"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Siennowie nr 2

Działania marzec/kwiecień 2013

Przyszedł „marzec – czarodziej po chmurach, po lodzie” i na początek przyniósł miły dzień – dla wszystkich dziewczynek i kobiet – Dzień Kobiet, w którym nasi mali chłopcy dzielnie poradzili sobie ze śpiewem „sto lat” i z laurkami, choć było ich w tym dniu tylko dwóch.

Ale za niedługo marzec sprawił nam psikusa i rozsypał mnóstwo śniegu, byśmy pamiętali o nim i wspominali pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, kiedy zamiast z Marzanką, przedszkolacy krzątali się wokół bałwanka i cieszyli się, że zima jeszcze nie odeszła… i malowały go farbą uśmiechnięte i szczęśliwe. Stał potem jeszcze kolorowy i podziwiali go przechodzący uczniowie.

Zbliżały się Święta Wielkanocne i dzieci robiły kolorowe pisanki oklejając je plasteliną czy barwiąc kolorowymi koszulkami.

Założyliśmy ogródek okienny z rzeżuchą wysianą na wacie, fasolką w słoiczkach na gazie, cebulką i pietruszką wysadzoną do doniczek z ziemią oraz koprem i rzodkiewką wysianą do pojemników z ziemią. Będziemy pielęgnować rośliny, obserwować ich wzrost, a potem kosztować je podczas śniadania.

Wreszcie wyruszyliśmy poznawać najbliższe otoczenie - miejsca ciekawe i ważne - hodowlę ptaków ozdobnych. Tuż niedaleko szkoły, u państwa Słyszów, dzieci zobaczyły różne odmiany bażantów - hodowlanego i dzikiego, papug - nierozłączki i wielobarwne oraz kanarków - m.in. pomarańczowo upierzonego z powodu zjadania marchewki. Poznały także gołąbka - białą cukrówkę siedzącą na jajkach, kaczki o wyglądzie pingwina, paskowane zeberki i płochliwe czyżyki. Na miejscu szkicowały ulubionego ptaszka.

Odwiedziliśmy siennowski park, który przywitał nas kobiercem zawilców, usiedliśmy na zwalonym pniu wsłuchując się w dźwięki i rozglądając się wokół, a potem rysowaliśmy tę wiosenną, świeżą, piękną przyrodę, tętniącą życiem owadów i ptaków, kwiaty i drzewa. Kto się nie bał, mógł, jak po równoważni, przejść po pniu, inny schować się za drzewa, poskakać, odprężyć się, zamyślić się, zapatrzeć…

Nowalijki na przedszkolnym oknie jeszcze nie urosły, oprócz rzeżuchy, ale można je przecież kupić lub przynieść z domu. W ten sposób zorganizowaliśmy „dzień kanapki”. Kroiliśmy, wsypywaliśmy, mieszaliśmy i wyszła nam pyszna pasta serowa z warzywami. Samo zdrowie. Mama Emilki robi ją w domu do dziś, gdyż w niej zasmakowała ogromnie. Smacznego!

Zbliżające się majowe święto zaznaczyliśmy wykonaniem biało-czerwonej chorągiewki, dzieci poznały mapę Polski, jej sąsiadów, stolicę, godło i hymn narodowy, wzięły udział w akademii szkolnej z okazji Konstytucji 3 Maja. „Kto ty jesteś? Polak mały…”- recytowały.

Wiosna przyszła i zostanie z nami, by o niej śpiewać, by ją słuchać, o niej mówić, by ją rysować i malować. Będziemy jej szukać wszędzie, z lupą, z lornetką, by ją lepiej poznać i cieszyć się nią, by się zadziwić jej stworzeniami: biedronkami, motylami, pszczołami, konikami polnymi, boćkami.

Renata Dziurzyńska