"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Siennowie nr 1


Działania maj/czerwiec/lipiec 2014

Kolejne trzy miesiące pracy przedszkola minęły bardzo szybko, a co się w nich wydarzyło, przeczytajcie sami.

Prace w miesiącu maju rozpoczęliśmy od realizacji tematu TĘCZOWA ŁĄKA.  W trakcie zajęć dzieci poznawały nazwy zwierząt, płazów i owadów mieszkających na łące, uczyły się posługiwać atlasem zwierząt wykorzystując numerację stron. Przedszkolaki opisywały wygląd mieszkańców łąki i poznały warunki ich życia. Podsumowaniem zajęć była wycieczka na łąkę i sprawdzenie zdobytej wiedzy w praktyce.

Kolejny tydzień zajęć poświeciliśmy tematowi KSIĄŻKA MOIM PRZYJACIELEM. W trakcie zajęć maluchy szukały skojarzeń do słowa „bajka”, kojarzyła się ona dzieciom z: księżniczką, księciem, wilkiem, Babą Jagą, świnkami, czytaniem. Dzieci oglądały różne bajki znajdujące się w biblioteczne przedszkolnej, porównywały je pod względem kształtu, wielkości, grubości. W trakcie wizyty w bibliotece oglądały różnego rodzaju książki, zastanawiały się do czego są potrzebne i czym różnią się od bajek. W trakcie jednych z zajęć miały możliwość wypowiedzieć się na temat swojej ulubionej bajki. Dzieci poznały także etapy powstawania książki, dowiedziały się kto to jest autor i ilustrator. Przedszkolaki zapoznały się także z celem akcji „Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato”. W trakcie zajęć plastycznych rysowały kredkami swoją ulubiona postać z bajki, wykonały zakładkę do książki.

26 maja zorganizowaliśmy w przedszkolu DZIEŃ MAMY I TATY. Przedszkolaki przygotowywały się do tego dnia bardzo długo. Przez dwa tygodnie recytowały wiersze, uczyły się słów piosenek. Trud jednak się opłacił, występ wypadł po prostu super. Po zebraniu gromkich braw maluchy wręczyły swoim mamusiom i tatusiom własnoręcznie wykonane upominki i  laurki. Na przygotowanej wystawce prac rodzice mogli pooglądać swoje portrety i przeczytać, co o nich mówiły ich pociechy. Śmiechu było, co niemiara. Na sam koniec, przedszkolaki poczęstowały rodziców przygotowanym przez siebie deserem, z galaretek, czekolady i bitej śmietany. Rodzice byli dumni ze swoich małych kucharzy.
        Na przełomie maja i czerwca mieliśmy w przedszkolu aż 3 jubilatów. Swoje urodziny obchodziły: Amelia, która skończyła 4 latka, Laura 3 i Diana – 6. Życzymy im samych słonecznych dni i dużo uśmiechu na buziach.

2 czerwca świętowały z kolei dzieci. Właśnie w tym dniu zorganizowaliśmy dla nich piknik z okazji DNIA DZIECKA. Pogoda pokrzyżowała nam jednak plany, ale nie ma tego złego ... Przedszkolaki zorganizowały sobie piknik na dywanie, a mamusie donosiły przysmaki w postaci kiełbasek z grilla i słodyczy. Największą atrakcją była jednak wata cukrowa, którą kręcił nam pan konserwator. Mimo „pluchy” za oknem dzień minął w bardzo przyjemnej atmosferze, obie grupy przedszkolne integrowały się na wspólnej zabawie i wesołych harcach.

W dniu 6 czerwca w ramach szkolenia rodziców został zorganizowany PIKNIK INTEGRACYJNY. Wzięły w nim udział jednak nie tylko mamusie i tatusiowie, uczestniczyły w nim także dzieci. Piknik miał formą wspólnej zabawy rodziców i dzieci. Pani trener z Fundacji Komeńskiego pokazywała rodzicom jak mogą się w prosty sposób bawić z dziećmi. Zorganizowała zajęcia z chustą animacyjną oraz zajęcia plastyczne. Te drugie spodobały się wszystkim. Świetnie bawiły się zarówno dzieci jak i rodzice. Uwieńczeniem wieczoru były kiełbaski z grilla. Ta forma szkolenia bardzo spodobała się mamom.

