"KOMPETENTNE PRZEDSZKOLAKI" W RYSZKOWEJ WOLI

Działania listopad / grudzień 2013

Szedł listopad polną drogą, zrywał liście z drzewa. Pada deszcz, pada deszcz, a ja sobie śpiewam…

Wydawać by się mogło, że nie tak dawno pisaliśmy o swoich początkach w przedszkolu, a tu proszę – kolejne dwa wspólnie spędzone miesiące za nami.  Dzieci wymyślały sposoby na nudę  podczas jesiennej szarugi. Podążając za ich pomysłami słuchaliśmy odgłosów padającego deszczu, rozmawialiśmy o jesiennej pogodzie, rozwiązywaliśmy jesienne zagadki. Próbowaliśmy też omówić zjawisko krążenia wody w przyrodzie i badaliśmy przy okazji co w niej tonie, a co pływa. Zrealizowaliśmy projekt PARASOL. Dzieci przyniosły parasole do przedszkola, oglądały je, przeliczały, szkicowały, a nawet wymyślały zabawy z parasolami. Trzeba było tylko czuwać, by nie zrobiły sobie lub innym nic złego. Na deszcz czekaliśmy dość długo, ale dowiedzieliśmy się, że parasole chronią również przed śniegiem. Jeśli jesień i zimno, to też odpowiednie ubranie. Dyskutowaliśmy o tym, jak należy odpowiednio się ubierać wychodząc z domu, by zapobiegać przeziębieniu i innym chorobom. Projektowaliśmy "kolekcję" jesienno – zimową.

Mikołaj, Mikołaj jedzie samochodem… tak śpiewały dzieci czekając na odwiedziny wyjątkowego gościa, bo grudzień zaczął się dla nas bardzo przyjemnie. Przecież każdy z nas lubi dostawać prezenty. Dzieci zrobiły z figur geometrycznych portret św. Mikołaja, śpiewały piosenki i czekały z niecierpliwością na jego odwiedziny. Co za radość była, gdy rzeczywiście nas odwiedził z workiem pełnym prezentów. Dzieci rozmawiały z Mikołajem, odpowiadały na jego pytania raz po raz zerkając na worek wypełniony niespodziankami. Po zabawach i śpiewaniu piosenek nadszedł wreszcie czas na rozdanie prezentów. Przedszkolaki dzielnie podchodziły po prezenty, przyglądając się bacznie, czy Mikołaj na pewno jest prawdziwy J. Zaraz po odwiedzinach Mikołaja, rozpoczęliśmy przygotowania do świąt. Najpierw zrobiliśmy kartki świąteczne, potem stroiliśmy choinkę, uczyliśmy się kolęd i pastorałek.

Wszystkim czytającym nasze aktualności życzymy Wesołych Świąt oraz wszystkiego co najlepsze w Nowym 2014 Roku.

Elżbieta Onyszko