"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Siennowie nr 1

Działania styczeń/luty 2013

Przyszedł Nowy Rok i wraz z nim ostro zabraliśmy się do pracy, przed nami pracowity miesiąc, musimy się przygotować do Dnia Babci i Dziadka. Przygotowanie te zajęły nam bardzo dużo czasu. W trakcie zajęć rozmawiałyśmy o babciach i dziadziach, maluchy opowiadały jak wyglądają, co lubią robić, w co się lubią bawią razem z wnukami. Najwięcej czasu poświęciłyśmy na naukę wierszy i piosenek, bo występ musi się przecież podobać.

W przerwie między tymi przygotowaniami przedszkolaki wzięły udział w zbiórce pieniędzy zorganizowanej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz bawiły się na zabawie choinkowej. Dzieci integrowały się w trakcie wspólnej zabawy z uczniami całej szkoły. Mamusie zadbały też o to, aby brzuszki maluchów były pełne. Przedszkolakom tańce tak się podobały, że nikt nie chciał iść do domu.

Dzień Babci i Dziadzia został zorganizowany w tym roku w remizie OSP. Uroczystość ta odbyła się w niedzielne popołudnie. Frekwencja była duża, bo świętowali dziadkowie uczniów całej szkoły. Po wyjściu na scenę przedszkolaki wykonały taniec do utworu „Jezioro łabędzie”, recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Po występach maluchy wręczyły dziadziom i babciom własnoręcznie wykonane laurki. Mamusie zadbały o poczęstunek i oprawę muzyczną.

Miesiąc styczeń przeznaczyliśmy także na rozmowy dotyczące zimy oraz pomagania zwierzętom. Podczas realizacji tematu przedszkolaki opowiadały swoje historie o zimie i śniegu, szukały skojarzeń do słowa śnieg, oglądały śnieżynki. W trakcie zajęć rozmawiałyśmy także o różnych zabawach na śniegu, wśród tych ulubionych znalazła się oczywiście jazda na sankach, lepienie bałwana, rzucanie śnieżkami, robienie orła na śniegu. Maluchy poznały również nazwy różnych zimowych dyscyplin sportowych oraz sprzęt potrzebny do ich uprawiania.

W trakcie zajęć dowiedziały się także, że zima oprócz tych wszystkich walorów, które one zauważyły ma swoje złe strony. Odczuwają to szczególnie zwierzątka, które mają w zimie problem ze zdobyciem pożywienia. Dzieci dzieliły zwierzątka na te, które zimują w Polsce, zapadają w sen zimowy, odlatują do ciepłych krajów i  przylatują do nas na okres zimy. Naszą szczególna uwagę zwróciliśmy właśnie na te, które spędzają zimę w naszym kraju. Dzieci rozmawiały o tym, dlaczego należy pomagać zwierzętom, dowiedziały się w jaki sposób pomagamy ptaszkom, a w jaki zwierzętom leśnym. Przedszkolaki dowiedziały się co to jest karmnik oraz co się do niego wsypuje, oglądały karmniki powieszone na drzewach obok szkoły. Kolejny punkt zajęć dotyczył zwierząt leśnych, maluchy rozpoznawały ślady tych zwierząt. Dowiedziały się, do czego służy paśnik i lizawka.

Ogromnym niespodzianką dla przedszkolaków była pierwsza wizyta Pani Pauliny Cielec, która jest naszym nowym psychologiem. Maluchy nie odstępowały nowej Pani nawet na krok, jednym słowem w Siennowie mamy bardzo komunikatywne dzieci.

Miesiąc styczeń zakończyliśmy wydarzeniem, które bardzo spodobało się nie tylko przedszkolakom, ale i mamusiom. Pojechaliśmy na kulig. Pogoda w tym dniu była wprost wymarzona, świeciło słońce, a pan woźnica tak prowadził konika, że maluchy mogły ze spokojem obserwować piękno otaczającego ich krajobrazu i na bieżąco komentować zaobserwowane przez siebie rzeczy. Uwieńczeniem całej wyprawy była pieczona kiełbaska z grilla i ciepła herbatka.

W lutym obchodziliśmy w przedszkolu urodziny Mai. Dziewczynka skończyła 3 latka, życzymy jej samych słonecznych dni i dużo radości.
W lutym realizowaliśmy dwa tematy: domy i pojazdy. Dzieci rozmawiały, o różnych budynkach które wybudowali ludzie, porównywały te budowle między sobą, rozmawiały o ich przeznaczeniu. Na postawie obrazków opisywały domy mieszkalne z rożnych stron świata. Jedne z zajęć przeznaczyliśmy na rozmowę o własnych domach. Przedszkolaki opisywały ich wygląd, swoje kuchnie, łazienki, pokoje. Porównywały je również z domami, które były budowane dawniej. Dzieci rozmawiały również o domach zwierząt oraz mieszkańców morskich głębin.

Drugi temat realizowaliśmy już po dwutygodniowych feriach, a rozpoczęliśmy od wyszukiwania informacji na temat tego, skąd się wzięło koło oraz jakie było jego znaczenie w rozwoju pojazdów. W trakcie pracy z tablicą magnetyczną - dzieci dzieliły pojazdy na lądowe, wodne i powietrzne, nazywały je, opisywały i porównywały ich wygląd. W trakcie zajęć rozmawiały także o pociągach, które jeździły dawniej i takich, które są obecnie, wyszukiwały różnic i podobieństw między nimi. Ostatni dzień zajęć poświęciliśmy pojazdom uprzywilejowanym czyli policji, straży pożarnej i pogotowiu. Dzieci zastanawiały się dlaczego pojazdy te są „uprzywilejowane”, czy przepisy obowiązujące innych kierowców dotyczą tak samo kierowców tych pojazdów.
Kolejne dwa miesiące minęły nam bardzo szybko, a o tym, co robiliśmy w kolejnych dowiecie się już niebawem.

Anna Wierzbicka