Pierwszy temat realizowany w czerwcu dotyczył NASZYCH ZMYSŁÓW. W trakcie zajęć przedszkolaki rozpoznawały i nazywały części swojego ciała, rozwiązywały zagadki dotyczące części ciała. Dzieci dowiedziały się co to są  zmysły, do czego służą. W trakcie spaceru wysłuchiwały odgłosów z otoczenia, rozpoznawały je i określały, kto je wydaje. Oglądały również różne rodzaje okularów i wskazywały jakie jest ich przeznaczenie. Bardzo spodobała im się zabawa polegająca na rozpoznawaniu zapachów z zawiązanymi oczyma. W trakcie zajęć plastycznych maluchy rysowały kredkami swoja postać i wykonały grzechotkę z rolek po papierze toaletowym. Przedszkolaki nauczyły się piosenki „Nasze uszy słyszą świat”.

Kolejny temat to MAMY RÓŻNE CHARAKTERY.  W trakcie realizacji zajęć przedszkolaki rozmawiały o swoich pozytywnych i negatywnych zachowaniach, identyfikowały pozytywnych i negatywnych bohaterów ulubionych baśni. Podczas oglądania obrazków sytuacyjnych przedszkolaki opisywały pozytywne zachowania. W trakcie zabawy dydaktycznej maluchy uczyły się rozpoznawać emocje przedstawione na obrazkach, a potem same je pokazywały i nazywały. Podczas zajęć plastycznych wykonały karty emocji za pomocą kredek, malowały pozytywnych i negatywnych bohaterów baśni, wykonały plakat ze zdjęć wyciętych z gazet.

W czerwcu rozmawiałyśmy także o rozpoczynającym się LECIE.  W trakcie zajęć dzieci rozmawiały o konieczności ochrony przed słońcem, wymyślały sposoby chronienia się przed nim. Przed lustrem w przedszkolu przymierzały różne nakrycia głowy przyniesione z domu. Dzieci rozmawiały także o ich ulubionym, wakacyjnym przysmaku czyli lodach, opowiadały, jakie są ich ulubione smaki, jakie mogą mieć kształty i gdzie się kupuje lody. Przedszkolaki opowiadały o zbliżających się wakacjach i o tym, gdzie można je spędzić. W trakcie zajęć plastycznych wykonały osłonę na głowę, rysowały kredkami swoje ulubione lody. Dzieci nauczyły się piosenki „Lato, lato ...”.

Ostatni tydzień czerwca to temat JEDZIEMY NA WAKACJE. Podczas realizacji tematu dzieci opowiadały, gdzie chciałyby pojechać na wakacje, opisywały krajobrazy wsi, jezior, gór i morza. Przedszkolaki kształciły wyobraźnię podczas opisywania wymyślonej podróży samolotem do Wielkiej Brytanii, statkiem do Finlandii, pociągiem do Francji, rowerem do Holandii, samochodem do Włoch i powrotu balonem do Polski, wskazywały trasę podróży na mapie. W trakcie zajęć plastycznych rysowały kredkami co zabiorą na wakacje oraz swoje wymarzone miejsce na wakacje, malowały farbami plakat „Lato”.  Dzieci nauczyły się piosenki „Tato już lato”.

W dniu 27 czerwca przedszkolaki wzięły udział w UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO przez uczniów całej szkoły. Uroczystość ta rozpoczęła się Mszą św. w kościele, po której udaliśmy się do szkoły na akademię. W trakcie jej trwania dzieci miały możliwość obejrzeć, jak wygląda pożegnanie uczniów VI klasy ze sztandarem i szkołą. Maluchy śpiewały wspólnie z pozostałymi dziećmi hymn szkoły i państwowy, obserwowały, jaką postawę należy przyjąć podczas śpiewania tych pieśni. Na akademii pani dyrektor wręczyła im pamiątkowe dyplomy. W sposób wyjątkowy żegnaliśmy się z Wiktorią, Dianą, Patrycją, Karolem, Mileną i Filipem - od września będą uczęszczać do „zerówki”. Życzymy im samych sukcesów.

Lipiec upłynął nam na realizacji tematów dotyczących lata, wakacji i sezonu owocowego. W ramach którego rozmawialiśmy m.in. o górach, morzu, wakacjach na wsi, w mieście, pod namiotem. Był to czas licznych zabaw w sali i na świeżym powietrzu oraz grania w przeróżne gry.
        Po cały roku pracy przyszedł czas na odpoczynek. Do zobaczenia we wrześniu.

Anna Wierzbicka

najnowsze działania

 

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego