"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Siennowie nr 1Działania listopad / grudzień 2013

     Kolejny miesiąc pracy przedszkola rozpoczęliśmy od tematyki ekologicznej, a mianowicie od dbania o środowisko. Przedszkolaki z Siennowa już doskonale wiedzą dlaczego należy dbać o środowisko, w jaki sposób segregować śmieci i po co należy to robić. W trakcie zajęć oglądały pojemniki na różne odpady, które znajdują się przed budynkiem szkoły, wykonały własne pojemniki do segregowania śmieci, które znajdują się w przedszkolu. Uczyły się także nazw kontynentów i oceanów, rozmawiały w jaki sposób możemy wpływać na to, aby na świecie było czysto.

     Jeden dzień zajęć poświęciliśmy tematyce narodowej. Przedszkolaki opisywały jak wygląda godło i flaga, kiedy i gdzie się je wywiesza. Zapoznały się także z hymnem państwowym oraz poznały zasady właściwego zachowania się podczas jego słuchania lub śpiewania Na podsumowanie zajęć dzieci zrobiły własne flagi z którymi udały się do domu.

     Kolejny realizowany przez nas temat dotyczył bezpieczeństwa na drodze. Przedszkolaki poznały uczestników ruchu drogowego, uczyły się właściwego zachowania na drodze oraz przechodzenia przez jezdnię. Maluchy doskonale radziły sobie z sygnalizacja świetlną, co dało się zauważyć podczas organizowanych przez siebie zabaw. W trakcie całego tygodnia oglądały różne znaki drogowe i poznawały ich znaczenie. Dowiedziały się także, jakie zagrożenia stwarzają dla nich osoby obce i nieznane oraz w czym może pomóc im policjant.

     W trakcie realizacji tematu nasze przedszkole odwiedziło dwóch panów Marcinów, którzy są strażakami w Ochotniczej Straży Pożarnej w Zarzeczu. Podczas wizyty panowie opowiadali dzieciom, czym się zajmują strażacy, kiedy przyjeżdżają na miejsce wypadku, jakich informacji musi udzielić osoba, która wzywa pomoc.

     Następnym punktem wizyty było oglądanie sprzętu ratunkowego czyli torby z materiałami pierwszej pomocy, z którą strażacy jeżdżą na wezwania. Dzieci nie tylko oglądały bandaże, opatrunki, maski, chustę trójkątną, koc ratunkowy, urządzenie do płukania oka, pompkę do osuwania różnych elementów z nosa i przełyku, kołnierz ortopedyczny, ale mogły same sprawdzić jak to działa. Panowie strażacy pokazywali bowiem ich zastosowanie na chętnych przedszkolakach. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się deska ratunkowa, wszystkie dzieci chciały sprawdzić jakie to uczucie, być do niej przypiętym. Na koniec wizyty przedszkolaki wręczyły naszym gościom pamiątkowe upominki

     Kolejny tydzień zajęć został przeznaczony na rozmowy o zwierzętach, a konkretnie o domowych ulubieńcach. Te zajęcia szczególnie przypadły przedszkolakom do gustu, a to dlatego, że uwielbiają opowiadać o swoich domowych pupilkach. Maluchy mają w domach najwięcej piesków i kotków,  Maja hodują jeszcze rybki i chomika. Dzieci opowiadały o tym, jak wyglądają ich zwierzątka, co lubią jeść, co lubią robić, wymieniały ich imiona. Określały charakterystyczne cechy poszczególnych zwierząt oraz opowiadały o ich upodobaniach i środowisku w jakim żyją. Wspólnie zastanawiały się nad tym jak należy dbać o zwierzęta, aby były szczęśliwe oraz poznawały obowiązki związane z ich utrzymaniem.

     Miesiąc listopad przeznaczyliśmy także na rozmowy dotyczące pomagania zwierzętom w okresie zimy. Dzieci dzieliły zwierzątka na te, które zimują w Polsce, zapadają w sen zimowy, odlatują do ciepłych krajów i przylatują do nas na okres zimy. Naszą szczególna uwagę zwróciliśmy właśnie na te, które spędzają zimę w naszym kraju. Dzieci rozmawiały o tym, dlaczego należy pomagać zwierzętom, dowiedziały się w jaki sposób pomagamy ptaszkom, a w jaki zwierzętom leśnym. Przedszkolaki dowiedziały się co to jest karmnik oraz co się do niego wsypuje. Kolejny punkt zajęć dotyczył zwierząt leśnych, maluchy rozpoznawały ślady tych zwierząt. Dowiedziały się, do czego służy paśnik i lizawka.

     Ogromnym niespodzianką dla przedszkolaków była wizyta u Pana Grzegorza Cielca, który jest myśliwym. Nasz ekspert wyjaśnił dzieciom, jaka jest różnica między leśniczym, a myśliwym, opowiedział im czym zajmuje się leśniczy, a czym myśliwy. Przedszkolaki dowiedziały się także w jakich sytuacjach  należy strzelać do zwierząt, kiedy jest to możliwe, a kiedy zakazane oraz czym i w jaki sposób dokarmia się zwierzęta w lesie. Dzieci miały możliwość pooglądać strój myśliwego, a nawet zrobić sobie zdjęcie w czapce myśliwskiej. Pomieszczenie w którym przyjął nas nasz ekspert było obwieszone różnymi trofeami myśliwskimi, maluchy pytały o nazwy zwierząt i ptaków które się tam znajdowały, były ciekawe co przedstawiają wiszące tam obrazki, oglądały poroża zwierząt. Największą atrakcją wieczoru myła możliwość oglądnięcia a nawet pogłaskania szynszyli. Szczególnie przypadała ona do gustu nasze Amelii. Na koniec wizyty maluchy wręczyły panu własnoręcznie wykonany upominek. Wizyta ta na długo zapadnie w naszej pamięci.

