"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Świętoniowej


Działania maj / czerwiec / lipiec 2014

W ramach uczestnictwa w projekcie „Przedsiębiorcze dzieci” Kompetentne Przedszkolaki udały się do pobliskiego sklepu, aby zapoznać się z pracą ekspedientki oraz wyposażeniem sklepu tzn. urządzeniami, towarem oraz cenami. Sklepowa pani Jola wyjaśniła nam terminy m.in.: klient, ekspedient, lada sklepowa, kasa, pokazała jak właściwie należy robić zakupy. W trakcie oglądania sklepu dzieci miały okazję zadać pytania pani sprzedawczyni. Uwagę maluchów zwróciła szczególnie kasa fiskalna oraz sposób układania w niej pieniędzy. Dzieci zapoznały się z wagą sklepową, miały okazję sprawdzić ceny produktów potrzebnych do przygotowania naleśników oraz porównać je
z cenami z ulotek innych sklepów. Z wielkim zainteresowaniem przyglądały się regałom, półkom oraz lodówce. Przedszkolaki miały okazję obserwować pracę sprzedawcy, podczas przyjmowania towaru. Na zakończenie wycieczki dokonaliśmy drobnych zakupów w postaci słodkich cukierków.

13 maja udaliśmy się do MOK w Przeworsku na jedną z najpiękniejszych polskich baśni 
pt. ,,O Krasnoludkach i Sierotce Marysi”
, którą przedstawili aktorzy Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. To opowieść, która pokazuje, że nie można być obojętnym na los innych. Dzieci poznały perypetie mądrego króla Krasnoludków – Błystka, zadziornego Podziomka
i wielce uczonego Koszałka-Opałka. Miały okazję spotkania z wyniosłą i dumną Królową Tatrą, która budziła ich podziw.  Przedstawienie dało dzieciom możliwość czynnego udziału w przygodach bohaterów oraz rozmów z aktorami na scenie.

W ramach projektu „Przedsiębiorcze dzieci” udaliśmy się z wizytą do Banku Spółdzielczego
w Przeworsku, aby poznać bank od środka i sprawdzić jak oszczędzają dorośli.  Spotkaliśmy się tam z miłym i serdecznym przyjęciem ze strony pani Prezes oraz pozostałych pracowników. Podczas wizyty dzieci zapoznały się z kulisami pracy w banku, procedurą obrotu pieniędzmi i jego bezpieczeństwem. Miały możliwość przyjrzenia się pracy kasjerów i doradców kredytowych, dowiedziały się jak skorzystać z kredytu, poznały trudne słowa tj. lokata, nominał, skarbiec, mennica itp. Poznały rodzaje pieniędzy, mogły samodzielnie przeliczać je na liczarce. Uwagę przedszkolaków zwrócił także wystrój Banku oraz jego wyposażenie, na które składa się monitoring. Dzieci dowiedziały się, kiedy mogą założyć swoje konto i w jaki sposób już mogą zacząć oszczędzać. Na zakończenie dzieci poczęstowane zostały słodkim upominkiem.

Wiosną coraz częściej obserwowaliśmy pasące się na pastwiskach krowy. Zmobilizowało nas to do przyjrzenia się z bliska tym olbrzymim zwierzętom. Podczas majowych zajęć dzieci przygotowały siatkę pojęciową, spisały pytania, postawiły hipotezy, które zweryfikowały podczas wizyty
w gospodarstwie rolnym.
Właściciele to dziadkowie Ani naszej koleżanki z przedszkola. Gospodarze oprowadzili zaciekawionych maluchów po obejściu pokazując swój dobytek. Dzieci miały okazję zdobywać wiadomości w bezpośrednim kontakcie z krową, którą gospodarz wyprowadził przed dom. Nauczyły się dzięki temu o wiele więcej. Dziadkowie Ani chętnie odpowiedzieli na nurtujące dzieci pytania - nie były one łatwe. Gospodyni pokazała „maśniczkę” urządzenie do ręcznego wyrabiania masła. Dzieci same przygotowały masło, zobaczyły jak przygotowuje się biały ser. Następnie przyszła pora na degustację powstałych wyrobów. Nie zabrakło również czasu na posiłek i zabawę. Pomimo, iż nasze przedszkolaki mieszkają na wsi wyprawa do gospodarstwa wiejskiego była nie lada atrakcją. Dziękujemy za miłą gościnę.

Z początkiem czerwca w naszym przedszkolu obchodziliśmy uroczyście Dzień Mamy i Taty. Zarówno dzieci jak i rodzice przeżywali tę uroczystość równie mocno. Przedszkolaki recytowały okolicznościowe wiersze, wyrażając w ten sposób swoją miłość, szacunek i wdzięczność za trud wychowania. Nie ma nic piękniejszego jak widok własnego dziecka na scenie.  Nie mogło również zabraknąć piosenek o tematyce rodzinnej.  Na twarzach rodziców gościł uśmiech oraz wzruszenie. Przedszkolaki w podziękowaniu podarowały rodzicom własnoręcznie pomalowane upominki. Na zakończenie na wszystkich czekały lody. Dziękujemy rodzicom za przybycie na uroczystość.

