"KOMPETENTNE PRZEDSZKOLAKI" W RYSZKOWEJ WOLI

Działania wrzesień/październik 2013

I proszę, jak ten czas szybko leci. Minęły nie tylko wakacje, ale i dwa miesiące roku szkolnego już za nami. Dawno o sobie nie pisaliśmy, a trochę się u nas zmieniło. Do Nikodema i Amelki, którzy zostali w naszej grupie, dołączyli: Miłosz, Kinga, Maja, Emilka, Madzia, Wiktoria, Daniel, Lea i Marcin. Powrócili też nasi kochani specjaliści: logopeda – pani Lucynka, psycholog – pani Asia oraz rytmik – pan Waldek, których powitaliśmy z wielkim entuzjazmem i radością.

Pierwszy miesiąc naszych wspólnych spotkań upłynął nam na lepszym poznaniu się, wspólnych zabawach sprzyjających integracji grupy, adaptacji maluszków, które dołączyły do nas w tym roku. Korzystając z pięknej sprzyjającej pogody, często wychodziliśmy na plac zabaw, by zaczerpnąć świeżego powietrza i poruszać się. Spotykaliśmy się z naszymi kolegami i koleżankami z ubiegłego roku, z którymi wspólnie zjeżdżaliśmy ze zjeżdżalni i bawiliśmy się w piaskownicy. Na placu zabaw mogliśmy też wykorzystać kolorową chustę animacyjną KLANZA, dzięki której utrwalamy nazwy kolorów. Dzieci wymieniały kolejno członków swojej rodziny, przeliczaliśmy ile kto ma rodzeństwa, uczyliśmy się wierszyka Rodzinka. Poznawaliśmy pojazdy uprzywilejowane, próbowaliśmy zapamiętać ważne numery. Rozmawialiśmy o zachowaniu bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez ulicę, a także w drodze do przedszkola i z powrotem. Dzieci dowiedziały się przy jakim świetle można przez ulicę, a przy jakim trzeba zaczekać. Nie omieszkaliśmy też wspomnieć o jesieni, która przyszła do nas z piękną słoneczną pogodą oraz koszem pełnym wspaniałych darów w postaci owoców, warzyw, kasztanów, żołędzi, zmieniających kolory liści oraz grzybów.

A darami jesieni zajęliśmy się w następnym miesiącu. Nazywaliśmy je, smakowali, liczyli, porównywali kształty i rysowali. Dowiedzieliśmy się jak przechować owoce i warzywa w zimie. Dzieci wiedziały, że trzeba zrobić przetwory, znały podstawowe potrawy, które robi się z ziemniaków. I z ziemniaków robiliśmy pieczątki. Zainteresowaliśmy się też jak to zwierzęta przygotowują się do zimy, a bliżej przyjrzeliśmy się wiewiórce. Wysłuchaliśmy nagrania o jej życiu i sposobie gromadzenia na zimę zapasów. Dzieci dowiedziały się, jak nazywa się puszysty ogon wiewiórki.

Za dwa miesiące zapraszamy do poczytania kolejnych nowości z naszego przedszkola.

Elżbieta Onyszko