     Miesiąc zakończyliśmy wieczorem andrzejkowym. W tym roku rozpoczęliśmy go nietypowo, bowiem na samym początku były tańce. Przedszkolaki bawiły się do muzyki, którą serwował nam nasz pan rytmik. Po wyczerpujących tańcach przyszedł czas na  poczęstunek, na który składały się ciasteczka, paluszki i soczki. Nierozłącznym elementem andrzejek są wróżby i to one były kolejnym punktem wieczoru. Wśród tych tradycyjnych z butami, wyszukiwaniem imion przyszłego męża i żony, wyborem zawodu, znalazły się także: wróżba z kwiatów i kolorów. Po mile spędzonym popołudniu wszyscy udali się do domu pełni wrażeń.

     Jedną z ulubionych uroczystości obchodzonych w przedszkolu są urodziny. Na przełomie listopada i grudnia mieliśmy w przedszkolu aż czterech jubilatów: Klaudia Goraj i Nikodem Dziedzic skończyli po 3 latka, Patrycja Słysz – 5 lat, a Gabryś Płocica 4. Każdemu jubilatowi śpiewaliśmy STO LAT i składaliśmy życzenia. Nie obeszło się w tych dniach bez buziaków i słodyczy.

     Miesiąc grudzień kojarzy się wszystkim ze świętami bożonarodzeniowymi, jednak jeszcze wcześniej swoje święto obchodzą górnicy. Dzieci dowiedziały się kto to jest górnik i czym się zajmuje, opisywały wygląd jego galowego stroju.  Przedszkolaki nie zdawały sobie sprawy, że tak wiele rzeczy, które nas otacza, nigdy by nie powstało, gdyby nie węgiel.

     Niewątpliwie największą atrakcją miesiąca grudnia była jednak wizyta św. Mikołaja. Nasz gość okazał się bardzo wesołą osobą, zadawał dzieciom dużo pytań, potem z kolei dzieci pytały, a Mikołaj odpowiadał.  Kiedy już wszyscy wszystko wiedzieli, przyszedł czas na upominki, każde dziecko podchodziło do Mikołaja, po swoją paczkę. Jedne odważnie szły odbierać swoje upominki, innym musiały towarzyszyć mamy. Przedszkolaki robiły sobie zdjęcia z Mikołajem. Na koniec wizyty podziękowaliśmy mu za przybycie, gość pożegnał się z dziećmi i poszedł rozdawać upominki innym oczekującym maluchom.

     Kolejnym miłym gościem, który odwiedził przedszkolaków był dobrze już nam znany klown Walduś. Jego występ jak zwykle wywołał ogromną radość wśród dzieci, okazał się pełen dobrych rad i podpowiedzi dotyczących właściwego zachowania się w konkretnych sytuacjach.

     Okres przedświąteczny poświęciliśmy tematom, które się nam z nimi kojarzą, czyli: gwiazdkom, choince, kartkom świątecznym, wigilii.  Zajęcia rozpoczęliśmy od opowiadania jak wyglądają domy i ulice na święta, co znajduje się na wystawach w sklepach, czyli jednym słowem po czym poznać, że zbliżają się święta. Dzieci poznały także tradycje bożonarodzeniowe kilku państw europejskich Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Hiszpanii. Maluchy mogły się wypowiedzieć, co im się w tych tradycjach podoba, a co nie, porównywały je z naszym krajem.

     W okresie świątecznym dzieci z zapałem przygotowywały przeróżne ozdoby na naszą przedszkolną choinkę, którą same później ubierały. Znalazły się na niej bombki z papieru, aniołki, gwiazdki i łańcuchy. 

     Symbolem świąt są oczywiście kartki świąteczne. Maluchy wykonały z pomocą dorosłych karteczki, które zostały rozdane wszystkim osobom, dzięki którym mogą chodzić do przedszkola, rozwijać swoje zainteresowania i zdolności oraz miło spędzać czas na wspólnej zabawie.

     W okresie przedświątecznym przedszkolaki bardzo chętnie śpiewały różne kolędy i pastorałki. Ich ulubione to: "Pastuszek bosy", "Zagraj dziecku kołysankę" , "Aniołek najładniejszy" i "Przybieżeli do Betlejem pasterze"

     W ostatnim dniu pracy szkoły odbyła się wspólna wigilia. Maluchy obejrzały jasełka, przygotowane przez koleżanki i kolegów ze starszych klas. Po występach wszyscy podzieliliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie życzenia.

     Kolejne dwa miesiące minęły nam bardzo szybko. Pożegnaliśmy się w miłej atmosferze i wszyscy udaliśmy się na zasłużoną przerwę świąteczną. Spotkamy się już w nowym 2014 roku.

Anna Wierzbicka

najnowsze działania

 

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego