"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Siennowie nr 1

Działania styczeń / luty 2014

Po przerwie świątecznej wróciliśmy do przedszkola wypoczęci i uśmiechnięci. Mamy Nowy Rok i wraz z nim ostro zabieramy się do pracy, przed nami pracowity miesiąc, musimy się przygotować do Dnia Babci i Dziadka. Przygotowanie te zajęły nam bardzo dużo czasu. W trakcie zajęć rozmawiałyśmy o babciach i dziadziach, maluchy opowiadały jak wyglądają, co lubią robić, w co się lubią bawią razem z wnukami. Najwięcej czasu poświęciłyśmy na naukę wierszy i piosenek, bo występ musi się przecież podobać.

Dzień Babci i Dziadzia został zorganizowany w tym roku w remizie OSP. Uroczystość ta odbyła się w niedzielne popołudnie. Frekwencja była duża, bo świętowali dziadkowie uczniów całej szkoły. Po wyjściu na scenę przedszkolaki odśpiewały piosenki dla babć i dziadziów i pięknie wyrecytowały wierszyki Po występach maluchy wręczyły dziadziom i babciom własnoręcznie wykonane laurki. Mamusie zadbały o poczęstunek i oprawę muzyczną.

Ponieważ mamy karnawał, miesiąc styczeń przeznaczyliśmy także na realizację tematu czas na bal. Temat spodobał się zwłaszcza dziewczynkom. W trakcie zajęć przedszkolaki opowiadały o różnych balach w których uczestniczyły osobiście, porównywały je z tymi, które opisane są w różnych bajkach i baśniach. Przygotowały również własną salę do zbliżającej się zabawy choinkowej, ozdobiły ja balonami, łańcuchami i gwiazdkami. Na zabawie spotkamy się już po feriach.

Tydzień ferii minął nam bardzo szybko, a to za sprawą tego, że zaraz po powrocie odbyła się zabawa choinkowa.  Dzieci integrowały się w trakcie wspólnej zabawy z uczniami całej szkoły. Nasze tańce prowadził wspaniały wodzirej w postaci pana rytmika, co było niewątpliwie wielką atrakcją, mamusie zadbały też o to, aby brzuszki maluchów były pełne. Przedszkolakom tańce tak się podobały, że nikt nie chciał iść do domu.

Miesiąc luty w pierwszej kolejności przeznaczyliśmy na rozmowy dotyczące zimy oraz ubierania się ciepło w trakcie jej trwania. Podczas realizacji tematu przedszkolaki opowiadały swoje historie o ziemie i śniegu, szukały skojarzeń do słowa śnieg, oglądały śnieżynki, badały śnieg organoleptycznie, topiły go i sprawdzały jak wygląda woda pośniegowa. W trakcie zajęć rozmawiałyśmy także o różnych zabawach na śniegu, wśród tych ulubionych znalazła się oczywiście jazda na sankach, lepienie bałwana, rzucanie śnieżkami, robienie orła na śniegu. Maluchy poznały również nazwy różnych zimowych dyscyplin sportowych oraz sprzęt potrzebny do ich uprawiania. W trakcie zajęć dowiedziały się, że zima oprócz tych wszystkich walorów, które one zauważyły ma swoje złe strony. W trakcie zimy dochodzi bowiem do różnych kontuzji, stłuczeń, złamań oraz częstszych chorób niż w okresie letnim. Dzieciom jednak, mimo wad zima bardzo się podoba. Przedszkolaki uczyły się także samodzielnie ubierać czapki, rękawiczki i wiązać szaliki – poszło im zupełnie dobrze.

W lutym obchodziliśmy w przedszkolu urodziny, nasza jubilatka skończyła 4 latka, życzymy jej samych słonecznych dni i dużo radości.

Kolejny temat to: jesteśmy samodzielni w kuchni i przy stole. Przedszkolaki rozmawiały o tym jak należy zachowywać się przy stole, zarówno w domu jak i w restauracji lub jeśli jesteśmy gośćmi. Samodzielnie nakrywały do stołu, uczyły się właściwie rozkładać sztućce, poznały nazwy poszczególnych elementów zastawy stołowej. Podczas realizacji tematu opowiadały o swoich ulubionych daniach. Uwieńczeniem tematu było samodzielne przygotowanie śniadania w przedszkolu. Na stole znajdowała się rzodkiewka, pomidory, ogórki, marynowana papryka, jajka, wędliny, biały ser, masło i chleb. Dzieci same smarowały chleb masłem i serem, a następnie układały na nim różne kompozycje według własnego pomysłu. Na jednych pojawiły się uśmiechnięte buzie, na innych kotki, myszki, albo zajączki. Na zakończenie zajęć pytały, kiedy znowu będziemy robić kanapki. Na ostatni dzień zajęć został nam deser. Ten również maluchy zrobiły same. Z dużą skrupulatnością kroiły galaretki i przekładały je do miseczek, a na koniec ozdabiały wiórkami czekoladowymi. Temat okazał się bardzo smaczny.

Ostatni realizowany temat dotyczył nas jako mieszkańców Europy. Dzieci miały możliwość zapoznać się z mapą Polski. Praca z mapą bardzo im się podobała, pytały o wiele rzeczy, które na niej zauważyły. Przedszkolaki poznały wszystkie stolice Polski ( obecną i wcześniejsze), potrafią wskazać najdłuższe rzeki, wiedzą, gdzie znajduje się morze, a gdzie góry, poznały nazwy państw sąsiadujących z Polską, dowiedziały się również, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej. W trakcie zajęć wysłuchały kilku legend, które wiążą się z historią naszego państwa, bardzo się im spodobały i zapamiętały z nich bardzo wiele szczegółów.

Kolejne dwa miesiące minęły nam bardzo szybko, a o tym, co robiliśmy w kolejnych dowiecie się już niebawem.

Anna Wierzbicka