"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Siennowie nr 2

Działania listopad / grudzień 2013

Listopad rozpoczęliśmy sympatycznie, bo kontynuacją tematu "warzywa i owoce". Chodzi tu nie tylko o kosztowanie smacznie ukiszonej, jeszcze w październiku, kapusty, o odgadywanie z zamkniętymi oczami smaku gotowanych warzyw i owoców, lecz o zjedzenie z radosną miną o wiele kwaśniejszej "rzeczy", jaką był plasterek cytryny. Kto tego dokonał, otrzymywał order uśmiechu, a otrzymali go wszyscy, bo dzielni przedszkolacy mieszkają w Siennowie!

Gdy zbliżał się Dzień Niepodległości dzieci zapoznały się z godłem, hymnem oraz flagą i stolicą Polski, samodzielnie wykonały biało-czerwone flagi i długo maszerowały z nimi po salidumne z tego, że są Polakami.
Potem zajęliśmy się tematem "zdrowie". Ponieważ żadnemu dziecku temat ten nie jest obcy, toteż zabawa tematyczna w lekarza rozszerzyła się o aptekę przygotowaną z różnorodnych opakowań po lekarstwach. Odwiedziliśmy także panią krawcową w celu uszycia lekarskich fartuchów. Zwieńczeniem tematu, przerwanego moim pobytem w szpitalu,była spontaniczna propozycja dzieci, aby wykonać  dla mnie piękne laurki, które po powrocie do pracy oglądałam z radością i wzruszeniem.
Przyszedł czas na andrzejkowe zabawy, wróżenie z butów, płatków  kwiatów i inne, a przede wszystkim na wesołą beztroską zabawę. Tańce, pląsy i zabawy ruchowe opracował i przeprowadził z dziećmi rytmik, pan Dominik. Te kolorowe włosy, kapelusze, peruki, balony dały mnóstwo, mnóstwo uciechy nie tylko samym dzieciom, lecz także nam, dorosłym.
Czwartego grudnia, w dzień patronki górników św. Barbary, uczciliśmy  Dzień Górnika poznając jego trudną pracę, oglądając bryłę węgla oraz wykonując górnicze czapki z piórami.

Szóstego grudnia gościliśmy  Mikołaja. Niezapomniany to dzień w przeżycia począwszy od oczekiwania, poprzez niepokój, do rozprężającej radości, bo cały rok czekaliśmy na ten upragniony dzień i wymarzony prezent. Błyszczały kolorowe paczki, światełka choinkowe,roziskrzone oczy…
Niektórym buzia uśmiechała się szeroko, gdy usiedli na kolanach Mikołaja, niektórym zaś było nieswojo i szukali wzrokiem mamy, w ramionach której odnaleźli spokój i bezpieczeństwo.
Wizyta klauna to kolejne wydarzenie, które pamięta się długo. Salwy śmiechu,  atmosfera relaksu i swobody to nie wszystko, bowiem każde spotkanie z klaunem ma przesłanie, tym razem brzmiało ono "ruch to zdrowie". Klaun zapoznawał dzieci z ruchowymi sposobami spędzania czasu w postaci gier sprawnościowych. Na koniec występu pozwolił dzieciom pogłaskać długowłose świnki morskie.
Zbliżały się Święta Bożego Narodzenia. W sali stanęła choinka, ubrana przez dzieci we własnoręcznie wykonane łańcuchy i anioły, zapaliły się lampki. Wykonaliśmy wspólnie maleńką tekturowo -  plastelinową szopkę ze sztucznym śniegiem i okrasiliśmy ją kolędą. Dzieci obejrzały jasełka w wykonaniu szkolnych kolegów i koleżanek,   połamaliśmy się opłatkiemskładając sobie życzenia zdrowia, pokoju i radości, a potem rozstaliśmy się na okres dziesięciu dni.
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

Renata Dziurzyńska