"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Siennowie nr 1

Działania wrzesień/październik 2013

Czas beztroskiej zabawy w trakcie wakacji minął bardzo szybko. Mamy 2 września i rozpoczynamy nowy etap naszej przedszkolnej edukacji. W tym dniu maluchy spotkały się na mszy św. w kościele i uroczystej akademii z okazji rozpoczęcia roku szkolnego. Wizyta w przedszkolu była dzisiaj krótka, dzieci zdążyły się ze sobą tylko przywitać, ale już od jutra Maja, Madzia, Nikodem, Klaudia, Wiktoria, Amelia, Szymon, Gabryś, Wiktor, Mateusz, Patrycja, Karol, Milena i Diana będą tu spędzać mnóstwo swojego czasu.

Nasze zajęcia rozpoczęliśmy od wspólnego poznania się. Mówi się, że początki bywają trudne, ale nie u nas, przedszkolaki bardzo szybko nawiązały ze sobą kontakt, co dawało się zauważyć podczas zabawy. W trakcie zajęć dzieci chętnie opowiadały o sobie, swoich rodzinach, zainteresowaniach. Kiedy już poznaliśmy się „co nie co” przyszedł czas na ustalenie kontraktu, dzięki któremu wszyscy będą czuli się w przedszkolu bezpiecznie i pewnie. Kontrakt został podpisany przez wszystkie maluchy. Część poznawczą mamy już za sobą przyszedł czas na poważne zajęcia.

Pierwsze z nich dotyczyły projektu strażak. W trakcie oglądania różnych ilustracji w książkach i plansz demonstracyjnych maluchy opisywały wygląd munduru i samochodu strażackiego, utrwaliły sobie numery telefonów alarmowych. Podczas spaceru po szkole dowiedziały się co to jest i jak jest oznaczona drogę ewakuacyjną, z instrukcji przeciwpożarowej dowiedziały się, jak należy zachowywać się w razie pożaru, poznały także rozmieszczenie gaśnic w szkole. Eksperymenty z ogniem, uświadomiły przedszkolakom, że jest on bardzo gorący i może wyrządzić krzywdę. Przedszkolaki wiedza już, jakie sytuacje mogą sprzyjać powstawaniu pożarów i obiecały, że będą ich unikać. Na zkończenie projektu udaliśmy się na wycieczkę do remizy strażackiej, gdzie tata Madzi, który jest kierowcą w OSP w Siennowie pokazał nam samochód strażacki oraz całe jego wyposażenie, zademonstrował jak się gasi pożary, używa syreny i innych urządzeń potrzebnych w pracy strażaka. Na koniec wizyty przywiózł nas wozem strażackim pod szkołę. Maluchy podziękowały panu za pokaz i wręczyły mały upominek.

Kolejnym punktem naszych obserwacji była jesień. W trakcie pracy z kalendarzem maluchy poznały termin rozpoczęcia się kalendarzowej jesieni oraz nazwy jesiennych miesięcy. W trakcie wycieczki do parku przedszkolaki obserwowały zmiany jakie zachodzą o tej porze roku w przyrodzie, a wszystkie napotkane po drodze liście, żołędzie, nasiona, szyszki trafiły do woreczków, zrobimy z nich coś fajnego. W przedszkolu dzieci długo oglądały, to co udało im się zebrać.

Po rozważaniach związanych z jesienią, przyszedł czas na rozmowę o jesieni w sadzie i w odgrodzie. Maluchy opowiadały o tym, co teraz dzieje się w polu i ogrodzie – co robią rolnicy, jakie warzywa i owoce się teraz zbiera. Przedszkolaki przyniosły z domów różne owoce: jabłka, gruszki, winogrona, orzechy, śliwki, porównywały je pod względem kształtu, koloru, wielkości, wagi, pochodzenia i smaku. W trakcie realizacji tematu udałyśmy się na wycieczkę do hurtowni owoców i warzyw. Pani pokazała nam różne owoce i warzywa, większość z nich już znaliśmy, ale o niektórych do tej pory nawet nie słyszeliśmy. Mogliśmy je oglądać, sprawdzać jakie są w dotyku, porównywać, które są lżejsze, a które cięższe. W ramach podziękowania wręczyłyśmy upominek i z workiem otrzymanych bananów wróciłyśmy do przedszkola.

Jak wiadomo wszystkim jesienna pogoda bywa zmienna i dlatego postanowiliśmy się jej baczniej przyjrzeć. To właśnie ona był tematem naszych kolejnych zajęć, a w szczególności jesienny deszcz. W trakcie zajęć dzieci opisywały zjawiska atmosferyczne, które zachodzą w przyrodnie jesienią, naśladowały odgłosy padającego deszczu, deszczyku, ulewy, mżawki, obserwowały chmury i zastanawiały się co przypominają ich kształty. Uwieńczeniem tematu było wykonanie latawców, którymi maluchy bawiły się przez połowę zajęć.

Wraz z nastaniem kolejnego tygodnia nasze przedszkole odwiedziła ogromna biedronkowa rodzinna, która grzecznie zamieszkała na naszym okiennym parapecie. Stąd narodził się temat naszych kolejnych zajęć z biedronką w roli głównej. Dzieci były tak nimi zafascynowane, że poświęcały im czas nawet w trakcie zabawy. Z lupkami w rękach liczyły ich kropki i porównywały między sobą, liczyły odnóża, określały kolory i wielkość. Były ciekawe co biedronki jedzą, gdzie śpią i spędzają zimę, dlaczego maja różne kolory i ilość kropek, czy wykluwają się z jajek itd. Dzięki nim i ja dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, gdyż byłam zainspirowana poszukiwaniem informacji na ich temat.

Ostatni realizowany prze nas temat dotyczył urządzeń elektrycznych. Podczas zajęć dzieci zastanawiały się, skąd się bierze prąd, poznały różne źródła jego pochodzenia oraz sposób obchodzenia się z nim. W swoim otoczeniu wyszukiwały urządzeń, które nie mogłyby działać, gdyby nie było prądu. Zastanawiały się także czy w dzisiejszych czasach jest możliwe funkcjonowanie bez niego oraz wymyślały własne sposoby oszczędzania energii. W trakcie realizacji zajęć sprawdziliśmy także zastosowanie kilku urządzeń elektrycznych podczas przygotowywania i pieczenia gofrów, którymi poczęstowaliśmy wszystkich pracowników szkoły obecnych w tym dniu w pracy.

Mamy nadzieję, że w ciągu kolejnych dwóch miesięcy wydarzy się w naszym przedszkolu jeszcze więcej ciekawych rzeczy, o których będziemy mogli Wam napisać. Zachęcamy do odwiedzania naszej strony. Do zobaczenia niedługo.

Anna Wierzbicka