"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Siennowie nr 1

Działania maj/czerwiec/lipiec 2013

Kolejne trzy miesiące pracy przedszkola minęły bardzo szybko, a co się w nich wydarzyło, przeczytajcie sami.

Prace w miesiącu maju rozpoczęliśmy od realizacji tematu ŻYCIE NA ŁĄCE. W trakcie zajęć dzieci poznawały nazwy zwierząt, płazów i owadów mieszkających na łące, uczyły się posługiwać atlasem zwierząt wykorzystując numerację stron. Przedszkolaki opisywały wygląd mieszkańców łąki i poznały warunki ich życia. Podsumowaniem zajęć był quiz wiedzy o łące, w którym mogli sprawdzić zdobytą wiedzę.

28 maja zorganizowaliśmy w przedszkolu DZIEŃ MAMY. Przedszkolaki przygotowywały się do tego dnia bardzo długo. Przez dwa tygodnie recytowały wiersze, uczyły się słów piosenek. Trud jednak się opłacił, występ wypadł po prostu super. Po zebraniu gromkich braw maluchy wręczyły swoim mamusiom własnoręcznie wykonane kwiaty i laurki. Na przygotowanej wystawce prac mamy mogły pooglądać swoje portrety i przeczytać, co o nich mówiły ich pociechy. Śmiechu było, co niemiara. Na sam koniec, przedszkolaki poczęstowały mamy przygotowanym przez siebie deserem, z galaretek, czekolady i bitej śmietany. Rodzice byli dumni ze swoich małych kucharzy.

Na przełomie maja i czerwca mieliśmy w przedszkolu aż 3 solenizantów. Swoje urodziny obchodziły: Amelia, która skończyła 3 latka, Klaudia skończyła 6 lat i Diana – 5. Życzymy im samych słonecznych dni i dużo uśmiechu na buziach.

4 czerwca świętowały z kolei dzieci. Właśnie w tym dniu zorganizowaliśmy dla nich piknik z okazji DNIA DZIECKA. Pogoda pokrzyżowała nam jednak plany, ale nie ma tego złego... Przedszkolaki zorganizowały sobie piknik na dywanie, a mamusie donosiły przysmaki w postaci kiełbasek z grilla i słodyczy. Mimo „pluchy” za oknem dzień minął w bardzo przyjemnej atmosferze, obie grupy przedszkolne integrowały się na wspólnej zabawie i wesołych harcach.

Dodatkową niespodziankę z okazji Dnia Dziecka przygotował dla maluchów pan Dominik – rytmik. Chcąc im, chociaż w małym stopniu zrekompensować nieudaną pogodę w dniu ich święta, zorganizował w przedszkolu dyskotekę. Nie była to jednak „byle jaka” dyskoteka. Pan Dominik zadbał o światła, stroje do przebrania, maluchy chętnie zgłaszały się do karaoke. Zabawa podobała się nie tylko dzieciom, ale także rodzicom i nauczycielom.

W dniu 29 czerwca przedszkolaki wzięły udział w UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO przez uczniów całej szkoły. Uroczystość ta rozpoczęła się Mszą św. w kościele, po której udaliśmy się do szkoły na akademię. W trakcie jej trwania dzieci miały możliwość obejrzeć, jak wygląda pożegnanie uczniów VI klasy ze sztandarem i szkołą. Maluchy śpiewały wspólnie z pozostałymi dziećmi hymn szkoły i państwowy, obserwowały, jaką postawę należy przyjąć podczas śpiewania tych pieśni. Po akademii pani dyrektor wręczyła im pamiątkowe dyplomy i koszulki z logom projektu. W sposób wyjątkowy żegnaliśmy się z Klaudią, Anastazją, Kingą i Szymonem - od września będą uczęszczać do „zerówki”. Życzymy im samych sukcesów.

W dniu 4 lipca w ramach szkolenia rodziców został zorganizowany PIKNIK INTEGRACYJNY. Wzięły w nim udział jednak nie tylko mamusie i tatusiowie, tym razem uczestniczyły w nim także dzieci. Piknik miał formą wspólnej zabawy rodziców i dzieci. Pani trener z Fundacji Komeńskiego pokazywała rodzicom jak mogą się w prosty sposób bawić z dziećmi. Zorganizowała zajęcia z chustą animacyjną oraz mąką ziemniaczaną. Te drugie spodobały się wszystkim. Dzieci bawiły się mąką i wodą w pojemnikach, a rodzice mieli dodatkową atrakcję, robiąc z tej mieszanki kuleczki i rzucając nimi w siebie nawzajem. Uwieńczeniem wieczoru były kiełbaski z grilla. Ta forma szkolenia bardzo spodobała się mamom.

Lipiec upłynął nam na realizacji tematów dotyczących lata i wakacji, w ramach którego rozmawialiśmy m.in. o górach, morzu, wakacjach na wsi, w mieście, pod namiotem. Był to czas licznych zabaw w sali i na świeżym powietrzu oraz grania w przeróżne gry.

Ostatnim realizowanym przez nas w tym roku szkolnym tematem był OGÓREK. Temat projektu wybrały przedszkolaki. W ramach realizacji tematu udaliśmy się na grządkę warzywną, na której dzieci oglądały jak rosną ogórki, poznały patisona i cukinię. Zebrane do ogromnego kosza warzywa przyniosły do przedszkola. Ogromną radość sprawiała im oczywiści część badawcza, w której określały kolory ogórka, kształt, wielkość, wagę, jakie są w dotyku, oglądały nasionka i skórkę przez lupę, kroiły, sprawdzały smak, porównywały go z cukinią i dynią Na zakończenie tematu ukisiły ogórki, a z pozostałych zrobiły przepyszne kanapki, które zjadły na drugie śniadanie.

Realizacja tego tematu zbiegła się nam z WIZYTĄ DLEGACJI Z UKRAINY. Panie, które odwiedziły nasze przedszkole obserwowały pracę dzieci, rodziców, a także naszą. Miały możliwość obejrzenia kroniki przedszkola, oraz udokumentowanej w port folio pracy dzieci. Mamy nadzieję, że wizyta spodobała im się tak samo jak nam.
Po cały roku pracy przyszedł czas na odpoczynek. Do zobaczenia we wrześniu.

Anna Wierzbicka