspomnienia z kolejnych wydarzeń, które miały miejsce w naszym ośrodku w ostatnich trzech miesiącach.

W miesiącu maju postanowiliśmy przyjrzeć się z  bliska MIESZKAŃCOM  ŁĄKI. W ciągu dwóch tygodni odwiedzaliśmy łąkę  i obserwowaliśmy jej mieszkańców: żaby, motyle, mrówki, koniki polne, ślimaki, pająki czy biedronki. Wśród nich najwięcej było koników polnych, które miały różne rozmiary i kolory. Udało nam się  złapać kilka i zobaczyć dokładnie, przez lupę,  jak wyglądają oraz posłuchać ich „muzykowania”.  Porównywaliśmy ich wygląd z innymi owadami i ustaliliśmy jakie cechy wspólne mają owady. Przypomnieliśmy sobie jak powstaje motyl i biedronka. Teraz kiedy widzimy gąsienicę na naszym placu zabaw to wiemy, że szuka ona jakiegoś cichego i ciepłego kąta by móc przemienić się w pięknego motyla.

Kolejne dwa tygodnie poświęciliśmy RODZINIE. Każdy opowiadał o swojej rodzinie na podstawie samodzielnie wykonanych portretów. Poznawaliśmy zawody rodziców i ich ulubione zajęcia. Mama Piotrusia okazała się ekspertem od pieczenia proziaków. Zaprosiła nas do swojego gospodarstwa i zdradziła tajemniczy przepis na te, jak się okazało, przepyszne placuszki. Wszyscy pomagali w przygotowaniach  i wszyscy ze smakiem zajadali się proziaczkami z masełkiem i dżemem. Temat o rodzinie zakończyliśmy wspólnym świętem    z okazji DNIA MAMY, TATY I DZIECKA. Przedszkolaczki przygotowały dla rodziców krótki program artystyczny, składający się z wierszy, piosenek, tańca „Zbójnickiego” i tańca    z pomponami. Rodzice nagrodzili dzieci gromkimi brawami i upominkami z okazji ich święta.

W miesiącu czerwcu wybraliśmy się na długo oczekiwaną wycieczkę do ZAMOŚCIA. Jako pierwsze w programie wycieczki było zwiedzanie ZOO. Najbardziej spodobały się dzieciom „brykające” wiewiórki i wygrzewające się na słońcu małpki nazwane przez nich „Lucjanami”. Potem udaliśmy się na rynek, gdzie pani przewodnik oprowadziła nas po Bastionie VII i zdradziła jego historię. Zagościliśmy również w basenie Bastionu VII-go. Tam czekało na nas wiele atrakcji – strzelanie z łuku, zakucie w dyby i pokaz wystrzału z armaty. Zmęczeni ale radośni wracaliśmy do domu.

Koniec miesiąca czerwca przynosi nam lato, które daje nam wiele kolorów i smaków. Najlepszy smak lata, dla naszych przedszkolaków, to smak TRUSKAWKI i OGÓRKÓW. Mali smakosze z truskawek przygotowali przepyszny koktajl a ogórki postanowili ukisić, „jak mama”. Muszę stwierdzić, że są w naszej grupie kulinarne talenty!

I tak zbliżyliśmy się do momentu POŻEGNANIA , które przepełnione było radością „bo będą wakacje” i smutkiem „bo nie wszyscy” spotkamy się we wrześniu. Mamy jednak nadzieję, iż  będą za nami tęsknić i chętnie nas odwiedzą.                      ZAPRASZAMY!!!

Marlena Szafran-Janowska