Działania wrzesień/październik 2014
Czas wakacji minął bardzo szybko i bezpowrotnie, ale nie ma tego złego... bo mamy 1 września czyli pierwszy dzień nowego roku szkolnego.
W tym dniu maluchy spotkały się na mszy św. w kościele i uroczystej akademii z okazji rozpoczęcia roku szkolnego. Wizyta w przedszkolu była dzisiaj krótka, dzieci zdążyły się ze sobą tylko przywitać, ale już od jutra Maja, Madzia, Nikodem, Klaudia, Wiktoria, Amelia, Laura, Jakub, Gabryś, Wiktor, Mateusz i Amelia będą tu spędzać mnóstwo swojego czasu.
Nasze zajęcia rozpoczęliśmy od wspólnego poznania się. Mówi się, że początki bywają trudne, ale nie u nas, przedszkolaki bardzo szybko nawiązały ze sobą kontakt, co dawało się zauważyć podczas zabawy. W trakcie zajęć dzieci chętnie opowiadały o sobie, swoich rodzinach, zainteresowaniach. Kiedy już poznaliśmy się „co nie co” przyszedł czas na ustalenie kontraktu, dzięki któremu wszyscy będą czuli się w przedszkolu bezpiecznie i pewnie. Kontrakt został podpisany przez wszystkie maluchy. Temat bezpieczeństwa przewinął się także w kolejnym tygodniu naszych zajęć. Tym razem przedszkolaki zajmowały się bezpieczeństwem na drodze. Opowiadały o swojej drodze do szkoły, porównywały ją z drogą w mieście, rozmawiały o czyhających na nich niebezpieczeństwach. W trakcie tych zajęć nauczyły się numerów alarmowych, wiedzą, kiedy należy z nich korzystać.
W kolejnym tygodniu skupiliśmy się na temacie „Ja, ty i środowisko”. Maluchy poznawały anatomię człowieka, nazywały części własnego ciała, dopasowywały do nich poszczególne zmysły. Za pomocą zmysłów badały właściwości różnych produktów i przedmiotów. Dowiedziały się również jak ważne jest dbanie o swój wygląd, czystość, o swoją własność i środowisko w którym żyją. Poznały sens akcji „Sprzątania świata”.
Wraz z nadejściem jesieni rozpoczęły się tematy jej poświęcone. Dzieci rozmawiały o warzywach i jesiennych owocach, o sposobie ich przetwarzania i przechowywania w okresie zimy. Przyniesione do przedszkola przetwory zostały skrupulatnie pooglądane i nawet spróbowane. Przedszkolaki dowiedziały się jak ważne jest spożywanie owoców i warzyw, ponieważ są one bardzo zdrowe i potrzebne do życia. Maluchy wiedzą, że samo odżywianie nie wystarczy, każdy przedszkolak powinien się dużo ruszać i ubierać stosownie do pogody, aby uniknąć przegrzania i choroby. Rozmawiały także o zawodzie lekarza i jego obowiązkach względem pacjentów. W trakcie zajęć zapoznały się z ciśnieniomierzem, uczyły się go obsługiwać.
Jesień kojarzy się także z parkiem i lasem. I to był kolejny etap rozmów o jesieni. W trakcie wycieczki do parku przedszkolaki obserwowały zmiany jakie zachodzą o tej porze roku w przyrodzie, a wszystkie napotkane po drodze kolorowe liście, żołędzie, nasiona, szyszki, igły i muszelki pozostawione przez ślimaki trafiły do woreczków. W przedszkolu dzieci długo oglądały, to co udało im się zebrać, opisywały swoje skarby, porównywały, nazywały drzewa z których pochodzą liście. Wszystkie te rzeczy zostały wykorzystane do różnych prac plastycznych. Maluchy robiły odbijanki z liści, kalkowały je, wyklejały z nich obrazki, wykonały ludziki z kasztanów i żołędzi, jeżyki, a z muszelek plastelinowe ślimaczki.
Przedszkolaki poznały także poszczególne warstwy lasu, opisywały je po kolei, dowiedziały się, z czego zbudowane jest drzewo i skąd biorą się w lesie. Rozmawiały także o zwierzętach, o tym jak przygotowują się do zimy i gromadzą swoje ulubione zapasy. Opisywały spiżarnie poszczególnych zwierząt.
Miesiąc październik zakończyliśmy tematem dotyczącym przeszłości i teraźniejszości. Na początku dzieci tworzyły drzewa genealogiczne swoich rodzin. Rysowały portrety swoje, swoich rodziców i dziadków, umieszczały we właściwym miejscu na drzewie. Większość dzieci potrafiła wymienić imiona wszystkich narysowanych osób. Po ich przedstawieniu rozmawialiśmy o ulubionych zabawach i zajęciach dzieci i porównywaliśmy je z zabawami naszych babć i dziadków. Maluchy były zaskoczone tymi ogromnymi różnicami. Ich zaskoczenie wywołało także oglądanie przedmiotów codziennego użytku stosowanych dawniej i obecnie. Nie wyobrażały sobie jak można prasować żelazkiem bez prądu czy oświetlać mieszkanie lampą naftową. Zrozumiały, że doskonałym sposobem na uwiecznienie tego co teraz jest robienie zdjęć i umieszczanie ich w albumach lub kronikach, dla przyszłych pokoleń. Uwieńczeniem tego tematu było wspólne fotografowanie.
W miesiącu październiku jedne z zajęć zostały przygotowane przez mamę jednego z chłopców. Przedszkolaki w tym dniu bawiły się na dyskotece. W tym celu mama przygotowała dla dzieci „wpadające w ucho” utwory muzyczne, zadbała o odpowiednie oświetlenie, a nawet nauczyła ich nowego układu tanecznego.
Osobiście byłam bardzo miło zaskoczona, nie mówiąc o tym jaka radość malowała się na buziach dzieci. Dziękuję mamie za pomysłowość, zaangażowanie i odwagę.
Do usłyszenia za dwa miesiące.
Anna Wierzbicka
działania maj/czerwiec/lipec 2014
działania marzec/kwiecień 2014
działania styczeń/luty 2014
działania listopad/grudzień 2013
działania wrzesień/październik 2013
działania maj/czerwiec/lipiec 2013
działania marzec/kwiecień 2013
działania styczeń/luty 2013