11 czerwca wyruszyliśmy na niecierpliwie wyczekiwaną wycieczkę do Dinozekolandii w Radymnie. Po przyjeździe na miejsce dzieci z panem przewodnikiem udały się zwiedzać teren, na którym znajdowały się modele dinozaurów zarówno te największe jak i mniejsze. Dzieci zdobyły wiadomości, o życiu i wyglądzie prehistorycznych gadów. Modele zrobiły na nich ogromne wrażenie. Po zwiedzaniu udaliśmy się na ognisko, aby zjeść pieczoną kiełbaskę. Po posiłku poszliśmy na plac zabaw, gdzie dziecięcym harcom nie było końca. Na miejscu była możliwość zakupienia pamiątek. Zmęczone, ale szczęśliwe dzieci po całym dniu pełnym wrażeń i niezapomnianych przeżyć wróciły do domów. Jesteśmy pewni, że ten wyjazd na długo zapisze się w naszej pamięci.

W kolejnych dniach czerwca udaliśmy się do Biblioteki mieszczącej się w Wiejskim Domu Ludowym w Świętoniowej. Pani Bibliotekarka zaprosiła wszystkie dzieci do krainy książek. Przedszkolaki były zafascynowane ich ilością. Z ogromnym zainteresowaniem słuchały i zadawały pytania. Zostały im zaprezentowane nowości książkowe zakupione dla najmłodszej grupy czytelników. Największym zainteresowaniem cieszyły się książeczki o dinozaurach. Dzieci dowiedziały się, co to jest księgozbiór, jaka jest różnica między księgarnią a biblioteką, co należy zrobić, aby móc korzystać z biblioteki oraz co najważniejsze, jak szanować książki. Na miejscu wykonały szkice i rysunki biblioteki. Pod koniec zajęć wybrane przez siebie książeczki mogły wypożyczyć. Czas minął bardzo szybko. To nie ostatnia nasza wycieczka w tak ciekawe miejsce.

25 czerwca dzieci i rodzice z Punktu Przedszkolnego wraz z całą społecznością szkolną wzięły udział w uroczystości nadania Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Świętoniowej imienia ks. Franciszka Wosia. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w kościele w Świętoniowej, której przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Józef Michalik w towarzystwie wielu Księży. W czasie Mszy został poświęcony sztandar szkoły. Wszyscy zebrani przy akompaniamencie miejscowej orkiestry udali się pod szkołę, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości, którą rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego, odczytaniem apelu poległych oraz salwą honorową. W trakcie uroczystości poświęcono tablicę ku czci patrona oraz wbito pamiątkowe gwoździe. Następnie odbyła się część artystyczna przygotowana przez wychowanków szkoły.

W lipcu ze stacji w Grzęsce wybraliśmy  się pociągiem, do  przepięknego zamku w Łańcucie. Nie przerażała nas nawet długa droga, jaką musieliśmy pokonać piechotą, aby dotrzeć do celu. Na miejscu powitały nas, widoczne już z daleka, mury Łańcuckiego zamku. Po krótkim odpoczynku skierowaliśmy się w stronę parku  podziwiając ogrody. Następnie przyszedł czas na posiłek i pyszne lody. Później mogliśmy wejść już do zamku. Dzięki pani przewodniczce poznaliśmy historię zamku. Dziewczynki zachwycone były portretami dam w sukniach balowych, zaś chłopcy zainteresowali się zbrojami rycerskimi oraz bronią. Nie zabrakło legendy o Białej Damie. Kiedy wyszliśmy z zamku schłodziliśmy się przy fontannach, do których dzieci wrzucały pieniążki, by zgodnie z legendą jeszcze raz wrócić w to miejsce.  Następnie udaliśmy się nad znajdujący się w parku staw. Tam mogliśmy nakarmić ryby i kaczki. Było to nie lada przeżycie. Zmęczeni, ale zadowoleni dotarliśmy na dworzec PKP w Łańcucie. To nie był koniec niespodzianek. Kiedy podjechał pociąg mogliśmy zobaczyć kabinę maszynisty i poczuć się jak prawdziwi motorniczy pociągu. Droga do domu minęła nam bardzo szybko. Na stacji w Grzęsce czekali już na nas stęsknieni rodzice.

Niestety wszystko co miłe kiedyś się kończy, więc przyszedł czas, aby się pożegnać. Ze smutkiem i łzami w oczach żegnaliśmy nasze przedszkole wspominając najlepsze spędzone w nim chwile. Dzieci z dyplomami i pamiątkowymi książeczkami udały się na zasłużone wakacje.

Bardzo dziękuję Rodzicom za roczną współpracę, zaufanie, jakim mnie obdarzyli pozostawiając swoje dzieci pod moją opieką, pomoc i opiekę nad dziećmi w czasie dyżurów, wycieczek i imprez przedszkolnych.

Monika Piejko - Płoskoń

działania marzec/kwiecień 2014
działania styczeń/luty 2014
działania listopad/grudzień 2013
działania wrzesień/październik 2013
działania maj/czerwiec/lipiec 2013
działania marzec/kwiecień 2013
działania styczeń/luty 2013

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego