"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Siennowie nr 1

Działania marzec / kwiecień 2014

Mamy marzec i witamy się już w wiosennych nastrojach. Mamy ładną pogodę, promienie słoneczne coraz częściej zaglądają nam do przedszkola. Jednak mimo nastrojów do odpoczynku my nadal pracujemy pełna parą.

Miesiąc rozpoczęliśmy od tematyki związanej z wszechświatem, a mianowicie od kosmosu. W trakcie zajęć dzieci szukały skojarzeń do słowa kosmos, poznały nazwy dawnych oraz obecnych środków komunikacji powietrznej. Maluchom najbardziej spodobało się oglądanie makiety planet układu słonecznego. Z zaciekawieniem pytały o różne szczegóły oraz uczyły się nazw planet. Spodobał się im również podświetlany globus, który bardzo długo oglądały i dyskutowały nad  tym, co się na nim znajduje.

Miłym uwieńczeniem pierwszego tygodnia pracy były obchody Dnia Kobiet. W tym dniu przedszkolaki piekły placek i wspólnie się nimi delektowały. Dodatkowo dzień ten uatrakcyjnił nam Filip, który przyniósł dla dziewczynek słodycze.

Drugi tydzień marca poświęciliśmy zajęciom dotyczącym odmierzania czasu. Przedszkolaki przyniosły z domów różne stare zegarki, oglądały je, porównywały, opowiadały czym się różnią, a co mają podobne. Maluchy poznały również różne urządzenia do odmierzania czasu, które były używane dawniej, zastanawiały się, które są lepsze, uzasadniały swój wybór. Dzieci zapoznały się również z zawodem zegarmistrza i rozważały, co by było, gdyby nie było zegarów.

Mimo, że kalendarzowa wiosna jeszcze nie przyszła, mu już czujemy jej obecność, dlatego kolejny temat poświęciliśmy właśnie wiośnie. Przedszkolaki rozmawiały o jej pierwszych oznakach, po czym poznać, że już się zbliża, uczyły się opisywać pogodę, poznały budowę kwiatów, nazwy owadów i ptaków.  Dokładnie 21 marca wszystkie dzieci przedszkolne udały się wraz z własnoręcznie wykonaną marzanną na spacer, w trakcie którego ją utopiły i powitały wiosnę. Mamy nadzieję, że już teraz nas nie opuści.

Jedną z ulubionych uroczystości obchodzonych w przedszkolu są urodziny. Na przełomie marca i kwietnia mieliśmy w przedszkolu dwóch jubilatów, którzy ukończyli po 5 lat. Śpiewaliśmy STO LAT i składaliśmy życzenia. Nie obeszło się w tych dniach bez buziaków i słodyczy.

Przed świętami realizowaliśmy w przedszkolu projekt jajko. Dzieci przynosiły do przedszkola jajka, zarówno surowe jak i ugotowane. Oglądały je, określały jakiego koloru jest skorupka, jak wygląda pod lupą, jaka jest w dotyku. Przedszkolaki wrzucały surowe i gotowane jajka do wody, a potem do pustej miseczki i obserwowały co się z nimi dzieje. Sprawdzały jakie jest w dotyku białko i żółtko, próbowały oddzielić jedno od drugiego. Próbowały także odróżnić surowe jajka od gotowanych, nie rozbijając ich. Wszystkie zgromadzone w przedszkolu jajka zostały zamienione w kolorowe pisanki, które trafiły do święconki.

Okres świąt wielkanocnych kojarzy się dzieciom z pisankami, barankami, zajączkami, kurczakami i oczywiście kartkami świątecznymi. W tym roku już tradycyjnie wysłaliśmy karteczki do wszystkich osób dzięki którym powstało nasze przedszkole, cały czas funkcjonuje oraz do naszych specjalistów, przyjaciół i oczywiście ekspertów, których ciągle nam przybywa. Złożyliśmy osobiście życzenia pani dyrektor oraz nauczycielom ze szkoły w której znajduje się nasz ośrodek.

Po świątecznej przerwie maluchy wróciły do przedszkola pełne energii, co pozwoliło nam rozpocząć pracę nad kolejnym tematem Święto Ziemi.
Przedszkolaki z Siennowa już doskonale wiedzą dlaczego należy dbać o środowisko, w jaki sposób segregować śmieci i po co należy to robić. W trakcie zajęć oglądały także pojemniki na różne odpady, które znajdują się przed budynkiem szkoły oraz wzięły udział w przedstawieniu uczniów klasy III pt. „Ekologiczny zjazd krasnoludków”.

Ostatni tydzień miesiąca kwietnia poświęciliśmy tematyce narodowej. W trakcie zajęć słuchały „Mazurka Dąbrowskiego”, uczyły się właściwego zachowania podczas jego słuchania. Przedszkolaki opisywały jak wygląda godło i flaga, kiedy i gdzie się je wywiesza. Dowiedziały się także, kiedy obchodzimy święto flagi i od kiedy. Na podsumowanie zajęć dzieci zrobiły własne flagi z którymi udały się do domu na kilkudniową przerwę. Życzymy miłego odpoczynku.

Anna Wierzbicka