"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Ryszkowej Woli

Działania marzec/kwiecień 2013

- Co nam dajesz wiosno?
- Wietrzyk i słońce i ptaków piosenkę radosną…

Po długiej i mroźnej zimie, powoli zbliża się do nas wiosna. Małymi kroczkami zmienia przyrodę i słońcem grzeje powietrze. Za chwilę wokół zrobi się zielono. Drzewa pokryją zielone liście, zakwitną kwiaty, a sady zamienią się w przepiękne białe połacie. Następujące po sobie pory roku, to nic innego, jak przemijanie czasu. Takim tematem zajęliśmy się przed nadejściem wiosny. Przedszkolaki poprzez historyjki obrazkowe próbowały określać następstwo zdarzeń. Zapoznały się z różnymi rodzajami zegarów, a także nauczyły się nazywać prawidłowo pory dnia.

Ponieważ pogoda była nie sprzyjająca, wiosnę powitaliśmy w przedszkolu. Z tej okazji zrobiliśmy z orgiami portret bocianowi, który pojawił się na gnieździe naprzeciw szkoły i okien naszego przedszkola. Możemy go sobie obserwować przez lornetkę i podglądać co robi.

Przed świętami robiliśmy różne ozdoby. Z pomocą mamy Krzysia zrobiliśmy piękne pisanki z włóczki owijanej na małych wodnych balonikach. Później ozdabialiśmy je w różny sposób według własnych pomysłów. Rozmawialiśmy o tradycjach związanych ze świętami wielkanocnymi i wspólnie wykonaliśmy koszyk wielkanocny, który ozdobił tablicę w naszej sali.

Po świętach powitaliśmy nową koleżankę – Amelkę, która dołączyła do naszej małej przedszkolnej społeczności. Naszą uwagę zajęły też tematy o ochronie przyrody. Mówiliśmy o właściwym zachowaniu w lesie, o nie zaśmiecaniu go, a także o tym, jak konieczne jest segregowanie odpadów. A w związku ze Światowym Dniem Ziemi, wzięliśmy udział w apelu zorganizowanym przez uczniów szkoły podstawowej w Ryszkowej Woli oraz w spotkaniu z ważnymi gośćmi: panem Romanem Januszczakiem – nadleśniczym Nadleśnictwa Jarosław i panem Bogdanem Kocajem – komendantem OSP w Ryszkowej Woli, którzy opowiedzieli nam o tym, jak ważne jest dbanie o przyrodę. Zasadziliśmy drzewko na placu szkolnym, a największą atrakcją tego dnia był wóz strażacki. Można było z bliska pooglądać co jest w środku, wsiąść do niego, a także przymierzyć kask.

Elżbieta Onyszko